okuma-köşesi
okuma-köşesi

Okuma köşesi dekorasyonu: 20 örnek model ve 15 adımda okuma köşesi hazırlığı

Son güncelleme:

Okuma köşesi dekorasyonu için öneriler, okuma köşesi hazırlığı ve iyi bir köşe hazırlamak için izlemeniz gereken adımları anlatıyoruz. Keşke benim de böyle bir okuma, dinlenme köşem olsun diyorsanız sadece bir hafta sonunuzu ayırarak 10 basit adımda bunu siz de yapabilirsiniz.

Pencere önünde rahatça uzanıp ılık öğleden sonralarında kitap okumak ya da sadece küçük şekerlemeler yapmak keyifli olmaz mı? Elbette olur. Eğer pencere önünde tam da bu işe uygun bir alanınız varsa, akılcı bir planlama ve kullanışlı ürünlerle sadece bir gününüzü ayırarak bunu siz de başarabilirsiniz:

Renkli dekorasyon

OKUMA KÖŞESİ NASIL HAZIRLANIR? İŞE BAŞLARKEN…

Masif çam veya suntalam hazır mutfak dolaplarının çekmece üniteleri ve yine aynı malzemeden birkaç adet raf ile böyle bir köşe hazırlamak için aslında çok da marangozluk işi gerekmiyor.

 1. Kitaplarınız ve ufak tefek eşyalarınızı, üç tarafı açık bir raf sistemiyle istediğiniz her yerde kolayca düzene sokabilirsiniz. Tıpkı burada olduğu gibi pencerelerin her iki yan duvarında, hatta pencere altında bile bu tarz raflar organize edebilirsiniz.
 2. Köşesine uzanmış kitap okurken sıcak bir kahveye, çaya ya da buz gibi bir limonataya kimse hayır demez. Ama bu samimi ve küçük köşede ekstra bir sehpaya yer olmayabilir. Bu yüzden minder üzerinde kolayca kaydırabileceğiniz bir tepsi/sehpa akıllıca bir çözüm.
 3. Pencere önü sedirini yaptırsanız da, satın alsanız da altını depolama alanı olarak değerlendirebileceğiniz bir model her zaman çok daha kullanışlı. Eğer bu üniteyi bir DIY projesi olarak yapmak istiyorsanız, hazır mutfakların çekmece ünitelerini kullanıp altta ve üstte ölçüye göre yekpare suntalar yerleştirerek sedire dönüştürebilirsiniz.
 4. Eğer pencereleriniz buradaki gibi yerden yüksekse, sediri daha alçak tutarak pencere duvarında ekstra bir raf ünitesine de yer açabilirsiniz. Bu raf ünitesi ekstra depolama birimi oluştururken, dekoratif aksesuarlar, televizyon veya klima kumandanız için de alan yaratır. Olanak varsa bu duvara elektrik hattı çekerek küçük bir okuma lambası da yerleştirin.
 5. Tüm ailenin sıkça kullanacağı bu köşede konfor ilk sırada olmalı. Bu yüzden yumuşak yastık ve minderlerle süslemek akıllıca olur. Ancak çabuk kirlenip zarar görmemesi için yastıkları leke tutmayan, çabuk kuruyan dayanıklı kumaşlardan, iç dolguyu kolayca çökmeyen malzemeden tercih edin.
Okuma köşesi örnekleri

OKUMA KÖŞESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

 • • 60 cm’lik dört çekmeceli mutfak alt dolabı.
 • Not: Bunun için en mantıklısı Ikea, Koçtaş, Bauhaus, Tekzen gibi yapı marketlerden hazır bir modül satın almak.
 • • Mesnet takozu ve 42×19 mm ince çıtalar.
 • • Sedirin üstü ve altı için sunta plakalar, mantar pano, dolap arkalığı ve baza.
 • Not: Bunun için kendi alanınızın ölçüsünü baz alın.
 • • 184×19 mm’lik çam veya dolabınıza uygun malzemeden raflar.
 • • Ayrıca 28, 65 ve 50 mm’lik ahşap çivileri, matkap, testere, PVA tutkalı, 120 ve 180’lk zımpara kağıdı, şeffaf vernik, boya malzemeleri, kıl testeresi.
 • Önemli: Zımpara ve diğer toz kaldıran işlemler için koruyucu önlük ve gözlük kullanın.
Mavi okuma köşesi

5 ADIMDA SEDİR NASIL YAPILIR?

 1. Çekmece ünitelerini montaj kılavuzuna uygun biçimde monte edin ve her modülün altına baza ayaklarını da takın. Daha sonra çekmece yanlarına ön yüzden 15 mm geride kalacak şekilde takozları sabitleyin. Tüm işlemler için her defasında ön yüzden taşma olmamasını kontrol ederek devam edin.
 2. İki yan duvara çıtaları 65 mm’lik vidalar kullanarak vidalayın. Bunlarında aynı şekilde çekmece modülünün üst sınırında taşmamasını sağlayın.
 3. Çekmecenin üst kısmı için iki kontraplak parçasını birbirine sabitleyin. Plakayı alanın ölçüsüne göre kesin ve çekmece modülünün ön kısmında 80 mm. çıkma yapacak şekilde yerleştirin. Aynı zamanda modülün her iki kenarına bitiş panellerini de çivileyin. En son tüm modülü yerleştirdikten ve sabitledikten sonra baza ayaklarını gizlemek için baza panelini kesin ve ayaklara klipsleyin.
 4. Tüm sediri monte ettikten sonra 120’lik zımpara kağıdı ile tüm görünen yüzeyleri zımparalayın (180’lik zımpara kağıdı kullanırsanız daha pürüzsüz bir yüzey elde edersiniz). İşlem sonunda tüm yüzeye 3 kat şeffaf verniği uygulayın.
 5. Son olarak çekmece alınlarını monte edip varsa kulp deliklerini açın. Mantar panoyu sedirin üst ölçüsüne göre kesin. Ancak sedirin duvar kısmında da bir raf bölümünün olacağını göz önünde bulundurun.
Turuncu koltuk ile okuma köşesi

5 ADIMDA RAFLAR

 1. Rafları sabitleyeceğiniz paneli duvar ölçüsünü orantılayarak kesin. Daha sonra panelin yan kenarlarında kıl testeresi ile rafları yerleştireceğiniz çentikleri açın. Her çentik için 35×18 mm ölçü yeterli olacaktır. Ancak ilk çentiği açtıktan sonra bir rafı takarak tam oturup oturmadığını kontrol edin.
 2. Her rafı tam ortalayarak ölçü alın ve panele yerleştireceğiniz çentikler ölçüsünde kertin. Ancak kertiğin paneldeki çentikleri tam karşıladığından emin olun.
 3. Rafları panele yerleştirip her rafı (kertik çentiğe gelecek şekilde) arkadan panele sabitleyin. Bunun için önce kertiğe tutkal sürün ve daha sonra 50 mm çivilerle çivileyin. Kenarlardan taşan tutkalı ıslak bez ile temizleyin.
 4. Diğer duvardaki rafı da aynı şekilde hazırladıktan sonra, 120’lik zımpara kağıdı ile tüm görünen yüzeyleri zımparalayın (180’lik zımpara kağıdı kullanırsanız daha pürüzsüz bir yüzey elde edersiniz). İşlem sonunda tüm yüzeye 3 kat şeffaf vernik uygulayın. Daha sonra, isteğinize göre raf yüzeyini ya da sadece kenarlarını farklı bir renge boyayabilirsiniz.
 5. Eğer buradaki gibi dekoratif bir detay eklemek istiyorsanız, elinizdeki plakadan 60 cm çapında bir yuvarlak kesip bunu yastıkları dayayabileceğiniz bir yükseklikte raf yüzeyine sabitleyerek, üstünü dekoratif bir kumaş ya da keşe ile kaplayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
İLLÜSTRASYON: NACİ KOÇ

PENCERE ÖNÜNDE KEYİF KÖŞESİ

Cam önü dinlenme alanı
Sarı ponponlu, tığ işi çiçekli yastıklar, çok amaçlı kapitone örtü, sarı vazo, renkli fenerler, kupa, English Home. Bakır kaplama kafes sehpa/tabure, çizgili minik yastık, The Mia. Sivas Zara dokuma halı, My Home Halı. Kafes sarkıt, yeşil vazo, perde püskülleri, kuş biblolar, Koçtaş. Hasır sepet, fırfırlı sarı keten kılıf, etnik çiçekli keten kılıf, Zara Home. Pembe minder, mavi şönil yastık, terlikler, şapka, Marks&Spencer. Lisabritt perde, Vasen vazo, Ikea.

Balkon ya da bahçede yayılma imkanınız yoksa, uygun bir pencere önü bulup küçük DIY fikirleri ile yazlık bir keyif köşesi düzenleyebilirsiniz.

Hazır kitaplıklardan, koridor ya da holde bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Tıpkı bu evde olduğu gibi… Sıcak bir ortam içinse, tekstillerden destek alın ve mekana yeşillik katın. Geriye sadece köşenin tadını çıkarmak kalsın.

Yastıklar, Happy Squares. Bllly kitaplık, Ikea.

Yüksek alanlara özel olarak yaptırılan depolama alanlarında sürekli el altında durması gerekmeyen hobi malzemelerinize yer açabilirsiniz.

OKUMA KÖŞESİ MODELLERİ

Renkli köşeler
Mavi koltukla okuma köşesi
Mavi berjer

Evinizde bir okuma köşesi oluşturmaya ne dersiniz? Kendinizi yazı dünyasına kaptıracağınız bu köşenin temel taşı hiç kuşkusuz, sizi uyutmayacak ancak uzun süre rahat oturmanızı da sağlayacak bir koltuktur. Mavinin rahatlatıcı tonlarında bir koltuk, kır çiçekleri ve sürükleyici kitaplarla birleştiğinde bu köşe sizin için vazgeçilmez olabilir.

Küçük köşeler
Okuma köşesi

OKUMA KÖŞESİNDE NE OLMALI?

Okuma köşesi

Okuma saatini verimli kılmak için raf ya da sepetlerde bunları bulundurmaya özen gösterin:

 • Okuma lambası
 • Bel yastığı
 • Şal
 • Ayraç
 • Not kağıdı ve not kalemi
 • Saat
 • Sözlük
 • Dünya haritası

Evlerimizde gittikçe popülaritesini artıran köşelerden biri de okuma köşeleri. Bazen okumak, bazen de dinlenmek için tercih ettiğimiz bu köşeler hepimiz için konforlu bir sığınak. Okuma köşeleri oluşturmak için ayrıca bir alana ihtiyacınız yok. Halihazırdaki evinizde ufak düzenlemeler yaparak arzuladığınız sıcak köşeyi oluşturabilirsiniz.

PUFİDİK KOLTUKTA OKUMA KÖŞESİ

Konforlu bir okuma köşesinde rahat bir koltuk olmazsa olmazlardan. Ayağınızı uzatın ve battaniyenize sarının!

PENCERE KENARINDA!

Eğer geniş pervazlı camlarınız varsa sıcak kalorifer peteği ile okuma köşeniz bütünleşecek demektir. Yumuşak peluş bir örtü ve peluşla ya da rahat minderlerle okuma köşeniz hazır!

KIŞ MODU

Kitap okumak için henüz koltuğunuza karar vermediyseniz sallanan koltuklara göz atabilirsiniz. Okuma koltuğunuza daha sıcak bir hava katmak ve onu daha çekici bir hale getirmek için de üzerine post atabilirsiniz. Post, rahat ve sıcak bir oturum sağlayacağından, bu köşeyi çok daha konforlu kılar. Kanepizi kitaplığınıza, sobanıza ya da varsa şöminenize yakın konumlandırarak kendiniz için bir köşe oluşturabilirsiniz.

Okuma köşesi
Nathalie koltuk takımı, www.yatasgrup.com.tr

KIŞ KÖŞESİ

Soğuk günlerde dışarıda yağmur ya da kar yağarken pencere kenarındaki rahat bir koltukta, elimizde sıcak bir içecekle kitap okumanın keyfi her zaman bir başkadır.

Kışın evde daha çok vakit geçirdiğimizi hesaba katarak şimdiden evde kışlık keyif köşeleri oluşturabiliriz. Rahat, geniş bir koltuk, kitaplarınızı alacak büyük bir kitaplık ve aydınlatmalar. İşte hepsi bu…

KİTAPLIKLI BİR KÖŞE

Her evde kitaplık için ayrılmış bir alan olmayabilir. Pratik çözümler ve özel sistemler ihtiyacınızı karşılayarak size bir okuma köşesi kazandırabilir.

Doğal ışık alan pencere önleri, okumak için çok doğru alanlar. Bu yüzden mobil de olsa kitaplığınızı pencereye yakın konumlandırın.

Okuma köşesi
boligmagasinet.dk

Okuma köşesi nasıl yapılır? Video izle