Pimapen yaz kış ayarı nasıl yapılır? Ne işe yarar?

Pimapen yaz kış ayarı ile kış aylarını daha sıcak geçirebilirsiniz. Pimapen pencere yaz kış ayarı ile evinizdeki PVC pencerelerinizin conta ayarını, usta çağırmadan kendiniz yapabilirsiniz.

Yaz aylarında daha serbest, kış aylarında ise daha sıkı biçimde PVC lastiklerinin sıkılıkları ayarlanabiliyor. İşte, ‘Pimapen pencerelerde ve kapılarda yaz-kış ayarı nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtı…

PİMAPEN YAZ-KIŞ AYARI NASIL YAPILIR?

Pimapen yaz kış ayarını yapmak için öncelikle pencerenin ya da kapının kilit mekanizmasını bulun. Pencerenin ya da kapının yan tarafında, çerçeve ile birleştiği kenarda bu mekanizmayı bulacaksınız. Yuvarlak ya da oval pim şeklinde olan bu mekanizma direkt dikkatinizi çekecektir. (Yukarıdaki görsel)

Yuvarlak mekanizmanın ortası alyan ucuna benzer şekilde altıgen yapıdadır. Pimapen yazlık kışlık modunu ayarlamak için buraya varsa bir tornavida ya da alyan anahtar sokarak kilidi döndürmelisiniz.

Önemli: Cıvatayı tamamen çevirmeyin! Tam olarak 90 derece dönmelidir. Her şeyi doğru yaptıysanız, pencere daha sıkı kapanacaktır. Aksi halde hata yapmışsınızdır. Tüm cıvataları tekrar kontrol edin – sağ tarafa döndüklerinden emin olun.

Silindir kilidin üzerindeki çentik sola (içeri) dönük ise lastik daha fazla sıkılacağı için hava girişi az olacaktır ve ayar kış ayları için uygundur. Ortada ise standart ayar geçerli demektir. Çentik sağa (dışarı) dönük ise bu durum yaz ayları için uygundur.

Başka bir deyişle mekanizma içe (evin içine doğru) gelirse kış ayarına gelir hava teması tamamen kesilir ve dışa (sokağa doğru) yapılırsa yaz ayarıdır.

Genellikle PVC pencereler standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.

PENCERENİN YAZ MODUNDA MI KIŞ MODUNDA MI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Pencere kenarındaki silindirin üzerinde bir çentik yer alıyor. Bu çentik sola (içeri) dönük ise kış,  sağa (dışarı) dönük ise yaz ayarında olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca yaz ayarındayken pencerenin içeri hava üflemesi daha olağandır. Yeterince conta sıkışması olmadığı için dışarıdaki hava içeri sızar. Kış modundaki PVC pimapen pencereler daha sıkı olur ve dışarıdan hava sızması daha zordur.

PİMAPEN YAZ KIŞ AYARI NE İŞE YARAR?

Kışın daha izole bir ev için pimapen pencereleri kış moduna getirebilirsiniz. Bu sayede contalar sıkışır ve evinize soğuk havanın girmesini önler. Yaz aylarında ise evin daha fazla hava alması için contalar gevşetilir ve yaz ayarına getirilir.

PİMAPENLERDE YAZ KIŞ AYARI NEREDE?

Penceredeki tüm vidaların yerini bulun.  Sayı, kanadın boyutuna veya üreticiye bağlı olarak değişebilir. Her vidayı çevirmeniz gerekir – aksi takdirde istenen sonuçları elde edemezsiniz. Ayrıca uygun aletlere de sahip olmalısınız – bir altıgen anahtar veya bir tornavida (penseden uzak durun).

İZOLASYON ÖNERİSİ

Bol trafikli ya da kuzeye bakan bir evde yaşıyorsanız, çift cama göre iki kat maliyetli üçlü cam olmazsa olmazlardan. Siz uygulayacaksanız üç yerine çift cam takmanız tavsiye ediliyor. Ama bu zaman ve beceri gerektiriyor. Bazı markaların hazır boyalı ve camlı ahşap doğramaları da var. Kaliteli ısı yalıtımlı camlar yüksek maliyetli, ama ısıyı içeride tutarak tasarruf sağlar. Güney cepheli pencerelerde güneş kontrollü cam da tavsiye ediliyor.

İlginizi çekebilir: Pencere değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Balkondaki kombinin donmaması için neler yapılabilir?

Pervaz nedir? Çeşitleri nelerdir? Pervaz ne işe yarar?

Kapalı balkon hakkında her şey: Dekorasyon, ısıtma, cam-pvc fiyat

PVC zemin kaplama nasıl döşenir?