Saksı çiçeklerin solmaması için ne yapılmalı?

Son güncelleme:

Saksı çiçeklerin solmaması için ne yapılmalı? Her bitkinin bakım isteği farklılık gösterir. Bu nedenle çiçekli her bitkinin bakımı da yine birbirinden farklı geçekleştirilir.

Bitkilerin ürettiği bir dönemle birlikte uykuya geçtiği yani dinlenme süreci dediğimiz bir dönemide mevcuttur. Bu dinlenme döneminde bitki ne kadar gelişmiyor gibi görünsede alt yapısında çiçeğini, meyvesini, yeni yaprak ve dallarını üretmek için hazırlık içerisindedir. Yani üretim devam eder.

Bitkiler ürettikleri çiçekleri, meyveleri hatta yaprakları illa ki uzun süre üstünde tutacak diye bir kaide yoktur. Bunu düşünmek hatta epey yanlıştır. Sadece bakım koşullarını düzgün sağladığınız sürece bitkinin çiçeğini ve meyvesini üstünden hemen atmaması için dikkat edebilirsiniz.

DİNLENME SÜRECİ

Örneğin Orkide çiçekleri solunca birçok kişi bitkiyi kaybettiğini düşünür. Aslında orkide çiçeklerini doğru bakım altında yaklaşık 3-4 ay kadar üstünde taşımaktadır. Çiçeklerini döktükten sonra dinlenme sürecine girer ve bakım koşulları değişmediği sürece yeniden birkaç ay içinde tomurcuk vermeye devam eder. 

Çiçekli bitkileri evlerinize misafir ettiğinizde yerini doğru tayin etmelisiniz. Yine saksı ve toprak değişimine hemen gitmemelisiniz. Üzerinde çiçeği olduğu sürece ve bitkide herhangi bir sorun olmadığı sürece geldiği saksı içerisinde barındırmaya çalışın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Çiçeklere vitamin verilir mi? Hangi vitaminler verilebilir? b12 vitamini verilir mi?

Mum çiçeği ne zaman açar? Çiçek açması için neler yapılabilir?

Atatürk çiçeği nasıl çoğaltılır? Köklendirme, tohum ekme ve detaylar

Orkide toprağı diğer çiçeklere verilir mi? Özellikleri nelerdir?