Sonbahar ev dekorasyonu şifreleri

Sonbahar ev dekorasyonu şifreleri! İşte dekorasyon fikirleri

Sonbahar ev dekorasyonu fikirleri ile karşınızdayız. Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde evlerimizde de bu romantik havayı yaratabiliriz.

Patine boyalı ahşap eşyalar ve vintage aksesuarları pastel renklerle birlikte kullanarak evimize sonbaharı taşıyabilir, bu düzenlemeyi aynı havayı vurgulayacak perdelerle de zenginleştirebiliriz.

Perde seçiminizde petrol mavisi, vizon, toprak renkleri, pembe ve sarı tarçın tonlarını kullanabilirsiniz.

SONBAHAR EV DEKORASYONU

Eğer siz de sonbaharın sadece bedenine değil, ruhuna da sahip olmak istiyorsanız etrafınızdakilere farklı bir gözle bakın ve gördüklerinizi evinize davet edin!

SONBAHARI EVİNİZE DAVET EDİN

Güz deyince benim aklıma annemin nefis balkabağı tatlıları ve kızlarımla beraber yaprakları çıtırdatarak yürümekten ya da yağmur altında yağmur çizmelerimizle çiçek dikmekten aldığımız keyif gelir. Tam da bu sebeple sonbaharda evde kıyafetlerin değişimi, temizlik, okul hazırlıklarına dalıp da evlerin görünüşünü, yani size sonbaharda moral ve enerji vereceği için aslında en az diğer işler kadar önemli olanı ihmal etmek olmaz.

Yaratıcı birkaç hamle ile evinizi daha “sonbahar dostu” bir hale getirmenin çok kolay ve keyifli olacağına emin olabilirsiniz. Hiç şüphesiz sonbahar dekorasyonunun yıldızları mumlar, balkabakları, sararan/kızaran yapraklar, kasımpatılar, meşe palamutları ve tabi ki kozalaklardır. Hepsi dışarıda bir yerlerde sizi bekliyor, üstelik hepsi ücretsiz! Siz de bu güzellikleri içeri taşıyarak güz renklerini dışarıyla aynı anda evinizde de yaşamaya ne dersiniz?

Balkabağı ile süsler

Sonbahar ev dekorasyonu fikirleri arıyorsanız sizlere birkaç önerimiz var. Sonbahar ayları elbette renklerin söneceği anlamına gelmez. Balkonunuz, evinizin girişine veya bahçenize top top ve göz dolduran kasımpatılar alabilir, hatta onları mevsim renklerine uygun kahverengi sepetlerin içine yerleştirerek etkilerini daha da artırabilirsiniz. Çok yıllık olan bu çiçekler bir sonraki güzde de sizi memnun etmeye devam edecektir.

ELMALARLA SONBAHAR DEKORASYONU

Elma ağaçlarından yeni çıkan kütür kütür ve sulu elmaları yemek veya onlarla evi mis gibi kokutan tartlar yapmak hem sizin, hem de tüm aile fertlerinin keyfine keyif katar!

Kim demiş elmalar sadece yenmek içindir diye? Elmaların üst kısmını oyup tealight’larla tamamlamak çok yaratıcı ve eğlenceli olmaz mıydı? Üstelik mumlar romantik vurguları ile sonbahar dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası iken…

Elma ile sonbahar dekorasyonu

PRATİK ELMALI TART TARİFİ

Elmalı tart Sonbahar yağmurlarında çayınızın yanına, pratik ve lezzetli bir tarif eşlik etsin.

250 gr un, 125 gr şeker ve 125 gr tereyağını rondoda karıştırın.

Tereyağı ile yağlanmış tart kalıbına veya borcama, rendelenmiş 5-6 adet elmayı yayın, üzerine tarçın serpin. 

Aralarına da ceviz ekleyin. Elmalı karışımın üzerine hazırladığınız hamuru dökün. 

175 derecede üstü iyice kızarana dek pişirin. Elmalı tartınızı, bir top kremalı dondurma ile servis edilebilirsiniz.

Afiyet olsun.

BALKONUNUZA YENİ ÇİÇEKLER DİKİP, BUDAMALARI YAPABİLİRSİNİZ

Tercihen yağmur yağarken balkonunuza yeni çiçekler dikip, yazlık bitkilerinizin budamalarını gerçekleştirebilirsiniz, tabi sevimli yağmur çizmelerinizi giymeyi unutmadan! 

TARÇIN ÇUBUKLARI İLE EVİNİZİN HAVASI DEĞİŞSİN

Sonbahar ev dekorasyonu deyince tabiki evin kokusu da işin içine giriyor. Tarçın çubukları hem kokuları, hem de renk ve görsellikleriyle, koku, doğal renk ve dokuları vurgulayan sonbahar dekorasyonu için uygun bir malzeme oluşturur. Silindir mumların etrafına dizeceğiniz tarçın çubuklarını doğal iplerle bağlayıp, bir tabağa dizip etrafını da kabuklu cevizler ve meşe palamutları ya da kozalaklarla besleyerek masanız için etkileyici bir süs elde edebilirsiniz.

SONBAHAR RENKLERİ İLE EV DEKORASYONUNUZU YENİLEYİN

Evinizde sonbahar renklerine uygun birkaç değişiklik yapabilir, sonbaharı hatırlatan kırmızı, turuncu ve sarı renklerini kombinleyerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde evinizde bir sonbahar köşesi oluşturmanız bile mümkün! 

YAPRAKLARLA MASALARINIZI SÜSLEYİN

~Tıpkı yazın deniz kabuklarıyla masalarınızı, çerçevelerinizi süslediğiniz gibi, güz geldiğinde de yaprakları toplayıp, bunlardan masalarınıza süs yapabilir, güz renklerinde amerikan servislerle beraber kullanılmak üzere yapraklardan isim kartlıkları hazırlayıp konuklarınızı şaşırtabilirsiniz. 

KAPILARINIZI SARARAN YAPRAKLARLA DEKORE EDİN

Sararan yaprakları kapı çerçevesi olarak değerlendirebilir, bahçe kapınızı veya ev kapınızı bu yapraklarla kaplayarak konuklarınızı daha eve girmeden şaşırtmaya başlayabilirsiniz. Eve her girişinizde gülümsemek için bir nedeninizin olacağı garanti!

Kuru yapraklarla kapı

BALKABAĞINI İÇECEKLERİ SOĞUK TUTMAK İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ

İçini oyduğunuz bir balkabağını mumluk olarak kullanmak yerine, içine önce boyutuna uygun bir cam kase yerleştirip, sonra da buz ve içecekleri doldurarak içecekleri soğuk tutmak amaçlı kullanabilirsiniz. Balkabağını vazo olarak değerlendirmek ise görkemli ve mevsime uygun bir masa ortası süsü elde etmenize yardımcı olur.

KOZALAKLARI TOPLAYIN SONBAHAR EV DEKORASYONU İÇİN KULLANIN

Toplayacağınız kozalakları saksı diplerine koyup, bitkilerin diplerindeki toprağı doğal bir yöntemle örtebilir ya da kozalakları kavanozların içerisine koyarak ekonomik, ama etkili bir sonbahar dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz kozalaklarınızı sprey boyayla renklendirebilirsiniz, ama doğal hallerinde bırakırsanız güz renkleri ile daha uyumlu olacaklardır. 

KURUYAN DALLARDAN MUMLUKLAR

Meşe palamutlarından, kuruyan dallardan, hatta taze fındıklardan evinizi birdenbire sıcacık bir ortama çevirecek mumluklar hazırlayabilirsiniz. Gündüz ayrı güzel, gece mumlar yandığında ise bir başka güzel görüneceklerinden hiç kuşkunuz olmasın.

Sonbahara alışmanızı sağlayacak minik deko-fikirler

Yatak odasında sonbahar ve kış dekorasyonu hazırlığı

Sonbahar temalı projeler