Küçük evler için 5 şık Amerikan mutfak modeli

Son güncelleme:

Modern hayatın getirdiği alan tasarrufunun en büyük sonuçlarından biri de Amerikan mutfaklardır.

Küçük evlere sağladığı estetik görünüş ve konforlu hareket alanıyla akıllı çözümler sunan Amerikan mutfak modelleri aynı zamanda misafir ağırlama esnasında da son derece konforlu kullanım alanları oluşturur.

Ev yaşamında zamanın büyük bölümünü alan mutfakların küçük metrekareli evlerde en büyük kurtarıcısı olan Amerikan mutfak türleri, her evin dekoruna ve metrekaresine uyacak şekilde farklı model ve boyutlarla üretilir.

Evinizin genel görünümüne uygun olabilecek, bununla birlikte kendi tarz ve zevkinize göre dekore edebileceğiniz 5 şık Amerikan mutfak modelini sizler için derledik:

1. LOFT AMERİKAN MUTFAKLAR SON ZAMANLARIN GÖZDESİ

Yüksek tavanlı yaşam alanlarının ya da çatı katlarının en iyi şekilde entegre olduğu loft tarz Amerikan mutfak tasarım modelleri dünyada giderek yaygınlaşan dekorasyonların akımlarının içine girmeye başladı.

Bilhassa genç popülasyon tarafından ilgi çekici bulunan loft tarzda; işlenmemiş tuğla görünümler var. Metal ya da siyah borular, beton zeminler gibi çarpıcı dekoratif alanlara yine ahşap ve metalin ağırlıklı olarak kullanıldığı mutfak dolapları son derece yakışır.

 2. GELENEKSEL AMERİKAN TARZINI KULLANIN

Yaşam alanlarıyla arada duvar olmadan oluşturulmuş mutfak modelleri olarak Amerika’da ortaya çıkan geleneksel Amerikan tarzı mutfak modelleri en sık kullanılan şık ve etkileyici tasarımlardandır.

Modern, klasik, spor ya da rustik tarzda dekore edilebilecek birçok alternatifi bulunan bu kullanışlı tarz mutfak modelleri en küçük metrekarelerde bile rahatlıkla konforlu mutfak alanları oluşturabilir.

3. SINIRLARINIZI BELİRLEYİN: MUTFAK MASASI

Küçük evleri dekore etmenin en iyi yollarından biri fonksiyonel yaşam alanları yaratmaktır.

Bir kısmı mutfağa bir kısmı oturma odasına dahil olan bar tipi bir masa ile dar alanlarda kendinize bu tarz ortamları rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Bar tabureleriyle tamamlayarak evinizin genel havasında bütünlük ve uyum yakalayabileceğiniz masanızın üzerine çarpıcı bir aydınlatmayla modern ve havalı bir dekora sahip olabilirsiniz.

4. BEYAZ RENGİN İLLÜZYONUNA BAŞVURUN

Küçük metrekareli evlerin en büyük kurtarıcısı olan beyaz renk her zaman için kullanıldığı alanları daha geniş ve ferah göstermesiyle bilinir.

Beyaz ve ahşap renkleri bir arada kullanarak dekore edebileceğiniz bir Amerikan mutfak modeli ile yaşam alanlarınızda hem ferah hem de sıcak görüntüler yakalayabilirsiniz.

Temizliğin rengi olarak da bilinen bu renk aynı zamanda tüm renklerle kontrast oluşturabildiği için mobilyalar ve diğer mutfak eşyaları ile en kolay kombinlenebilen türler arasında öne çıkar.

5. BİR ADANIZ OLSUN

Metrekaresi küçük olsa da mutfağınızda değerlendireceğiniz dekoratif unsurlardan biri de ada tezgahlardır.

Son derece kullanışlı olan bu ada tipi mutfaklar, Amerikan mutfaklarla bir arada kullanılarak estetik manzaralar oluştururken fonksiyonel olmaları sebebiyle de sıklıkla tercih edilir.

Kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre dilerseniz yemek pişirme işlevi olan ocaklar, dilerseniz bulaşık yıkama odaklı evyeler kullanabilirsiniz. Ya da sadece ön hazırlık yapabileceğiniz düz tezgahlardan oluşan minimal ada tipi Amerikan mutfaklarını değerlendirebilirsiniz.

Küçük mutfak dekorasyonu örnekleri ve büyük fikirler

Beyaz mutfak tasarımı fikirleri 2020 – Beyaz dolap modelleri