Shabby Chic nedir

Shabby Chic nedir? Shabby Chic stilinde dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Shabby Chic nedir? Stili evimize uyarlarken hangi detaylara dikkat etmeliyiz? İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki anlattı. Bir dekorasyon akımı olarak oldukça yeni olmasına rağmen son derece hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılan bu stil, aslında “yeni” de değil, aksine, eskinin bugüne uyarlanışının en şık hali.

SHABBY CHIC NEDİR?

Nostaljik, romantik ve feminen Shabby Chic stilini anlatan doğru kelimeler olabilir. Eskiler, kullanılmış, yeni ve kendi el emeğiniz dekorasyon ürünlerinin bir araya gelmesidir Shabby Chic. Eğer eviniz sığınağınız ve özel hayatınızın tadını çıkardığınız yerse o zaman eviniz kişiliğinizi yansıtmalıdır. Shabby kelime anlamı olarak dağınıklıktan geliyor. Chic ise şıklığı tanımlıyor. Bu stil 20 yüzyılın sonlarında İngiltere’de ortaya çıkmıştır.

Farkına değinecek olursak, Shabby Chic tarzı dekorasyonun temeli, eski mobilyalara dayanıyor. Bu açıdan vintage tarza benzetebiliriz, ancak fark şurada: Shabby Chic stilinde gerçekten yaşlanmış olan mobilya ve aksesuarlar kullanılıyor.

FERAH RENKLERİ VE KIR ÇİÇEKLERİNİ UNUTMAYIN

Doğru uygulamalar ile en iç açıcı dekorasyonları oluşturan shabby chic tarzı, estetik ve konforun son derece yumuşak bir zarafetle kusursuz ahenk oluşturuyor. İlk kez bu tarzda bir mekan oluşturuyorsan, seçtiğin mobilya ve aksesuarlarda açık renkleri tercih edebilirsin. Öte yandan benzer şekilde odanın duvar renkleri ile pastel renkler ya da açık renklerden oluşmalı. Aslında tercihin ne olursa olsun oluşturman gereken duygu çok açık: Nostaljik, feminen, romantik ve estetik bir konfor… Shabby chic tarzın en çok kullandığı dekoratif unsurlar beyaz ve bej renklerinin kombinasyonu olduğundan, mekânda kır çiçeği desenleri, bilinçli eskitilmiş dokular, pastel renkler ve tabii ki yıllara meydan okuyan göz alıcı mobilyalar tercih edebilirsin. Bunlar dışında tarzına uygun olarak modern katkılar ekleyebilir, ana tema etrafında farklı yaşam alanları oluşturabilirsin.

AHŞABIN SICAK ETKİSİ

Elbette eski mobilyalardan söz edilirken, öyle ya da böyle bugüne kadar var olmayı başarabilmiş, kırık dökük de olsa sağlam malzemeler söz konusu oluyor. Tabii aynı zamanda geçmişin dokusunu taşıyıp yansıtabilecek kadar da nitelikli ve özel malzemeler. Aklınıza ilk olarak ahşabın geldiğini biliyoruz! Ahşap mobilyalar, eski dolaplar, ahşap sandalyeler, ahşap iskeleti olan kanepe ve koltuklar, masalar… Hepsi Shabby Chic için birer hazine!

SHABBY CHIC DEKORASYONU UYGULARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Kristal avizeler yerine, şık avizeleri eski eşyalarla deneyin.
  • Eski eşyaları yenilerken eskitme boyamadan şaşmayın. Pırıl pırıl eşyalar sizin dekorasyonunuza uymaz. Yeni boyanmış olsa bile eşyalar eskitilmiş olmalı.
  • Çuval bezi, keten ve koton gibi doğal kumaşlar şık ve eski eşyalar arasında güzel bir geçiş yapmanızı sağlar. Uçuş uçuş tüller ise hayat kurtarır.
  • Beyaz, krem, mint ve toprak tonlarıyla pastel pembeler mutlaka renk paletinizde yer alsın.
  • Romantizm bu dekorasyonun altın anahtarı. Romantik aksesuarlar ve kumaşlar tercih etmelisiniz.
  • Nostaljik aksesuarlar her zaman işinize yarar.
  • Dantel işleme kadar şık ve romantik çok az şey vardır. Dantel perdeler, masa örtüleri “shabby chic” dekorasyonun vazgeçilmezlerinden.
  • Eski halılar ve şık duvar kağıtlarını bir arada kullanmayı deneyin. Doğru bir denge tutturduktan sonrasını kafanıza takmayın.

Yeni dekorasyon fikirleri içinde en trendi sayılabilecek shabby chic dekorasyon, konforu de ön plana alır. Rahat ve yumuşak koltuklar bu tarzın vazgeçilmezlerindendir. Bu stilde rahatlığın bir unsuru da dağınıklık olarak algılandığından kapalı dolaplar yerine açık raflar tercih edilir. Doğallığı ve rahatlığı ön planda tutanlar için ideal olan bu shabby chic tarzı tekstil ürünlerinin yapısı da etkiler. Rahatlık, konfor ve sıcaklık hissinin özellikle tekstil ürünlerinden alınabileceği düşünüldüğünde kumaş bu stilin önemli bir unsuru haline gelir. Bu yüzden shabby chic dekorasyonda organik kumaşlar ve pamuklu tekstil ürünleri sıkça kullanılır.

Shabby chic dekorasyon az maliyetle çok yaratıcı tasarımlar yapmanızı sağlayan, zevklerinizi ve kişiliğinizi yaşam alanlarınıza yansıtabileceğiniz, yaratıcı bir tarz.

Modern shabby chic stili nedir? Stilin 7 püf noktası

Chic ne demek? Chic stiller nelerdir?

Yeni shabby stili nedir? Evinize uyarlamanın yolları

3 romantik stil ve püf noktaları