Stor perde mi tül perde mi? Artıları ve eksileri

Son güncelleme:

Son dönemlerde artan bir çeşitlilikle bizlere sunulan stor perdeler geleneksel tülleri tahtından mı ediyor? Yoksa her şeye rağmen tekstil sıcaklığı açık ara farkla önde mi gidiyor? Editörlerimize tercihlerini sorduk.

STOR PERDE

Taç

Evde her zaman oyumu pratiklikten yana kullanırım. Fazla eşya sevmediğim için kalabalık bir görünüm oluşturan geleneksel tekstil perdeler pek bana göre değil. Üstelik günümüzün modern evlerini düşünürsek stor perdeler isabetli bir seçim oluyor. Eviniz country stilinde bile olsa artık o kadar fazla stor stili ve seçeneği var ki… Örneğin nakışlı bir stor perde son derece vintage country bir eve bile kolaylıkla uyum sağlayabilir.

Yoğun çalışan bir insan olarak kornişlerden tek tek tül ve güneşlikleri sökerek yılda 5-6 kez tüm evdeki perdeleri yıkama şansım pek yok. Bunun için epey bir zaman ve emek gerekiyor. Yorgunluğu da cabası. Bir de üzerine boyun ve belde ciddi sorunlarınız varsa bu iş sizin için daha zor oluyor. Oysaki storlar yalnızca ıslak ya da nemli bir bezle kolaylıkla silinebiliyor. İster yerinde silin isterseniz çıkararak. Çıkarıp takmak da aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Özellikle iki yanda tırnakları olan sistemler kolaylıkla herkesçe çıkarılıp yerine takılabilir.

Stor perdelerin aynı zamanda çok ekonomik olduğunu düşünüyorum. Bir taşta iki kuş vurmuşçasına tek bir stor perde ile tüm dertleri çözmüş oluyorsunuz. Gündüz rahatlıkla yukarı çekip gece ise aşağıya indirmeniz yeterli oluyor. Hem güneşlik, hem tül, hem de fon gibi kullanıp tek celsede işi başından halledebiliyorum. Yine, eğer geniş bir aileyseniz mutfak gibi bir alanda çokça vakit geçiriyorsunuz demektir. Üç öğün yemek hazırlıyorsanız tül perdelerin üzerine çekeceği buharı düşünün. Mesela evde kemik suyu yapıyorsunuz, tencere ocakta saatlerce kaynıyor. Bu yağlı buhar tekstil perdelerinize nüfuz ettikten sonra geriye yapılacak tek bir şey kalıyor. Her seferinde onları çıkarıp yıkamak. Oysaki PVC esaslı storlar için, temizleyici eklediğiniz ılık su hazırlamanız ve üzerinde bezi gezdirmeniz yeterli olur. Özetle benim için pek çok açıdan stor perdeler bir ev için en kullanışlı seçenek.

İLKE YILMAZ/EVİM EDİTÖRÜ

İlginizi çekebilir: Stor perde nasıl yıkanır? Stor perde temizleme adımları

TÜL PERDE

Persan.

Geleneksel olan her şeyin güzelliğini seven bir insanım. Tekstillerin bir mekana kattığı sıcaklığı ise her şeyden çok seviyorum. Buz gibi bir odayı ısıtmak bence makaralı bir stor ile mümkün değil. Oysa ki tüllerin renk ve desenleriyle mekanda anında davetkar bir görünüm elde etmeniz mümkün oluyor. Geleneksel tüllerin çoğu kez kullanım pratikliği çok eleştirilse de ben buna hiçbir şekilde katılmıyorum.

Stor perdeleri her seferinde yerinden söküp komple açıp sabunlu sularla temizlemek mi, yoksa kornişinden tek bir hareketle çekip çıkararak makineye attığınız ve kendi kendine yıkanan bir tül perde mi? Tabii ki ikincisi… Çünkü burada siz silmiyorsunuz perdenizi makine yıkıyor ya da kuru temizlemeye gidiyor.

Ayrıca takıp çıkardığınız için stor perdeler zamanla gevşeme yapıp çabuk bozulabiliyorlar. Sürekli perde değiştirmektense bir kez tül perde satın almayı tercih ederim. Stor perdeler bana kalırsa doku, stil, desen yönünden de kısıtlı seçeneklere sahip. Örneğin eklektik stilde bir eviniz varsa buna uyacak bir stor bulmakta zorlanabilirsiniz. Oysaki Marakeş desenlerine bürünen bir perde ile etnik stildeki bir mekanı bile baştan yaratabilirsiniz.

Benzer biçimde bir şehir evinde yaşıyorsanız ya da bitişik nizam apartmanların olduğu bir sokakta oturuyorsanız ne yazık ki tülsüz oturmak neredeyse mümkün değil. Stor perdeyi sürekli aşağıya indirerek dış dünya ile tüm bağlantınızı kopardığınız gibi evin enerjisinden ve ışığından da çalarsanız. Oysa açık renkli bir tül ile, dışarısıyla bağınızı koparmamış ve evlerimiz için çok önemli olan güneş ışığını kesmemiş olursunuz.

GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ/EVİM YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Perde modelleri: Salon ve odalar için en iyi tercih nasıl olmalı?

Birkaç temizlik hilesi ile perdeleriniz ilk günkü gibi yeni ve temiz kalsın