2022’nin renk eğilimleri ve adım adım doğru renk seçimi

Son güncelleme:

2022’nin renk eğilimlerini biliyor musunuz? Yaşam alanlarında fark yaratan, kimlik kazandıran renkler doğru kullanılmadığında işler görsel karmaşaya dönüşür. Oysa küçük hileler ve yerinde hamleler ile evinizin her köşesine rengi taşıyabilirsiniz.

Dekorasyonun en tehlikeli oyun alanlarından biri hiç kuşkusuz renk paleti. Ev yenilerken renk seçimlerinde yaşanan kararsızlık dekorasyonu da etkiliyor. Konunun özünde ise renk skalası ve tonlar hakkında yeterince bilgiye sahip olunmaması yatıyor. Oysa renklerin nasıl kombinlenebileceği, hangi tonların uyuştuğu ve psikolojik etkisini bilmek karar vermeyi kolaylaştırır.

2022 YILININ RENK EĞİLİMLERİ

Yağ yeşili, Filli Boya.

Evlerde daha çok zaman geçirmek hangi renkleri tercih etmemiz gerektiği konusunda fikir sahibi olmamızı da sağladı. Trend gurularının renk paletlerine yoğun biçimde dahil ettiği yeşil, mavi ve toprak gibi doğayı içeriye davet eden renkler, açıktan koyuya organik tonlar bunun bir göstergesi.

Yumuşak adaçayı yeşili ile ne kadar huzurluysak, zümrüt yeşiliyle de güne enerjik biçimde başladığımız inkar edilemez. Parlak altın sarısının açık gri ile uyumu, yeniden yükselişe geçen pasteller, 1940’larda savaştan sonra öne çıkan optimist pembe ve yeşilin dikkat çektiği yeni sezon renk paleti cesur tonları sevenleri de mutlu ediyor. Kısacası bu yıl hayatın en güzel anlarını yansıtan nostaljik, çarpıcı, global ve çok sesli renk paletine merhaba diyoruz.

İlginizi çekebilir: Pantone 2022 yılının rengini belirledi: Very Peri

BU 3 KURALI AKLINIZDA TUTUN

  1. Açık/koyu dengesi: Koyu renkler odayı küçük ve karanlıkmış gibi algılatır ama daha samimi bir etki bırakır. Açık tonlar ise daha ferah, aydınlık ama uzaklaştıran bir rol oynar.
  2. Doğru orantı: Renk dengesini yüzde 60-30-10 oranını baz alarak kurgulamak hata payını azaltır. Ancak dikkat! O en büyük yüzde en sevdiğimiz koyu lacivertin olmasın.
  3. Üçlü güç: Paletinizi üç renk tonu ile dengelemek vurgusu, kontrastı yüksek ve daha derinlikli atmosferler kurgulamanızı kolaylaştırır.

ADIM ADIM DOĞRU RENK SEÇİMİ

  • Renkleri yenilerken evde değiştirmek istemediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Böylece mevcut olanlara uygun bir renk paleti oluşturmanız kolaylaşır.
  • Aynı rengin evin her odasında tekrar etmesine hiç gerek yok. Farklı bir renk seçtiğinizde diğer rengi süpürgelik ve iç kapı sövelerinde, pencere çerçevelerinde kullanarak devamlılık sağlayın.
  • İdeal boya rengini ararken sıkılabilirsiniz ama zemin döşemesi veya gömme dolap gibi sabit mobilyalarınız yönlendirici olur ve kolay karar vermenizi sağlar.
  • Boya alternatiflerini etrafında birkaç santim beyaz çerçeve bıraktığınız A2 ebadında karton ve tahta plakaya uygulayın. Bunları duvara asın, geriye doğru gidin ve uzak mesafeden ışığa göre dönüşümünü gözlemleyin.

İlginizi çekebilir: 2022 tasarım trendlerinde doğallık ön planda

EVDE RENK EŞLEŞMESİ YAPMANIN 4 YOLU

SANAT: Doğru renk için duvarınızdaki tablodan ilham almak akıllıca bir hamle. Dekorasyonu sevdiğiniz objelerin, sanat eserlerinin renklerini baz alarak kurgulamak, daha sonra kombin renklerde tekstil ve aksesuarlar ile çeşitlendirmek evleri zenginleştirir. Tablo yerine dolabınızdaki giysiler, hatta favori eşarbınızdan esinlenebilirsiniz. İçindeki en sevdiğiniz rengi seçin ve iki veya üç ton ekleyerek kontrast yaratın.

Ihlamur, Bi’Boya.

KİLİMLER: Seçim yapmakta zorlanıyorsanız son dönemlerde moda olan bol desenli halı ve kilimler de tıpkı sevdiğiniz tablo gibi ilham kaynağı oluyor. Kanepe renginin daha koyu tonundaki bir halı stilinizi de vurgular.

MOBİLYA: Çok sevdiğiniz mobilyanız yeni renk paletinize hiç uymuyorsa, onları da boyayabilirsiniz. Rengi açmak için kireç beyazı veya gri uygulayın. Rattan mobilyaları seçtiğiniz renk şemasına bağlı olarak, turuncu tonlarda bir boya ile koyultabilirsiniz.

YASTIKLAR: Kanepede bolca yastık onu renkli, cazibeli kılar. Ama daha rafine bir görünüm istiyorsanız sadece bir veya iki renk kullanın. Doğru veya yanlış diye bir şey yoksa da tek bir renge fokuslanın. Çünkü sınırlı bir yerde çok renk karmaşa yaratır.

2022’de evlerde renk trendleri neler olacak?