duş-başlığı-nasıl-temizlenir

Duş başlığı nasıl temizlenir? Mikrop yayıyor olabilir!

Duş başlığı nasıl temizlenir? Colorado Üniversitesi’nin yakın tarihli bir araştırması, duş başlığınızda zararlı bakterilerin gizlenebileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar 656 evde bulunan armatürleri temizlediler ve katılımcıların her duş aldıklarında çeşitli bakteri türlerine maruz kaldıklarını keşfettiler. 

Bulunan bakterilerin çoğunun zararsız olduğu kanıtlandı, ancak hepsi değil. Akciğer hastalığına bağlı bir patojen olan Mycobacterium avium gibi bakteriler burada yer edinebiliyor. (Ayrıca, metal duş başlıklarının plastikten daha fazla bakteri barındırdığı bulundu.)

Duş başlığınızı temiz tutmanız önemli. Sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda kirli bir duş başlığı, delikleri mineral birikintileriyle tıkanırsa eşit olmayan şekilde püskürtülebilir ve bu da su akışının azalmasına neden olabilir. 

Clean My Space adlı YouTube kanalının sunucusu ve temizlik uzmanı Melissa Maker, “Bu kolay çözülebilen bir sorun. Bu sorunu önlemenin en iyi yolu ise duş başlığının temiz kalmasıdır.” diyor. Peki duş başlığını ne sıklıkla temizlemek gerekiyor? Duş başlığı nasıl temizlenir?

DUŞ BAŞLIĞI NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİDİR?

Maker bu soruya şu şekilde yanıt veriyor; “Duş başlığınızı ne sıklıkla temizlemeniz gerektiğinin net bir yanıtı yoktur. Çünkü cevap, suyunuzun ne kadar sert olduğuna ve ne sıklıkta duş aldığınıza bağlıdır. Suyunuz çok fazla mineral içeriyorsa, daha sık temizlemeniz gerekecek.”

DUŞ BAŞLIĞI NASIL TEMİZLENİR?

duş-başlığı-nasıl-temizlenir

Duş başlığını temizlemenin kolay birkaç yolu vardır. Duş başlığı nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı şu şekilde;

Duş başlığı borusunun etrafına bir lastik bant takın ve plastik bir poşeti duş başlığını tamamen kapatacak şekilde sararak içini beyaz sirke ile doldurun. Lastik ile boru kısmına sabitleyin.

Maker, “Nikel kaplı, altın veya pirinç kaplamalı olmadıkça gece boyunca sirkede beklemesini sağlayın. Eğer nikel ya da diğer saydıklarımız gibi bir kaplamaya sahipse yalnızca 30 dakika bekletebilirsiniz.” diyor.

Sirkeli poşeti çıkardıktan sonra yumuşak uçlu bir fırça ile duş başlığınızı fırçalayın. Daha sonra yeniden sirke ile silin.

DUŞ BAŞLIĞININ KİRLİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Duşu açtığınızda hızlı ve kısa bir inceleme yaparsanız kirli olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Duş başlığınızın kirli olduğunu gösteren işaretler eğri bir su çıkışı ya da su çıkış noktalarından birinin tıkalı olmasıdır.

DUŞ BAŞLIĞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

İngiliz anahtarı ile duş başlığının dibindeki somunu gevşetin. Sonra elinizle duş başlığını çevirerek sökün. Duş borusunun etrafına yapışkanlı bant sarın ve somunu takın. Yeni duş başlığını takıp somunu sıkıştırın.

SORUNSUZ ÇALIŞAN BİR DUŞ İÇİN NELER YAPMALI?

Sorunsuz çalışan ve pırıl pırıl bir duş için neler yapmanız gerektiğiniz biliyor musunuz?

Bazı kaplamalar diğerlerinden daha iyidir. Krom veya saten nikel kaplama bir duş başlığı parlaklık için çok az bakım gerektirir. Bu iki madde ile kaplı duş başlıkları lekelere karşı daha dayanıklıdır ve daha kolay temizlenir.

Damlatmasına izin vermeyin. Boru ya da duş başlığınızda su sızıntısı var mı? Suçlu muhtemelen açma-kapama kolunun arkasındaki yıpranmış ya  da gevşek kartuştur. Suyu kesin, kolu sökün ve kartuşu sıkıştırın. Eğer bu işe yaramazsa kartuşunuz yıpranmış demektir, bir nalbur ya da yapı marketten yenisini alarak eskisiyle değiştirin.

Gideri temiz tutun. Giderin tıkanmasının en önemli sebeplerinden biri saçlar. Bu konuda lavabo temizleyici size yardımcı olabilir, ancak  sık kullanırsanız borulara zarar verebilir. İsterseniz “snake” gider açma aparatını kullanabilirsiniz. Ürünü giderin içine soktuğunuzda tıkanmaya yol açan her şeyi üzerine toplayacaktır. Snake’e internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Temizlerken dikkat! Kirleri temizlemek için kullandığınız aşındırıcı temizlik maddeleri duş zemininizde çatlaklar oluşturabilir. Bunun yerine bebe şampuanını su ile karıştırıp yumuşak bir fırça ile zemini fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Su az geliyorsa… Eğer duştan az su geliyorsa “düşük su basıncındandır” demeden önce duş başlığınızı kontrol edin. Duş başlığının içinde biriken kireç delikleri tıkamış olabilir. Kireçleri temizleyerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kauçuk uçlu jetleri bulunan  duş başlıklarını da tercih edebilirsiniz.

Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!

Duşakabin nasıl temizlenir, neyle silinir? Mükemmel ipuçları!