Perde ile 10 adımda tarz sahibi mekanlar

Son güncelleme:

Havalar soğurken iç mekanları ısıtmanın en pratik ve estetik yollarından birisi de perdelerdir. Desen, renk, aksesuarlar… Her bir perde detayı yaşam alanlarına davetkarlık katmak için var!

BİRKAÇ KÜÇÜK DOKUNUŞ

Biyeli perde, Persan.

Perdelerinizi tümden yenilemektense kenarlarına şık püsküller, saçaklar ya da farklı renkte örneğin nakışlı bir kumaş ile kenarlık diktirebilirsiniz. Ponpon, saçak gibi eklentiler genelde metre ile fisto şeklinde satıldığı için kendiniz de kolaylıkla dikebilir ya da ütü ve tekstil yapıştırıcıları ile perdenize sabitleyebilirsiniz.

PERDE AKSESUARLARI

Kendinden kumaş braçollü perde, Bauhaus.

Braçoller, rensolar ve dekomandallar küçük gibi görünen detaylar olsa da düz bir perdeye çok farklı görünümler vermenizi sağlayacaktır.

İDDİALI OLSUN İSTEMİYORSANIZ…

Ikea.

Eğer ön plana perdenizin çıkmasını istemiyor; perdenizin genel dekorasyon temanızla uyumlu olmasını diliyorsanız, o halde duvarlarınızla aynı renkte bir perde tercih etmelisiniz.

KARIŞTIR-YAKIŞTIR

Taç.

Yalnızca tek bir renk ve desenden ziyade farklı desenlerdeki perdeleri bir arada kullanarak çok daha zengin bir görünüm elde edebilirsiniz.

ÇİFT TARAFLI KULLANIM

Romo koleksiyonu, Persan.

Eğer perdeleriniz ince ve zayıf duruyorsa diğer yanına da farklı desende bir perde dikmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle zaman zaman farklı yüzlerini kullanabilir ya da perdenizin dışarıdan bakıldığında da şık görünmesini garantilemiş olursunuz.

KOYU RENKLERDEN KAÇMAYIN

dfs.co.uk

Neon renkler ya da çok koyu tonlar gözünüzü korkutmasın. Kontrast yaratan bir duvar boyası, ya da perdenizin birkaç ton alt değerindeki boya rengi ile şaşırtıcı bir derinlik elde edebilirsiniz. Derin mavi ve derin yeşilleri deneyin.

Alçak tavanlı bir oturma odanız varsa perdenizi tavan hizasından asmalısınız. Eğer tam tersi yüksek tavanlı bir eviniz varsa pencere çerçevesinin hemen üzerine monte edeceğiniz bir rustiğe asmayı deneyebilirsiniz.

DIŞ MEKANDA PERDE KULLANIMI

Alhambra marka kumaş, Evist.

Sonbahar ve kış aylarında kalın perdeler dış mekanlar için de fonksiyonel kullanım yaratır. Rüzgarı ve soğuğu kesmek için balkon ve verandalarda tercih edebilirsiniz.

KÜÇÜK EVLERDE

Persan.

Küçük evlerde katlanır kumaş perde sistemlerini uygulayabilirsiniz. Az yer kapladıkları için hem alanı fazla dolu göstermez hem de renk ve desenleriyle stilinizden ödün vermeden şıklığı garanti ederler.

KEPENKLER YENİDEN

Collinsandhayes.co.uk

Geçmişin nostaljik ve işlevsel pencere elemanları kepenkler yeniden popüler. Kepenk rüzgar, yağmur ve güneşi keser. Yapı marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz bu panjurları iç cepheye de monte ederek dekorasyonun şık birer parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

STORLAR

Zebra stor, Bauhaus.

Eğer modern bir görünüm istiyorsanız perde yerine sadece stor tercih edebilirsiniz. Hatta tül yerine doğrudan stor yapabilir, dekoratif bir görünüm yaratmak içinse yanlarda fon perde kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stor perde nasıl yıkanır? Stor perde temizleme adımları

Eğimli tavana nasıl perde seçmeli? Ev terapisti yanıtladı

Drape nedir? Drape perde modelleri ve özellikleri

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü