Yatak odası dekorasyonu 2021
Yatak odası dekorasyonu 2021

Yatak odası dekorasyonu 2021 eğilimleri ne diyor?

Son güncelleme:

Yatak odası dekorasyonu 2021 eğilimleri neler? Çok yönlülük, konfor ve sürdürülebilirlik… Yaşamın neredeyse üçte birini geçirdiğimiz yatak odalarında 2021 eğilimlerinde öne çıkan üç detay… Bu yıl hayatımızda olduğu gibi dekorasyonda da farklı bakış açıları ile odalarımızı yeniden şekillendiriyoruz.

Pandemi devam ederken 2021 yılına hayatımıza yerleşen yeni kavramlar, alışkanlıklar ve farklı bakış açıları ile merhaba dedik. Özünde daha iyi bir yaşam sürmek olan bu değişimlerden bizler kadar evlerimiz de nasibini alıyor, dönüşüyor, evriliyor. Odağına, konforu ve huzuru yerleştiren bizler, evlerimizi şekillendirirken çok daha çözüm odaklı ve sürdürülebilir olmasına da önem veriyoruz. Peki evin bir anlamda rahatlama üssü olan yatak odalarında durum ne? Hangi renkler moda, öne çıkan malzeme ve dokular neler?

YALIN, RAHAT VE BOL DOKULU

Yatak odası dekorasyonu 2021
Ya tak odası, aile ve misafir kullanımına göre şekillenen mekanların aksine kişisel tarzı özgürce yansıtan en doğru yer. Foto: Ikea.

Evlere daha çok zaman geçirdiğimiz bu zaman dilimi kişilerde içe dönüş, ruhsal huzur ve meditasyon gibi olguları da yükseltti. 2021’de de görünen o ki bu alan çok daha fazla önem kazanıyor. Yatak odalarında her şeyden önce sakinleştirici bir atmosfer arayışı hakim. Tüm fazlalıklardan arındırılmış bir düzen kurgusunda dayanıklı ve doğal malzemeden mobilyalar, sağlıklı uykunun anahtarı şilteler ve organik tekstiller öne çıkıyor.

Stil tercihlerinde ise başrolünde beyaz tonlarının olduğu, gri ve sıcak ahşap vurguları ile harmanlanmış rahatlatıcı modern İskandinav ilk sırada. İkinci sırada ise eko-stil var. Isıl işlem görmüş ahşabın başrolde olduğu bu stile doğal gün ışığını maksimum düzeyde kullanan ve dışarıyı içeri davet eden bir kurgu hakim.

HM Home

Geçen yılın sonlarına doğru yükselişe geçen Japon ve İskandinav stillerinin buluşturan temiz hatlı Japandi yatak odaları için mükemmel sakinleştirici etkisi ile tercihler arasında. Zen felsefesinin unsurlarını da içeren bu sade ve uyumlu stil yeniden yükselen minimalist anlayışa da bir atıf. Geçen yılın tropik ve botanik esintileri bu yıl hafifleyerek devam ediyor.

Dışarıyı içeriye davet etme fikrinden yola çıkarak tasarlanan odalarda açık tonlu ahşaplar, ölçülü etnik motifler ve bolca çiçek deseni kullanılıyor. Bitkilerin adeta bir terapi etkisi sağlayarak sağlıklı uykuya, ruhsal ve fiziksel rahatlamaya ne kadar yardımcı olduğunu da unutmayın.

ÇOK YÖNLÜ, ERGONOMİK, DİJİTAL

Yatak odası dekorasyonu 2021
wayfair.com

2021’in yeni ev yaşamına özünde şık ama her ihtiyaca da kolaylıkla cevap verecek fonksiyonellikte yatak odaları damgasını vuracak. Şimdilerde, yatak odasını aynı zamanda spor salonu veya çalışma alanı gibi kullananların sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla. Kaliteli uyku ve iyi bir dinlenme mekanının ötesine geçen yatak odalarının artık bir dizi başka işlevi de var. Bu nedenle, odanızı gereksiz eşyalar ile doldurmak yerine çeşitli günlük ihtiyaçlarınızı da karşılayacak şekilde uyarlayın.

Bu yüzden yerden da tasarruf sağlayan dönüştürülebilir mobilyalara yönelin. Özellikle küçülen şehir evlerinde katlanır puflar, tekerlekli çekmece üniteleri, mobil konsol masalar, istiflenebilen depolama kutuları… Hepsi çok yönlü ve konforu artıran seçenekler. Ancak böylesi işlevsel seçeneklerde kullanıcıların rahat etmesi için ergonomi önem verilmesi gerek bir detay.

YATAK ODALARI DİJİTALLEŞİYOR

İnsan merkezli aydınlatma için gün ışığını algılayan alarmlı saatler, sıcaklık kontrollü yataklar, hatta horlama aşamalarını izleyerek düzenleyen sensörlü uyku ürünleri… 2021 ile başlayan yatak odalarında dijitalleşme eğilimi önümüzdeki birkaç yıl içinde giderek daha da önemli hale gelmeye hazırlanıyor. Uyku sağlığımız açasından doğru bulunmayan teknolojik ürünler belli ölçüde artık uyku alanında kullanılır hale geliyor. Yani akıllı ve dijital yatak odaları yeni yaşam düzeninde kaçamayacağınız gerçekler arasında…

RENK VE YÜZEYLERDE DURUM NE?

Marks & Spencer.

Bu yıl evin genelinde doğal malzemelerin yanı sıra oklar aydınlık ve hafif bir renk paletini işaret ediyor. Her zaman olduğu gibi bu sezonun da favorisi mekanları aydınlatan ve görsel olarak büyütebilen beyaz. Ancak beyaz bu yıl dokular ile hareketleniyor. Panjur ve hazeran ilk sırada, bunu zeminde kullanılan desenli halılar ve duvarda ölçülü bir duvar kağıdı uygulaması takip ediyor. Doğal manzaralar, modern grafik baskılar veya üç boyutlu illüzyonist desenler yatak odasını şıklaştırırken görsel derinlik de yaratıyor. Böyle bir uygulamayı yatak başı duvarında yaparsanız, uykuya dalarken dikkatinizi dağıtmaz.

Evden çalışmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Hem ebeveyn hem de çocuk yatak odaları, uyku eyleminin yanı sıra kişilerin kendileri ile baş başa kaldığı bir yer haline dönüşüyor. Bu yüzden ilk tercihi açık tonlu renk paletinden yana kullansanız da motivasyon, mutluluk ve dinamizm için renklerden uzak kalmayın. Dingin renklerin yanı sıra toprak yeşilleri, kırmızı, sıcak portakallar ve sarı gibi vurgulu renklerin yükselişini de görüyoruz. Bir diğer seçenek ise gece mavisinden petrol rengine ve hatta soğuk griye uzanan mavi skalası. Renk koyu ahşaplar ile buluştuğunda sıcak, samimi ve eklektik bir stile de imza atıyor. Yatıştırıcı ve tazeleyici etkisi ile yeşil ve tonları doğaya bağlanma temasını da destekliyor.

YATAK ODASI DEKORASYONU 2021 EĞİLİMLERİNDE BU DETAYLARI ATLAMAYIN

Yatak odası dekorasyonu 2021
Yatak odaları aynı zamanda kişisel keyif, dinlenme ve çalışma alanlarımız oldu. Dekore ederken buna da dikkat ediyoruz, Ikea.
 • Parlak renkli, desenli veya kapitone yatak başları sezonun ilk dikkat çeken detayı. Yatak odasında şık bir odak noktası yaratmak için çok uygun ama kalan diğer her şeyi yalın formda tutun.
 • Zengin kırmızı tonları, sıcak portakal ve hardal sarısı ve koyu yeşiller yatak odasının ana renk paletine yeni girenler.
 • Klasik ve zamansız bir stil için dingin mavi ve doğal yeşiller hala çok popüler.
 • Tekstillerde doğadan ilham alan desenlere devam. Odada bitkiler için yeriniz yoksa bu hissi çiçek ve yaprak desenleri ile sağlayabilirsiniz.
 • Yatak odasında daha ihtişamlı bir görünüm için bu yıl geri dönen Art Deco’yu deneyin. Hafif kıvrımların ve yumuşak kadifelerin bir araya gelerek yarattığı bu zarif lüksü metalik yüzeyli mobilyalar ile tamamlayın.
 • Geçtiğimiz iki sezonun hakimi bohochic tarçın, taba ve nefti gibi daha koyu bir renk paleti ile karşımızda.
 • Doğal rattan, bambu ve hasırdan ise vazgeçmek yok!
 • Ham ahşap veya metal detaylı şifonyerler, normalden daha geniş komodinler, kabarık minderli puflar, asma çiçeklikler, kitap rafları.. Hepsi bu 2021 yılının favorileri arasında…
 • Aksesuarda ise cam ve seramiği mozaikler, farklı ölçüde ayna kümeleri ve irli ufakalı vazo kombinleri izliyor.
 • Zeminde kabarık tüylü düz seçeneklerden pastel tonlu kısa tüylü halılara, gri, mavi, bej, kahverengi tonlarından doğal dokumalara, büyük geometrik desenlerden hayvan baskılarına kadar geniş bir yelpaze var.
 • Doğal ışığın sağlık ve uyku üzerindeki önemi büyük. Bu yüzden ağır, süslü perdelerle vedalaşabilirsiniz. Mahremiyet sağlayan ama gün ışığının da geçmesine izin veren materyallerden perdeler tercih edin.
 • Yatak odası aydınlatmasında yeni trend heykelsi abajurlar, desenli seramik veya ahşap ayaklar ve koyu renkli ve desenli abajur başlıkları.
 • Tasarımcılar, duvarları yatayda ve dikeyde dekore etmeyi öneriyor. Tablolar ve fotoğraflar arasına eklenen heykelsi ögeler ile odaları birer sanat galerisine dönüştürmeye hazırlanın.

HUZUR VE DİNAMİZM

Claudia yüzde 100 pamuk saten: 269,95 TL., Bella Maison.

2021’de ve özellikle de ilkbahar/yaz sezonunda bizleri canlı renkler bekliyor. Koyu güneş sarısından zeytin yeşilinin kontrast tonlarına, yazı anımsatan deniz mavisinden mürdüme doğaya atıfta bulunan parlak renkler moda. Yaprak figürlerinden çizgisel ve noktasal geometrikler, çıpa desenlerinden soyut şekiller, çizgi ve puantiye ikilisi nevresimlerde ön plana çıkıyor. Ayrıca çiçek sevenler için soft formlu ve renkli çiçekliler ve yaprak desenleri de var. Keten karışımlı pamuklar, ham ketenler ve sıcaklarda bizi bunaltmayacak dokular yine ön planda olacak. Yatak odasında geçirilen sürenin de artması ile sürekli kullanılır hale gelen tekstil ürünleri artık daha kısa sürede yıkanıyor ve daha çabuk yıpranıyor. Bu yüzden artık yıkama ve kullanma esnasında zorluk çıkarmayan daha konforlu tekstil ürünleri tercih ediliyor.
Hatice Tan, Bella Maison Kreatif Direktörü.

MİNİMALİZM YÜKSELİYOR

Louisa yatak odası, Doğtaş.

Yatak odaları kişilerin kendi kendilerine kaldığı, dinlendiği en güvenli hissettiği alanlar. Bu yüzden ferahlık ve konforu göz önünde bulunduran tasarımlar popüler olmaya devam ediyor. En sık tercih edilenler açık renkler ve özellikle de bej ve tonları. Son yıllarda yükselişe geçen koyu kahveler, griler ve hatta siyahın yanı sıra renk kullanımının da başladığını söyleyebiliriz. Bu yıl çevre dostu yatak odası dekorasyonuna çevre dostu minimalist anlayış hakim ve bu uzun bir süre devam edecek gibi. Ancak yatak odaları kişilerin farklı stilleri birleştirip kendi kişisel anlayışlarını da yansıtmayı tercih ettikleri bir alan. Ferah dokular, açık renkler, floral desenler tercih görse de, koyu ve canlı renklerin, geometrik tasarımların etkisinin giderek güçlendiği önemli bir gerçek.
Yılmaz Seber, Doğtaş Tasarım Direktörü.

Uzmanlara göre 2021’de yatak odası trendleri bunlar olacak

2021’de dekorasyonun başrolünde desen var