Mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli? Çeşitleri – özellikleri

Mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli? Mutfaklar evde en fazla zaman geçirilen alanlardan biri. Özellikle son yıllarda koronavirüs pandemisi nedeniyle evde geçirilen zaman göz önüne alınırsa, mutfak sosyalleşme alanına dönüştü diyebiliriz. Mutfak tezgahının özellikleri ve rengi de ev sahibinin stilini yansıtıyor.

Peki hangi mutfak tezgahının dekorasyonumuz ve yaşam stilimiz ile uyumlu olduğunu nasıl anlayacağız? Tezgah Dünyası Kurucusu Feyzullah Buran, Laminant, corian, granit, ahşap ve mermer gibi her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olan mutfak tezgahları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

MUTFAK TEZGAHI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Mutfak tezgahlarının maliyetinin uygun olmasının yanında hijyenik ve dayanıklı olması, dekoratif olması ve çizilmemesi gerekiyor. Gözenekli yapısı olan eski mutfak tezgahlarının mikrop barındırıyor olması, son teknoloji üretimi ve mikrop barındırmayan tezgahlara ilgiyi arttırdı.

GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞMEYEN AHŞAP TEZGAHLAR

ahşap tezgah

Ahşap tezgahlar sıcak bir görünüme sahip olmasıyla tercih edilirken her mutfak dolabı ve zeminiyle uyum yakalaması dikkat çekiyor. Ahşap tezgahların suya dayanıklı olmadığı yargısı da gerçeği yansıtmıyor. Uzun yıllar kullansanız bile ahşabın görünümü değişmiyor. Ancak ahşap tezgahlar yüksek ısıya karşı dayanıklılık noktasında diğer tezgahlara göre geride kalıyor. Aynı zamanda ahşap tezgahların yüzeylerinde zamanla aşınmalar meydana gelebildiği için düzenli bakım yapmak gerekiyor.

Detaylar: Ahşap tezgah çeşitleri nelerdir? Bakımı nasıl yapılır?

UZUN ÖMÜRLÜ CORIAN TEZGAHLAR

Mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli

Hangi mutfak tezgahı daha iyi diyenler için akrilik reçinelerin, minerallerin ve renklendiricilerin karışımından oluşan corian tezgahlar da sıklıkla tercih edilir. Sert yüzeyli olan corian tezgahlar, çizilme ve darbelere karşı dayanım gösterdikleri için uzun ömürlüdür. Kolayca şekil alabildiklerinden her mutfak tipinde kullanılabilir. Ancak maliyeti yüksektir, sıcak tava ve tepsilerin direkt üzerine bırakılmaması gerekir.

LEKE BARINDIRMAYAN LAMİNANT TEZGAHLAR

laminant tezgah

Sıkıştırılmış tuğla ve cila tabakasından oluşan laminant tezgahlar, kimyasallara dayanımı ve leke barındırmamasıyla dikkat çeker. Uygun maliyetli bir tezgah almak isteyenler için idealdir. Ancak ısıya ve çizilmelere karşı diğer tezgahlara göre direnci daha düşüktür.

ÇİZİLME VE DARBEYE DAYANIKLI KOMPOZİT TEZGAHLAR

Mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli

Çimstone ve kuvars olarak bilinen kompozit tezgahlar, doğal taştan üretilir ve yapısındaki kuvars nedeniyle çok sert ve dayanıklıdır. Çizilme ve darbe gibi durumlarda direnç gösteren kompozit mutfak tezgahları uzun ömürlüdür. Ayrıca renk geçişlerindeki kalitesiyle dekorasyonunuzu üst seviyeye çıkarır. Fazla bir renk seçeneği sunmasa da sade bir mutfak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

LEKELERE VE YÜKSEK ISIYA KARŞI DAYANIKLI GRANİT TEZGAHLAR

Mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli

Mutfak tezgahları arasında çok tercih edilen malzemelerden biri de granittir. Doğal taş görünümüne sahip granit tezgahlar, farklı tarzları ve mutfak dekorasyonuna kattığı bütünlükle geniş bir kullanım alanına sahip. Lekelere ve yüksek ısıya karşı maksimum direnç gösteren granit mutfak tezgahları, uygun maliyetleriyle de idealdir. Tek dezavantajı taşıma ve kurulumda diğer tezgahlara göre kullanıcılarını daha fazla zorlamasıdır. Ağır oldukları için taşıma sırasında zorlanmanıza neden olabilir.

HESAP AVANTAJLI MERMER TEZGAHLAR

Parlak ya da mat şekilde kullanılabilen mermer tezgahlar, ısıya ve çatlamaya karşı dirençlidir. Kompozit ve granit tezgahlara nazaran maliyeti daha uygundur. Ancak asitlere karşı hassas olması nedeniyle sirke, çamaşır suyu ve limon gibi maddelerle temas ettirilmemelidir. Böyle olması durumunda yüzeyi lekelenebilir.

Mutfak tezgahı modelleri 2020 – Tezgah seçerken dikkat edin

Küçük evler için 5 şık Amerikan mutfak modeli