pervaz nedir

Pervaz nedir? Çeşitleri nelerdir? Pervaz ne işe yarar?

Son güncelleme:

Pervaz nedir ve ne işe yarar? Pervaz çeşitlerinden özelliklerine, temizleme yollarından modellerine kadar A’dan Z’ye tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PERVAZ NEDİR?

Ev içi düzenleme ve geliştirme yıllar içerisinde farklı boyutlara ulaşmış ve eski evlerin aksine günümüze uygun modern iç dizaynlar oluşturulmuştur. Tarihçesi tam olarak bilinmese de belirli bir dönemden itibaren pervaz kullanımı yapılmaktadır.

Pervaz, pencere, kapı gibi yerlere ait olan kasalar ile duvar boşluğu arasında kalan aralık bölgeyi kapatmak amacıyla kullanılan, kenarlara geçirilen parçadır. Bu parça genel olarak ara boşlukları doldurmak üzere tasarlanmış gibi gözükse de aslında küçük ama etkili bir göreve sahiptir. Bu sayede ev içerisinde kapı ve pencereler daha güvenli hale gelmektedir. Pervaz yapıları da gelişen teknolojiye bağlı olarak farklı tiplerde üretimi yapılmaya başlanmıştır. Bu sayede pencere gibi alanlar daha güvenli bir şekilde korunmaktadır.

PERVAZ NE İŞE YARAR?

“Pervaz nedir?” sorusuna en genel tanımı ile kapı ve pencereler için kullanılan bir parça olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada “ne işe yarar?” sorusuna gelindiğinde ise pencere ve kapılardan soğuk gelme olasılığı yüksektir. Özellikle pencere kenarları soğuğu oldukça fazla geçiren bölgelerden biridir. Kış aylarında bu soğuğu kesmek ve daha sıcak bir ev sağlamak adına pervaz kullanımı yapılması gerekmektedir. Pervaz kullanım amacına göre kış aylarında soğuğu önlemek adına yapılmalıdır. Aynı zamanda bir görsel dolgu malzemesi olarak da belirtilebilmektedir.

Kaplama malzemesi olarak anılsa da pervazlar aslında daha büyük bir hizmet amacıyla yapılmaktadır. Son dönemlerde moda ve dizayn konusunda gelişen alan, pervazlar için renk ve çeşitliliği de ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle artık pervaz seçimlerinde ev içerisinde boya rengine göre bir renk seçebilir ya da ahşap, PVC gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ancak genel olarak bakıldığında PVC pervazlar, ahşap pervaz kullanımına göre daha yaygın ve daha önerilen yapıdadır. PVC pervaz yapısı gereği daha uzun dayanmaktadır. Su, nem, rutubet ve diğer koşullara karşı dayanıklı olan PVC pervazlar, ahşap pervazların gösterdiği aksi durumlar gibi şişme ve diğer etmenleri göstermemektedir.

PERVAZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Çeşitlerine değinecek olursak öncelikle ebatlarından başlayalım;

 • 6 lık pervaz
 • 6,5 luk pervaz
 • 7,5 luk pervaz

gibi pencere pervazı ebat ve ölçüleri vardır. Bu ölçülerin farklılık göstermesi tamamen ya talebe göre değişkenlik gösterir ya da pencerenin standardına uygun olan hangisi ise ona göre belirlenir.

Pencere pervazı çeşitleri ise;

 • Ahşap pencere pervazı
 • Pimapen pencere pervazı
 • Poliüretan pencere pervazı

Bu gibi farklı tercihlerde yapılan pencere seçimleri pencere pervazını da beraberinde etkilemiş olmaktadır. Ama bazen istisna olarak talep edilen dekoratif görsellik açısından bu durum değişkenlik gösterebilir.

PERVAZ YENİLEME VE TEMİZLEME YOLLARI

Evimizin dışarı ile bağlantılarını kesen pencerelerin pervazlarının uzun ömürlü ve dayanıklı olması için pencere pervazlarını yenileme ve pencere pervazlarını temizleme yolları arasında ilk olarak düzenli bakım yapmak gelmektedir. Pencere ve pervazlarına düzenli bakım yapıldığında kullanılan ömür zamanından daya uzun süre gideceği için hem pencerelerinle uyum içinde olduğu için hava kaçırma olaylarına girmez.

Ayrıca pencere ve pervazın ilk temizliğinde sadece bol su kullanmak he zaman önemlidir. Çünkü ilk temizlikte bol sadece su kullanıldığında pencere ve pervazı üzerinde yer alan sular hemen çıkacaktır. Ama kimyasal ilaç ya da sabun eşliğin yapılan temizliklerde pencere ve pervazlara toz zerrecikleri yapışıp kalacağı için çizilmelere yol açacaktır.

Eğer pencere ve pervazında uzun yıllar kullanım sonucunda aşınma oluşmuşsa bu da size ısınmada zorluk, fazla ısı enerjisi tüketimi, iyileştirilmemiş yaşam, sokak gürültü seslerini duyma ve mülkün değerinde azalmalara neden olacaktır. Bu nedenle karşı karşıya kalmamak için aşırı eskiyip süresi dolan pencere ve pervazları yenilenmelidir. Pencere ve pervaz değişimi yapılışı oldukça kolay olup fazla zaman almayacak bir işlemdir.

PERVAZ MODELLERİ

Gelişen zaman her şeyde olduğu gibi pencere pervazında da çok çeşit imkânının doğmasına neden olmuştur. Bu nedenle artık pencere pervazı tercihinde istenilen zevke göre ve tarza uygun seçimler yapılabilmektedir. Çeşitlilik oldukça fazla olduğu için kişi hem zevkine göre modelleri seçebiliyor hem de hangisinin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorsa o modeli tercih ederek kullanım kolaylığını yaşayabiliyor. Aşağıda pencere pervazı modellerini listeliyoruz. Tercih ettiğinizi kullanabilirsiniz.

İşte pencere pervazı modelleri ;

 • Kanallı pervaz
 • Lakelik pervaz
 • Düz pervaz
 • Bombeli pervaz
 • Hareli pervaz
 • Söve pervaz
 • L pervaz
 • Ayarlı pervaz
 • Dekoratif desenli pervaz

Gibi daha saymadığımız birçok model seçeneği ve çeşidi bulunmaktadır. Gelişen zamanla beraber gelişen teknoloji sayesinde artık birçok alanda farklı imkanları sağlamak mümkün olmaktadır.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Oda kapılarındaki sorunlar ve çözümleri