Sonbahara alışmanızı sağlayacak minik deko-fikirler

Son güncelleme:

Tatil ve yaz döneminde ayağımız toprağa yakın, suyla fazlasıyla haşır neşir bir halde geçen günlerin ardından iş başı yapmak, okula başlamak, açık havadan kapalı ve yüksek katlı apartman dairelerine dönmek gerçekten de can sıkıcı bir süreç. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre özellikle mükemmeliyetçiler ve işkolikler tatilden sonra evlerine döndüklerinde uyum sağlamakta zorlanıyorlarmış.

Yaklaşık üç-dört ay boyunca çoğunlukla dışarıda vakit geçirmeye alışmış çekirdek bir aile olarak, şimdi eve nasıl gireceğimizi, evde nasıl vakit geçireceğimizi bilemiyoruz. O yüzden de evimize yeniden uyum sağlamanın ve yeni gelen mevsime alışmanın yollarını arıyoruz
bugünlerde.

Öyle görünüyor ki tatilde bozulmuş olan biyoritmimizi tekrar düzene sokmamızın çaresi; dışarıdan içeriye aşamalı bir geçiş yaparak parkların yanı sıra evin balkon ya da terasında biraz daha vakit geçirmek, ev içerisinde sonbaharın gelişini daha kolay kabullenmemizi sağlayacak ufak düzenlemeler yaparak yeni mevsime adapte olmaya çalışmak.

EVİN GİRİŞİNE SONBAHARI GETİRİN

• Giriş: Evin girişine sempatik bir detay ekleyebilirsiniz. Sonbahara yakışır bir kapı çelengi, kapı önüne sereceğiniz bir paspas, mevsimi eve taşımanın ilk adımı olabilir. Ortanca gibi mevsim çiçeklerini bir vazo, sepet ya da sürahi içerisine koyarak misafirleriniz için hoş bir karşılama da hazırlayabilirsiniz.

SALONDA SONBAHAR ESİNTİLERİ

• Salon: Yaşam alanınızda sonbaharı hissetmek için yine renkleri kullanabilirsiniz. Yastıklarla kolayca ekleyebileceğiniz tonlar arasında sonbahar renklerini tercih etmezseniz mürdüm, koyu mavi, gri gibi daha sıcak renkleri seçebilirsiniz. Evinizin sonbahar gibi kokmasını sağlamak için ise balkabağı, tarçın ve elma kokulu mumları deneyimleyebilirsiniz.
Park ve bahçelerden toplayacağınız çiçekler, yapraklar, taşlar, dallar ve çam kozalakları ile kendi sonbahar tasarımlarınızı da yapabilirsiniz.

MUTFAKTAN SONBAHAR KOKULARI YÜKSELSİN

• Mutfak: Mutfak masası, tezgah ya da ada ünitesinde büyük bir ahşap kase içerisine elma, armut, ceviz gibi mevsim meyvelerine ve yemişlere yer verebilirsiniz. Masa örtüsünü yenileyebilir, runner kullanmayı deneyebilirsiniz. Kırmızı, altın, bordo, kahverengi ve mor gibi mevsimi yansıtan renklerde mumlar da mutfak masasında bir tepsi üzerinde yer alabilir.

Autumnal decorations for the fall holidays

BANYODA RENKLER VE KOKU

• Banyo: Kullandığınız havlu ve paspaslarda koyu renkleri ve toprak tonlarını tercih edebilirsiniz. Sabunlarınızı da mevsim kokularında seçin.

YATAK ODASINDA SONBAHAR

• Yatak odası: Nevresim takımınızı ve yatak örtünüzü mevsimin renk ve desenlerinde kullanabilirsiniz.

Vintage aksesuarlarla da evinizde sonbahar esintisini yaşayabilirsiniz.

Yatak odasında sonbahar ve kış dekorasyonu hazırlığı

Sonbahar ev dekorasyonu şifreleri! İşte dekorasyon fikirleri

Sonbahar temalı projeler

Retro stil nedir? Samimi bir sonbahar stili