Oturma köşesi örnekleri: Evde konforlu oturma köşeleri oluşturun

Son güncelleme:

Oturma köşesi örnekleri sizlere ilham verecek! Mutfakta, mutfak balkonunda, pencere önünde ya da açık planlı evlerde konforlu oturma köşeleri oluşturmak iyi fikir. Ye-iç, dinlen, sohbet et, arkadaşlarınla kahveni yudumla…

KONFORLU OTURMA KÖŞESİ OLUŞTURMANIN İPUÇLARI

  • Mutfağınız küçükse bu, orada rahat bir yemek alanı oluşturamayacağınız anlamına gelmiyor. Küçük ebatlı mobilyalarla da bunu başarabilirsiniz. Mutfağın dar olmasından kaynaklanan depolama sorununu ise duvar alanını dikey olarak değerlendirerek çözebilirsiniz.
  • Konforlu bir oturma alanı yaratırken bu hissi pekiştirecek aydınlatma elemanlarını da iyi düşünmek gerekir. Özellikle sıcak bir atmosfer oluşturmak için sarı ışık kullanabilir ve loş aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.
  • Eğer alan sorununuz yoksa genellikle sırtınızı yaslayabileceğiniz oturma üniteleri ve kollu sandalyeler tercih etmeye özen gösterin. Oturma alanı için alışveriş yaparken özellikle alacağınız mobilyaları üzerine oturarak, deneyerek karar vermeye çalışın.

OTURMA KÖŞENİZİ NEREYE İSTERSİNİZ?

Sedir-divanlar, çok şık oldukları kadar kullanışlı ve tarz sahibi bir çözümdür. Özellikle oturma kısmının altını depolamalı yaptırırsanız alandan da kazandırır size. Evinizin en güneşli odasına, kapattığınız balkonunuza ya da mutfağınızda sonradan içeriye dahil ettiğiniz balkon kısmına bu tür keyifli bir oturma birimini yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Mutfağınızın işlevselliğini engellememek için mutfakta oluşturduğunuz yemek ya da oturma köşeleri ile çalışma alanı arasında yeterli bir mesafe olmasına özen gösterin. Aksi halde hem yemek hazırlama, pişirme işlemlerinde hem de servis esnasında zorlanabilirsiniz.

L FORMLU OTURMA KÖŞELERİ

L formlu oturma üniteleri mekanın dar olduğu durumlarda alanı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlar. Böyle bir üniteyi, alanınıza göre yaptırabilirsiniz.

AÇIK PLANLI MEKANLARDA OTURMA KÖŞESİ ÖRNEĞİ

Salon ve mutfağın bir arada olduğu açık planlı yaşam alanları, farklı işlevleri aynı alanda buluşturur. Mekanı bu amaçla planlarken dekorasyon stilinizi de dikkate almalı, mobilya seçimlerinizi buna göre yapmalısınız.

MİNDERLERİ UNUTMAYIN!

Bir köşeyi konforlu kılmanın ilk kuralı yumuşak minderler ve bol miktarda yastık kullanmaktan geçiyor.

OTURMA KÖŞESİ ÖRNEKLERİ

Oturma köşesi örnekleri ile size en uygun olanı seçebilirsiniz. Eviniz için bugün olmasa yarın işe yarar diyerek bir kenarda biriktirdiğiniz fikirler günü gelince hayata geçirilir. İşte onlara ekleyebileceğiniz yenileri…

Oturma köşesi örnekleri
Oturma köşesi örnekleri
Manzaranızı sonuna kadar değerlendirmek için oturma alanını bu köşede planlayabilirsiniz.
Oturma köşesi örnekleri
Oturma köşesi örnekleri
Samimi bir alan yaratmanın en güzel yollarından biri tıpkı bu oturma düzeninde olduğu gibi C formlu bir alan oluşturmaktır.
Oturma köşesi örnekleri
Altını depolama amaçlı kullanabileceğiniz sedir çözümleri çok işinize yarar.
Oturma köşesi örnekleri
Taburelerle kalabalık grupları bile mutfakta ağırlayabilirsiniz, hem de en samimi halinizle….
Oturma köşesi örnekleri
Açık planlı bir eviniz varsa bir pencere önünü bu şekilde konforlu bir köşeye dönüştürebilirsiniz.

Hobi köşesi nasıl yapılır? Evde hobilerinize yer açın

Okuma köşesi dekorasyonu: 20 örnek model ve 15 adımda okuma köşesi hazırlığı

4 farklı keyif köşesi örneği ile kendi köşenizi hazırlayın