Cam tavan temizliği nasıl yapılır?

Son güncelleme:

Cam tavan temizliği nasıl yapılır? Günümüz modern evlerin birçoğunda cam tavanlar bulunur. Cam tavanlar evlere daha aydınlık ve doğal ışık konforu sağlar. Cam tavan dekorasyonu çoğu ev sahibi için güvenilir gelmese bile, kendine özgü ev içi tasarımlarda çok popülerdir. Özellikle üçgen çatılı mimariye sahip evlerde ve doğa içinde yer alan ev konseptlerinde cam tavan sistemleri sevilerek tercih edilir.

Kapalı alanlarda yaşamak istemeyenler, tavanlarına cam eklemesi yaparak gökyüzünü seyretmenin keyfini yaşayabilirler. Böylelikle kişisel yaşam alanları daha konforlu hale dönüşebilir. Cam tavan bulunmayan evlerde bile, dilediğiniz her odanın tavanına cam sistemi kurdurabilir, evinizi daha aydınlık alanlar haline getirebilirsiniz.

Cam tavan sistemleri sadece evlerde değil, ofislerde, tatil evlerinde veya otellerde de kullanılabilir. Cam tavanlar her ne kadar modern ve aydınlık bir görünüm vadetsede, temizlik ve bakımı da oldukça önemli. Cam tavanların kendilerine özel temizleme sistemleri vardır. Cam tavanlı evlerin, ofislerin veya otellerin tavan temizlikleri özel sistemler ile sağlanır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bulaşık makinesi parlatıcısı ile camlar pırıl pırıl olsun!

CAM TAVAN TEMİZLİK ÖNERİLERİ

Cam tavan temizliği nasıl yapılır?
new kitchen extension

Cam tavanların özel temizleme sistemleri vardır. Fakat temizleme yöntemleri cam tavanların şekillerine göre değişiklik gösterir. Çatı katındaki cam tavan ile düz ve geniş cam tavanın temizlik yöntemleri birbirinden farklı olabilir. Cam tavanlar 2 değişik yöntem ile temizlenebilir.

  • Cam Tavan Sistemleri Mekanizmalı Temizlik Aparatı: Cam tavanları yaptırdığınız firmanın özel olarak üretmiş oldukları 360 ° dönme özelliğine sahip mekanizmalı aparatları vardır. Yaptırmış olduğunuz cam tavanları, firmadan temin edebileceğiniz mekanizmalı temizlik aparatları ile temizleyebilirsiniz. 360° dönme özelliği sayesinde, camların iç ve dış kısımlarını rahatlıkla döndürebilir ve temizleyebilirsiniz.
  • Mıknatıslı Cam Temizleme Aparatı: Cam tavan yaptırdığınız firmanın özel olarak üretmiş olduğu bir temizleme mekanizması bulunmuyorsa, mıknatıslı cam temizleme aparatlarını tercih edebilirsiniz. Bu aparatlar düz cam tavanların aksine eğimli cam tavanlarda daha yüksek performans sağlar. Mıknatıslı cam bezleri sayesinde, herhangi bir tehlike durumu oluşmadan cam tavanlarını temizleyebilirsiniz. Mıknatıslı cam temizleme aparatlarının, mıknatısla birbirine tutunan 2 bezi veya sünger yapısına benzeyen malzemesi bulunur. Mıknatısın bir kısmını camın dış kısmına yerleştirerek temizlediğiniz zaman, camın hem iç hem de dış kısmını rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

CAM TAVAN TEMİZLEMENİN PÜF NOKTALARI

Geniş cam yüzeylerinin bulunduğu cam tavanların temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta vardır. Çatı katı gibi dar ve küçük cam tavanların haricinde, geniş cam yüzeylerinin bulunduğu cam tavan sistemlerinin temizliği için öncelikli tavsiye edilen yöntem, profesyonel temizlik firmalarıdır. Bu firmaların özel olarak kullandıkları sistemler vardır. Profesyonel bir şekilde leke ve iz bırakmadan temizleme işlemlerini yaparlar. Fakat kendiniz yapmak istiyorsanız, cam tavanların temizliği için özel olarak üretilmiş mıknatıslı temizleme aparatı ve mekanizmalı temizleme aparatını kullanabilirsiniz.

  • Geniş cam yüzeylerinde oluşan leke izlerinin çıkması daha zor olabilir. Bunun için temizlik malzemesi olarak normal su yerine saf su kullanabilir ve aradaki farkı görebilirsiniz.
  • Geniş cam tavanların yüzeylerinde leke bırakmadan bir temizlik gerçekleştirmek istiyorsanız, mümkün olduğunca az köpük kullanmalısınız. Deterjan miktarını ne kadar çok artırırsanız, cam yüzeyleri silerken o kadar çok iz bırakabilir. Hatta kimyasal deterjanlar yerine, cam yüzeylerde temizlik için önerilen doğal madde sirkedir. Su ile sirkeyi eşit oranlarda karıştırarak sprey şişesine koyabilir ve cam yüzeylere uygulayabilirsiniz.
  • Geniş cam tavanları temizlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bez seçimidir. Cam yüzeyleri silerken kullandığınız bezin özelliği ve yapısı oldukça önemlidir. Mikrofiber bezlerin gözenekleri sayesinde deterjan bile kullanımına gerek kalmadan sadece su ile temizleme işlemi yapabilirsiniz. Cam yüzeyler için özellikle önerilen bu tavsiyeleri uygulayarak daha pürüzsüz ve parlak cam yüzeyler elde edebilirsiniz. 

Tül perde nasıl temizlenir? Çamaşır makinesinde yıkanabilir mi?

Pencerelerdeki sorunlar ve çözümleri