Çiçeklere vitamin verilir mi? Hangi vitaminler verilebilir? b12 vitamini verilir mi?

Son güncelleme:

Tüm canlıların yaşamını daha sağlıklı devam ettirebilmesi için bazı takviyelere ihtiyacı vardır. Bitkilerinde aynı bizler gibi vitamin ve mineral desteğine ihtiyaçları vardır.

Bu takviyeler belli aralıklarla verilebileceği gibi bazen eksiklikliği durumunda bitki bize özellikle yaprakları aracılığıyla bu durumu belli eder.

Bitkilere verilen bazı vitaminler daha sağlıklı büyümelerine, çiçek açmalarına, meyve üretmelerine ve çeşitli hastalıklara karşı bağışıklıklarını arttırmaya yardımcı olur.

ÇİÇEKLERE VİTAMİN VERİLİR Mİ?

Bitkilerin sağlıklı gelişim gösterebilmesi için gerekli olan temel besinler mevcuttur. Her bitki türü ihtiyacı olanı bünyesine daha fazla ya da daha az olacak şekilde alır. Bu miktarların aşılması durumunda bitkide yine bazı olumsuzluklar yaşanması mümkündür. Bu nedenle eksikliği olmadığı halde sürekli takviye vermek de doğru değildir. Dikkat edilmelidir.

Sağlıklı gelişim için bitkiler fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt, oksijen, hidrojen, azota ihtiyaç duyar. Oksijen, hidrojen ve karbonu hava ve su yoluyla rahatlıkla alabilirler. Diğer besinleri ise kökleri yardımıyla topraktan temin ederler. Yine ekstra kalsiyum, demir, kükürte ihtiyaç duyar bunu da ek besinlerle sağlamamız mümkündür. Her bir besinin bitkinin bölümleri için görevi mevcuttur. Bu besinler genel olarak bitkinin bağışıklığını yüksek tutarak hastalanmasını ve dış etkenlere karşı dayanımını arttırmaktadır. Yine yaşam kalitesini yükseltmekte ve varsa verimli meyve almamıza yardımcı olur. Yine bitki köklerinin gelişmesine ve yaprakların daha sağlıklı gelişmesine neden olur.

Birçok kişi bitkinin sadece su ile beslendiğini düşünür. Toprak karışımına önem ve özen göstermez. Aslında bitki için su kadar kullanılan toprağın özelliği de çok çok önemlidir.

ÇİÇEKLERE HANGİ VİTAMİNLER VERİLEBİLİR?

Bu besinler dışında bitkilere vitamin kullanımı da merak edilen konulardan biridir. Son yıllarda bu konu hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Kesinleşmeyen bazı çalışmalar mevcuttur. Fakat olumlu sonuç elde edilen bazı çalışmalarda vardır. B, C ve E vitamini gibi takviyelerle bitki gelişimine yönelik fayda ve zararlarına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Aslında bitkilerinize yukarıda bahsettiğimiz koşulları sağladığınız sürece ek bir takviyeye ihtiyacı olmayacaktır. 

ÇİÇEKLERE B12 VİTAMİNİ VERİLİR Mİ?

Kullanılabilecek vitaminler hakkında yapılan çalışmalarda B vitamini için Chicago Press Üniversitesi’nde bir çalışma yapılmıştır. Burada B1 vitaminin bitkinin büyümesine etki ettiği gözlemlenmiştir. Yine B6 ve B12 vitaminlerininde büyümeye yardımcı olduğu ve bitki kök gelişiminde olumlu sonuç verdiği gözlenmiştir. Ama sürekli kullanımında bitkinin yaşam süresini ne kadar etkilediği bilinmemektedir. Yani bitkiyi erkenden yorabilir ve ömrünü kısaltabilir.

C vitamini yine bitki bağışıklığını kuvvetlendirici özelliğe sahip olduğu düşünüldüğü için Kaliforniya Üniversitesi Biyokimya Bölümü çalışma yapmış ve bitkide olumlu gelişimlere şahit olmuştur. Ama yine bitkinin yaşam döngüsündeki sürecini ilerleyen dönemde nasıl etkileyeceği konusunda net bir bilgi yoktur.

E Vitamini ise Toronto ve Michigan Üniversitelerinde yapılan çalışmalar sonucunda bitkinin iklim değişiklikleri ile başa çıkmasını kolaylaştırdığı ve daha dayanıklı hale geldiğini ortaya koymuştur.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Mucize etki! Kuru maya ile bitki besini yapımı ve kuru mayanın bitkilere faydaları

Kaktüs ve sukulentler için bitki besini tarifi! Bu tarif sukulentleri coşturacak

El yapımı bitki besini tarifleri

Aloe vera için bitki besini tarifi ve bakım tüyoları

Soğan kabuğu suyu çiçeklere iyi gelir mi? Hangi bitkilere verilir?