Mum çiçeği ne zaman açar? Çiçek açması için neler yapılabilir?

Mum çiçeği ne zaman açar? sorusu bu güzeller güzeli mis kokulu çiçeği yetiştiren ya da yetiştirmek isteyen binlerce bitkisever tarafından sıklıkla merak ediliyor. Daha önce mum çiçeği (Hoya Carnosa) bakımı ile ilgili detaylara “Mum çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl olmalı? İşte 10 püf nokta” yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise, mum çiçeğinin çiçek açması ile ilgili merak edilen soruların yanıtını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlatıyor.

MUM ÇİÇEĞİ NE ZAMAN AÇAR?

mum çiçeği (Hoya Carnosa)

Normal şartlarda ilkbahar sonu, yaz başı gibi çiçeklenmesi beklenir. Fakat bu süre bitkinin maruz kaldığı ışığa ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişiklik göstererek yaz sonuna kadar uzayabilir.

Mum çiçeğinin yıldızı andıran minik minik, pembe ve beyaz çiçekleri vardır. Bu minik çiçekler yanyana salkımlı salkımlı bir görüntü oluşturur. İlk kez görenler yapay çiçek olduğunu düşünür. Çünkü görünümü yapay bir bitkiyi andırır. Etli ve mumsu dokusundan dolayı yüzeyi mumu andırdığı için mum çiçeği ismi verilmiştir. Türlerine göre çiçeklerinde boyut ve renk farkı vardır. Açtığı zamanlarda parfümlü kokusuyla birlikte çiçeklerin üzerinde bal damlacıkları görmek de mümkündür. 

Mum çiçeği ne zaman açar

Gelişimi çok yavaş ilerleyen bir bitki türüdür. Bu nedenle bitkiniz hiç beklemediğiniz  bir anda size çiçek açarak sürpriz yapabilir. Bolca gün ışığı alan ılık ortamları sever. Bu ortamlarda gelişimi daha hızlıdır. Fakat soğuk ortamlarda gelişiimi biraz daha durgun ilerler. Yine türlerine göre gelişim hızı farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle başka bitkilerle kıyaslama yapmamak en iyisi.  

Yine bitkiye bakım sağlanan ortamların farklılık göstermesi nedeniyle net ve kesin bir zaman diliminden bahsetmek bitki bakımında çok doğru bir yönelndirme değildir. Bitkinin bulunduğu yaşam koşulları nedeniyle süreçler değişiklik gösterebilir. 

Bitkinin çiçek açması bitki yaşıyla da alakalıdır. Eğer bitkinin ilk yıllarıysa çiçek açması için biraz daha olgunlaşmaya ihtiyacı vardır. Fakat iki ila üç yıl sonra çiçeklenme süreci yaşaması olasıdır. Çiçeklenmeye teşvik etmek için bitkinin budanması da önemlidir. Kuruyan ve eski dalları budadığınızda bitkinin tazelenmesine ve enerjisini doğru kullanmasına yardımcı olacak ve çiçeklere kavuşmanızda bir o kadar kolaylaşacaktır.

MUM ÇİÇEĞİ NASIL ÇİÇEK AÇTIRILIR?

mum çiçeği (Hoya Carnosa)

Eğer sizde bitkinizin çiçek açmasını istiyorsanız tüm bakım koşullarını eksiksiz yerine getirmelisiniz. Bol gün ışığı alan, ılık bir ortam tercih etmelisiniz. Bitkinin yerini değiştirmeyecek tek bir konuma yerleştirmelisiniz. Ara ara bitkiyi ışık yönünde kendi etrafında döndürebilirsiniz. Isıtıcı ve fanlı kaynaklardan uzak tutmalısınız (klima, tv fanı, kalorifer gibi).

Mum çiçeği ne zaman çiçek açar? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Mürver çiçeği nedir? Özellikleri nelerdir? Ne zaman çiçek açar?

Sardunya bakımı nasıl olmalı? Sardunya ne zaman çiçek açar?

Ceviz aşısı nasıl ve ne zaman yapılır? Kabuk aşılama yöntemi

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Ne zaman ekilir ve nasıl sulanır?

Çuha çiçeği bakımı: Çuha ne zaman çiçek açar?