2024 trendleri

Tasarımcılara göre 2024 yılının 7 oturma odası trendi

Yeni yıla girmenin en güzel yanlarından biri, önümüzdeki aylarda ve ilerleyen zamanlarda hangi trendlerin yükselişte olacağını tahmin etmektir. Tasarımcılar, gelecek yılın hızla değişen dekorasyon trendlerini belirlemek ve en popüler renkleri öngörmek konusunda profesyonel yaklaşımlarıyla hepimizin beğenisini kazanmayı hedefliyorlar.

Bu özellikle oturma odası gibi, genellikle en kolay yenilenen ve en yeni görünümlerle dönüştürülebilen mekanlar için geçerlidir. Bazı önde gelen tasarımcıların yardımıyla, 2024’te oturma odası trendlerini bekleyebileceğimiz bazı önemli unsurları bir araya getirdik.

STARK MİNİMALİZMİN SONU

Uzun bir süredir devam eden trend olan soğuk ve tamamen beyaz oturma odalarının resmi olarak sona ereceğini söyleyen İç Mimar Alice Leigh, 2024’te minimalizmin yerine daha fazla konfor ve rahatlığın öne çıkacağını belirtiyor.

Leigh, ‘Ruhu yükselten ve dopamini artıran yumuşak, sıcak tonlarda bir artış göreceğimizi söylüyor’ diyor. ‘Bu, nötr unsurların tamamen dışlanacağı anlamına gelmiyor; fakat denge, sıcaklık ve cesur renkleri daha yumuşak tonlarla dengelenmesiyle ilgili.’

Alanınızı bu görünüme uygun hale getirmek için, malzemelerinizi dengelemenizi öneriyor. Leigh, yünleri, nevresimleri ve kadifeleri pirinç, taş ve ahşap gibi daha sert yüzeylerle birleştirmenin odanız için uyum sağlayabileceğini vurguluyor.

MAKSİMALİZM ÜZERİNE BİR GÜNCELLEME

KB Ev Tasarımı Stüdyosu’nun başkan yardımcısı Gena Kirk’e göre, minimalizmin arka planda kaybolurken, maksimalizme yeni bir yaklaşımın öne çıkacağı beliriyor.

Kirk, bu estetiğin bir zamanlar her şeye odaklanan geniş ve yaygın bir kullanımdan daha özelleştirilmiş ve odaklanmış bir tarafa evrileceğini düşünüyor.

“2024’te maksimalizm, benzersiz tarzınızı ifade etmek için karıştırma ve eşleştirme konusunda da önem taşıyacak” diyor. “Evinizin her köşesinde geometrik şekilleri, dokuları, metalleri ve daha fazlasını düşünün, böylece kendinizi en iyi şekilde ifade edebilirsiniz.

EĞLENCELİ VURGULAR

Monica Breese, The Designed Domicilio’nun kurucusu ve Pusula, 2024’te insanların oturma odalarında daha kaprisli ve eğlenceli vurguların ön plana çıkacağını öngörüyor.

“Kalın aksesuarlar ve büyük boyutlu dekorlar görmekteyim; kavisli çizgilerin de bir miktar kalıcı olacağını ve 2024’e kadar devam edeceğini düşünüyorum,” diyor.

Kirk de aynı görüşte, büyük boyutlu dekorasyon parçalarının birçok açıdan ön plana çıktığını belirtiyor. “Küçük sarkıt aydınlatmalar artık kullanılmıyor, yerini daha büyük ve daha gösterişli aydınlatmalar alıyor,” diyor.

KİŞİSEL DOKUNUŞLAR

Mendelson Group’un kurucusu ve kreatif direktörü Gideon Mendelson’a göre, 2024 kişisel hikayelerle dolu, iyi düzenlenmiş oturma odalarının yükselişini getirecek.

“Anlamlı parçalarla dekor yapmak, sadece estetiğe odaklanmakla ilgili değil” diyor. “Bu ‘trend’in asıl özü, inceliklerde yatıyor; değer verilen hatıralar ve mekan ile o mekanın sakinleri arasındaki yakın bağlantı.”

Mendelson, bu dokunuşların otomatik olarak üst düzey antikaları kastetmediğini vurguluyor. Hem yerel hem de uzak seyahatleriniz sırasında sizi etkileyen eğlenceli veya tuhaf herhangi bir şey bu bağlamda anlam kazanabilir.

DAHA SICAK, DAHA YUMUŞAK TONLAR

Leigh, bu yılın yükselen trendlerinin kayısı, şeftali ve pişmiş toprak tonları olduğunu ve bu eğilimin yalnızca 2024’e kadar devam edeceğini düşündüğünü belirtiyor.

“Bu gerçekten sıcak renkler oturma odasında oldukça rahatlatıcı olabilir ve pirinç detaylarla harika bir uyum sağlayabilir,” diyor.

Kirk de aynı düşüncede ve gelecek yıl oturma odalarında pastel tonların özellikle belirgin olacağını düşünüyor.

“Pastel renklerin popülerliği artacak; leylak rengi, açık pembeler ve gökyüzü mavileri gibi tonlar yükselişte olacak,” diye ekliyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÜSTÜNLÜĞÜNÜ DEVAM ETTİRİYOR

Leigh, 2024’te çevre dostu malzemeler ve sürdürülebilir tasarım uygulamalarının devam edeceğini öngörüyor:

“Sürdürülebilirlik, kitlesel üretilen ve kişisel olmayan dekorasyon malzemeleri yerine eski buluntuların kaynaklanması ve bir araya getirilmesi gibi tasarım endüstrisini etkiliyor.”

AÇIK KAT PLANLARININ SONU

Açık kat planları uzun süredir popüler olsa da Leigh, bu trendin 2024’te geri çekileceğini öngörüyor. Ancak, endişelenmeye gerek yok.

Leigh, bunun yapısal değişiklikleri gerektirmediğini belirtiyor. Bunun yerine, mekanları kitap rafları, katlanabilir paravanlar veya başka mobilyalarla belirgin alanlara ayırmak için düzenlemenin mümkün olduğunu söylüyor.