Pencere değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

Eskiyen pencerelerinizi değiştirmenin zamanı geldiyse seçim yaparken malzemesinden stiline tüm özelliklerine dikkat ederek hata payınızı en aza indirin.

Bir eve değer kazandıran önemli unsurlardan biri de pencereler. Değişim zamanı gelenleri yenilerken doğru yatırımı yapmak gerekir.

MALZEME SEÇİMİ

  • Ahşap çerçevelerinizi evinizin orijinal, otantik yapısını bozmadan yenileyin.
  • Yumuşak keresteye göre daha uzun sürede üretilen sert kereste dayanıklı olmasına rağmen küçük pencerelerde kullanıma uygundur. Malzemenin montajı, boyası ve yıllar içinde oluşacak bakımı da masrafı ikiye katlar. Vinil kaplamalı kereste doğramalar daha az bakım ister ve pek çok farklı renk ve stil seçeneği sunar.
  • PVC de popüler seçeneklerden ve keresteye göre daha hesaplı. Ama dikkat! Ucuz plastik zamanla sararır ve eğrilir bu yüzden güvenilir bir markayı tercih edin.
  • Çelik ve alüminyum da popüler malzemeler. Maliyetli olsa da bol renk ve doku seçeneği ile çok estetik görünür.

DEĞİŞTİRİRKEN DİKKAT!

Doğramaları yenilerken revizyon izinlerinin alınması, eğer restorasyon ya da kentsel dönüşüm alanı değilse zor değil. Yeni pencere sisteminin mevcut ısı performansı, yangın çıkışı, panjur ve güvenlik kurallarıyla uyumlu olmasına dikkat edin. Bu yüzden ister kendiniz ya da uzmanına taktırtın ve yapı denetime haber vermeyi ihmal etmeyin.

İZOLASYON

Bol trafikli ya da kuzeye bakan bir evde yaşıyorsanız, çift cama göre iki kat maliyelti üçlü cam olmazsa olmazlardan. Siz uygulayacaksanız üç yerine çift cam takmanız tavsiye ediliyor. Ama bu zaman ve beceri gerektiriyor. Bazı markaların hazır boyalı ve camlı ahşap doğramaları da var. Kaliteli ısı yalıtımlı camlar yüksek maliyetli, ama ısıyı içeride tutarak tasarruf sağlar. Güney cepheli pencerelerde güneş kontrollü cam da tavsiye ediliyor.

STİL

Kanatlı pencereler geleneksel evlerde mükemmel bir tercih. Düşey ve dikeyde çok yönlü açılan veya sürmeli sistemlerse daha modern evlerde tercih ediliyor.

Pencereleri değiştirmek mi istiyorsunuz? İşte pencere sistemi çeşitleri ve özellikleri