Tasarım uzmanlarına göre, 2022’de trend olacak desenler

Son güncelleme:

2022‘de yükselişte olan trendlere bakmaya başlamak için her zamankinden daha heyecanlı hissediyoruz. Yaklaşan Yılın Renkleri ve her yerde göreceğimiz trend renkler için tonlarca harika tahmin varken Ocak ayında uzmanlara bir soru daha soruldu: 2022’de ne tür desenler trend olacak?

2022’DE TREND OLACAK DESENLER

2022’de trend olacak desenler arasında doğadan ilham alan dokunuşlar, hayvan desenleri ve daha pek çok öne çıkan detay yer alıyor. İşte 2022’de trend olacak desenler…

DÜNYADAN İLHAM ALAN DESENLER

Maksimalist tasarım evi Bobo1325’in kurucusu Beth Travers, 2022’de dünya genelinden ilham alınacağını söylüyor.

“İklim değişikliği manşetlere hükmetti ve bunun tasarım yoluyla dönüştüğünü görmeye başlıyoruz” diyor. “Kumaşlar ve duvar kağıtları hikayeleri evimize taşıyor ve bu, tasarımların arkasındaki hikayeler olacak.”

Davis Interiors’tan Jennifer Davis de aynı fikirde. “Doğadan ilham alan desenleri daha fazla görmeye başlayacağımızı tahmin ediyorum: çiçekler, yapraklar, çimleri taklit eden çizgiler veya bulut benzeri desenler. Tasarım modayı takip ederse yine renk cümbüşü görmeye başlayacağız ama toprak tonlarında. Geçtiğimiz bir buçuk yılda birçok insan doğayı yeniden keşfetti ve bunun 2022’de renk ve desen olarak tekstil tasarımına ilham vereceğini düşünüyorum.”

Chasing Paper’ın kurucu ortağı Elizabeth Rees, benzer bir düşünce tarzını takip ediyor ve 2022’de evlerimize giren “hassas bir el ve toprak renk paleti ile göksel, ruhani baskılar” göreceğimizi söylüyor. Ferah ve sakin olmak, birçok alanda iyi çalışmak anlamına geliyor” diyor.

GEÇMİŞTEN GELEN DOKUNUŞLAR

İngiltere merkezli tasarım evi Lakes & Fells, Cumbria’nın kurucusu Liam Barrett, bize geçmişimizin 2022 iç mekanlarında büyük bir rol oynayacağını söylüyor. “İster orada doğmuş olun, ister taşınmaya ve yeni bir yere yerleşmeye bilinçli olarak karar vermiş olun, memleketiniz konusunda gerçekten özel bir şey hissedeceksiniz” diyor. Sonuç olarak, “geçmişiniz 2022’de evlerinizin içinde yoluna devam edecek.”

FAYANSLARDA CESUR BOTANİKLER

Porcelain Superstore direktörü Abbas Youssefi, cesur çiçek desenlerinin ve botanik baskıların 2022’nin özellikle fayanslarda büyük desen trendlerinden biri olacağına inanıyor. 

“Karo teknolojisindeki ilerlemeler, mat cila, metalik çizgiler ve kabartmalı özellikler gibi farklı rölyeflerin, maliyetli ‘ekstra fırınlama’ gerekmeden karoların üzerine basılabileceği anlamına geliyor. Bu, bir duvar kağıdında beklenenler gibi karmaşık ve ayrıntılı desenlerin artık bir karo üzerinde gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Bunu, ev sahiplerinin doğayla bağlarını yeniden kurmaya çalıştığı biyofili iştahıyla birleştirince canlı, çiçekli karoların 2022’de sıkça görüleceği anlaşılıyor.”

KÜRESEL FÜZYON

Avalana Design’ın tekstil tasarımcısı ve sanatçı olan Avalana Simpson, 2022’de desen açısından küresel bir tasarım füzyonunun tercih edileceğini düşünüyor.

“Asya esintili fantastik sahneler ve stilize çiçek ve kuş motifleri öne çıkacak” diyor.

Simpson, “Bu sezon, sulu boyanın ince dokunuşları yerine, ruhani, tam duvarlı duvar resimleri deneyimleyeceğiz” diye tahmin ediyor. “Duvarınıza eksiksiz bir sahne eklemek, anında odak noktası oluşturur.”

HAYVAN DESENLERİ

Tapi Carpets’tan Johanna Constantinou, hayvan deseni baskılarıyla, özellikle de halıcılıkla dolu bir yıla gireceğimizden emin. “2022’de tek boyutlu yumuşak gri, bej ve grej renk seçeneklerinden cesur bir çıkış göreceğimizi tahmin ediyoruz. Bunun yerine ev sahipleri, kiracılar ve tadilatçılar, halılarında daha cesur tercihler yapacaklar” diyor.

Maximalizmin yükselişine dikkat çeken Constantinou, “Yün karışımlı hayvan desenli halılar, ayrıntılı zebra deseni, leopar ve ocelot tasarımlar, evlere maksimalist bir görünüm kazandırmaya hazırlanıyor. İster sade ve zarif bir bitiş, ister daha cesur ve dramatik bir şey olsun, bu görünümü evinize entegre etmenin birçok yolu var.” 

RETRO

Curated Nest Interiors’ın kurucu ortağı Lina Galvao, retro’nun 2022’de de sıkça tercih edileceğini tahmin ediyor. Desenlerde retro, modern bir vintage tarzı gibi güncellenerek kullanılacak. Ayrıca daha fazla fırça darbesi ve soyut tip kesikler göreceğimizi umuyorum.”

BÜYÜK ÖLÇEKLİ DESENLER

Bee’s Knees Interior Design’dan Kylie Bodiya, 2022’de tüm desenleri daha büyük ölçekte göreceğimizi umuyor. “Büyük desenler daha fazla karşımıza çıkacak” diyor. “Genellikle yastıklar ve aksesuarlar üzerinde desenler görseniz de, tam ölçekli mobilyalara büyük desenler ekleyerek daha fazla risk alındığını görmeye başlıyoruz. Hem klasik hem de çağdaş mekanlar için yapılabilir – hepsi desenin kendisine bağlıdır.”

Bodiya, “Dramatik bir etki elde etmeyi umuyorsanız, küçük bir tuvalete büyük ölçekli bir desen eklemek işinizi görecektir” diyor. 

Tasarımcılara göre 2022’de trend olacak 9 salon dekorasyonu