Soğan kabuğu suyu çiçeklere iyi gelir mi? Hangi bitkilere verilir?

Soğan kabuğu suyu çiçeklere iyi gelir mi? Nasıl faydaları vardır, nasıl uygulanır, ne sıklıkla uygulanmalı? Beyaz ya da kahverengi soğan kabuğu fark eder mi? Hangi çiçeklere verilebilir? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf yanıtladı.

SOĞAN KABUĞU SUYU ÇİÇEKLERE İYİ GELİR Mİ?

Evet, soğan kabuğu çiçeklere iyi gelir. Bitkiler büyüyebilmek, çoğalabilmek ve çiçeklenmek için bazı elementlere ihtiyaç duyar. Özellikle saksı içerisinde bakım sağladığımız bitkilerin çoğu bizlerin oluşturduğu ya da hazır olarak satın aldığımız toprak karışımlarında yaşamlarını sürdürmeye çalışır. Bazen bu toprak karışımları içerisinde yer alan elementler bitkiye besin sağlamakta yetersiz kalabilir. O zaman bitki türüne uygun besin takviyesi ya da besini kullanarak bu eksikliği kapatmaya yardımcı oluruz. Ya da uzun süredir toprak değişimi yapılmadıysa toprak değişimine gidilerek bu eksiklikler giderilebilir.

Besinler belli periyot ve uygulama kuralları dahilinde bitkilere kullanılmaktadır. Fakat her bitki aynı sıvı besini kullanmaktan hoşlanmaz. Çünkü hepsinin kendine has ihtiyaçları farklılık gösterir. Eğer bir bitkiye ihtiyacı olmadığı halde ve uygun olmayan bir besin takviyesi uygularsanız ne yazık ki bitkinizin sağlığı ve ömrünü riske sokarsınız.

Eğer elinizin altında herhangi bir besin mevcut değilse ve o anda bitkiniz için bir uygulama yapmanız gerekiyorsa bazı türler için elinizin altında kolayca ulaşabileceği bir ürün mevcut diyebiliriz. Bu organik ürün soğan kabuğu.

SOĞAN KABUĞU SUYUNUN FAYDALARI

Soğan kabuğu suyu çiçeklere iyi gelir mi?

Soğan kabuğu amonyum nitrat barındırır. Amonyum nitratı genelde çiftçiler gübre ile belli ölçeklerde bitkilere sağlamaktadır. Bazı bitkilerin amonyum nitrat ihtiyacı fazlayken bazılarında oldukça azdır. Bu nedenle soğan kabuğu direkt etki göstererek kaliteli ve bol yavru üretimini destekler. Bitkilerde sap kalınlığının artmasını sağlar.

SOĞAN KABUĞU SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Soğan kabuğu suyu yılda bir defa su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. 1 adet soğanın dış kahverengi kabuğunu 500 ml’lik bir kapta üstüne su ekleyerek bir gece bekletin. Ertesi gün suyun renginin değiştiğini gözlemleyeceksiniz. 1 yemek kaşığı kadar soğan kabuğu suyunu 200 ml’lik su bardağı içinde su ile seyreltin ve bitkiye uygulama yapabilirsiniz. 

Soğanın kahverengi kabuğunu kullanmalısınız. Beyaz bölümünü kullanırsanız suda kötü ve baskın bir koku meydana gelir. Bu yanlış uygulanan kokulu suyu iç mekan bitkilerinize uyguladığınız takdirde ağır bir koku tüm odayı kaplar. Bu nedenle sadece dışında yer kahverengi kabuğu kullanmayı unutmayın!

HANGİ BİTKİLERE İYİ GELİR?

Soğan kabuğu suyunu gönül rahatlığıyla aloe vera türlerine, kaktüs ve sukulent türlerine uygulayabilirsiniz. 

Soğan kabuğu suyu çiçeklere iyi gelir mi? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Çay çiçeklere iyi gelir mi? Demlenmiş çayın bitkilere faydası