Taşınırken yapılması gerekenler nelerdir? 8 adımda taşınma hazırlığı

Son güncelleme:

Bahar ayı ile birlikte yeni ev arayışları da başlar. İstediğiniz gibi bir ev bulduğunuzda taşınırken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları paylaşalım.

TAŞINILACAK BÖLGEYİ ARAŞTIRIN

Genellikle yeni bir eve taşınırken, taşınılacak bölgeyi araştırmamak en çok yapılan hataların başında geliyor. Taşınmadan önce ilk yapmanız gereken gideceğiniz yeri iyice araştırmak olmalı. Maalesef pek çok insan bunu ihmal ediyor ve bu nedenle de taşınırken pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor.

TAŞINACAĞINIZ ZAMANI DOĞRU SEÇİN

Taşınma işini ekonomik bir şekilde çözmek herkesin arzusudur. Taleplerin çok yoğun ve ücretlerin de çok fazla olduğu yaz mevsiminde değil de, tam tersine diğer mevsimlerde taşınmak daha akıllıca bir seçenek olur. Ayrıca birçok taşıma firması hafta sonu taşımaları için, hafta içine göre çok daha yüksek ücretler talep ediyorlar. Birkaç taşıma firması ile görüşüp, fiyat ve işçilik açısından size uygun olanı da tercih ederek, belki de hafta içi taşınmak daha akıllıca olabilir.

KAMYON, İŞÇİ SAYISI VE YÖNTEMİ PLANLAYIN

Taşınma işi göründüğü kadar kolay değildir. Hatta kimi zaman bu stres haftalar önce başlar. Daha az strese girmek için taşınırken hangi büyüklükte kamyon gerekip gerekmeyeceğini, eşyaları taşımak için ne kadar işçiye gerek olacağını ve eşyaların hangi yöntemle taşınması gerekeceğini önceden planlamak gerekir. Bu gibi detayları işçiler ve yardımcılardan önce sizin planlamanızda fayda var.

Büyük evden küçük eve taşınmak

PAZARLIK YAPIN

Bir nakliyatçı ile anlaşmadan veya bir kamyon kiralamadan önce fiyat araştırması yapılması gerekir. Size verilen fiyatın her zaman son fiyat olup olmadığını iyice konuşun. Çünkü pazarlık yapmak herkesin en doğal hakkıdır. Bu şekilde daha ekonomik bir ücrete eşyalarınızı taşıttırma fırsatına sahip olabilirsiniz.

EŞYALARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİN

Eşyalarınız hakkında taşınma şirketini bilgilendirmeyi kesinlikle unutmayın. Bazı sözleşmelerde nakliyatçı, eğer evinizin içinde merdivenler yoksa taşınmayı kabul edebiliyor. Ağır mobilyalarınız, hassas eşyalarınız ve uzun merdivenleriniz varsa, başınıza sorun çıkarabilir. Dürüst bir şekilde tüm koşullar ve engeller hakkında bilgilendirme yapılması iki taraf açısından da faydalı olur.

FARKLI ŞİRKETLERDEN FİYAT ALIN

Nakliyat firmasının imajına göre karar verenler, güvenirliliklerini ve onlara ilişkin vakaları araştırmadan karar vermiş olurlar aynı zamanda. Ayrıca şirkete ödemenin ne zaman ve nasıl yapılacağını sormazlar. Bu nedenle işlem bittikten sonra bir takım sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz olur. Bunları yaşamamak için farklı nakliyat şirketlerinden fiyat teklifi alın ve dış görünüşe aldanmayın!

TAŞINMA SIRASINDA SORUMLULUK SAHİBİ OLUN

Bazı kişiler nasıl olsa, evi taşıyacak bir nakliye şirketi ayarladım bu onların işi, onlar halletsin görüşüyle hareket edebiliyor. Bu konuda her ne kadar rahat bir yapıya sahip olsanız da taşınma sırasında sorumluluk sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır. Tüm ihtimalleri kafanızda canlandırarak karar vermeniz gerekir. Kişiler eşyalarınızı taşırken onların yanında bulunduğunuz zaman, otomatik olarak herhangi bir sorun yaşanmasını da önlemiş olursunuz.

ÖNEMLİ EVRAKLARI BİR ARADA TUTUN

Birçok kez yeni bir eve taşınırken, insanlar ortalıkta ya da ofis ortamında bulunan önemli belgelerin gerekliliğini önemsemezler. Nakliyeciler bu belgelerin yerlerini değiştirebilir ya da onları kaybedebilirler. Sonrasında onları aramak için çok fazla zaman harcamak ya da yeniden çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden sizin için önemli olan evrakları, işçiler gelmeden önce düzenli bir şekilde tek kutuda toplayıp üzerine de kutunun içinde bulunanlar için küçük liste hazırlayıp yapıştırın.

Taşınırken bitkileriniz zarar görmesin! Çiçekleri korumanın yolları

Büyük evden küçük eve taşınmak: Metrekareye göre evi küçültün

Taşınmadan önce yapılacaklar listesi ve yeni eve alışmanın yolları

Adres değişikliği nasıl yapılır? E-devlet ve Nüfus Müdürlüğü’nden