Mutfak nasıl yenilenir? 12 adımda mutfak yenileme harekatı

Son güncelleme:

Büyük değişimlerin, geniş çaplı tadilatların el vermediği durumlarda kişisel dokunuşlar ve kendin yap fikirleriyle mutfaklara taze bir enerji katmak mümkün.

YENİ BİR TEZGAH AMA NASIL?

Mutfak nasıl yenilenir
Fotoğraf: dulux.co.uk

Tezgahı tümden değiştirmek yerine boyayabilirsiniz. Tıpkı dolap kapaklarında olduğu gibi oksitli metal, eskitme, ahşap budak görünümü gibi sınırsız efekt seçeneğini artık boya ile yapmanız mümkün.

DOLAP KAPAKLARI

Fotoğraf: Filli Boya.

Mutfakta stil sahibi bir görünümün ana lokomotifi her zaman için kapaklardır. Eskiyen kapakları ise boyamak artık çok kolay! Yüzeye kemikleşerek tutunan boya alternatifleri ya da mobilyalar için geliştirilmiş özel formüllerle mutfaklarınıza yepyeni bir görünüm katabilirsiniz. Boyamadan önce kulpların tamamını sökmeyi unutmayın!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutfak dolapları nasıl boyanır? Renkli mutfak dolabı modelleri

YÜZEYLERE İLK YARDIM

Mutfak nasıl yenilenir

Duvarları değiştirmenin farklı yolları var. Islak hacimlerde değişim genelde zor olduğu için, duvarda suya dayanıklı kağıtları tercih edebilirsiniz. Son dönemlerin popüler ve son derece fonksiyonel bir kullanım sunan kendinden yapışkanlı panolar da pratik bir seçenek. Özellikle pişirme alanı ve mutfak alınlığında harikalar yaratabilir.

ZEMİNDE NE YAPMALI?

Fotoğraf: anniesloan.com – Mevcut seramik kaplamalar üzerine uygulanan desenli stencil’lerin tam kuruması 3 gün alır. Boyayı iki kat uygularsanız daha dayanıklı olacaktır.

Zeminleri kolaylıkla parke kaplayabilirsiniz. Lamine parkeler hesaplı ve geçmeli sistem oldukları için uygulaması kolay bir seçenek. Üstelik çok ince oldukları için mevcut zeminin üzerine de kaplanabilir. Böylece hiç kırıp dökmeye de gerek kalmaz. Stencil ile boya uygulaması da zeminler için bir başka alternatif yenileme yöntemi olabilir. Burada püf noktası mutfağınızı yaklaşık 3 gün hiç kullanamayacak olmanız. Boya ve verniğin 3 gün boyunca kemikleşene kadar kurumasını beklemelisiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutfak zemini nasıl olmalı? En iyi mutfak zemini örnekleri

BATARYALARA YENİ YORUMLAR

Mutfak nasıl yenilenir
Fotoğraf: Maestro, Artema.

Mutfakta farklı farklı odak noktaları vardır. Bunlardan biri de yıkama alanıdır. Eğer yıkama alanına yeni bir görünüm katmak istiyorsanız, ilk olarak eviye bataryasını değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Seramik kulplular, dokunmatik LED ekranlılar, el duşlu ve spiralli gibi pek çok çarpıcı tasarım bu alanda ufak çaplı bir değişimi başlatmanız için yetip de artacaktır. Seçiminizi mutfağınızın genel renk, malzeme ve stil çizgisine göre yapabilirsiniz. Elbette temel bir tesisat bilgisi ile yeni nesil eviye bataryalarını kendiniz de rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

ASİMETRİK DOKULAR

Tezgah arasında basit bir paneliniz varsa söküp atmanın tam zamanı. Yeni nesil yüzey kaplamaları harikalar yaratan dokularıyla burada şık bir odak noktası sağlayabilir. Tezgah arası küçük bir alan, kendiniz de karoları kolaylıkla yapıştırabilirsiniz. Üst kısımlarını da asimetrik bir formda bırakabilir, böylelikle fayans kesici gibi aletleri kullanmanıza da gerek kalmayacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tezgah arası fayans fikirleri arayanlara en güzel 35 örnek

DOLAPLARA ELVEDA

Mutfak nasıl yenilenir
Vintage duvar kağıdı: 746 TL./16m2, duvario.com

Depolama sorununuz yoksa ve geniş bir mutfağınız varsa mutfakta dekoratif ve ferah bir görünüm için üst dolapları iptal edebilirsiniz. Duvar kağıdı kaplamak bu alanı dönüştürmek için isabetli bir seçim olur.

BASİT BİR ADA ÜNİTESİ

Fotoğraf: spiceofrainbow.com

Şifonyer ya da alçak bir büfeyi boyayıp altına tekerlek takarak bir ada ünitesi haline getirebilirsiniz. Bu çözüm mutfakta çalışma tezgahı ya da ekstra depolama alanı yaratmak açısından ideal.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutfakta ada ünite planlaması nasıl olmalı?

YÜKSELEN EĞİLİM: ÇITALAR

Mutfak nasıl yenilenir
Fotoğraf: David Brittain.

Panel ya da ahşap çıtalı duvarlar şimdi çok popüler. Üstelik bunları yapmak da bir o kadar kolay. Basit bir yapıştırıcı ve vereceğiniz ölçülerle çıtaları online olarak da kolaylıkla satın alabiliyorsunuz.

BİR BİSTRO ALANI OLUŞTURMAK MI?

Pano: 69 TL., ciceksepeti.com

Kahve ve çay severlerin sayısı arttıkça mutfaklarda bistro alanlara olan rağbet de artıyor. Ahşap panolarla siz de bu tarz bir köşe için mükemmel bir slogan ile işe başlayabilirsiniz. Dilerseniz bunu boya ile kendiniz de yapabilirsiniz.

GEOMETRİK HAREKET

Mutfak nasıl yenilenir
Mutfağınızın duvarlarında renk ile ilgili bir değişim yapıyorsanız rafları da tamamlayıcı bir renge boyayabilirsiniz. Fotoğraf: dunelm.com

İnce ahşap çıtalar yalnızca ahşap vurgulara değil aynı zamanda boyanabildiğinden pek çok boya fikrine de ev sahipliği yapabiliyor. Tezgah arasında ahşap çıta üzerine boya ile geometrik desen uygulamaları yapabilirsiniz. İyi bir vernik ile su yalıtımınızı da doğru yapabilirsiniz.

DESEN UYGULAMASI

Foroğraf: global.direct.asda.com

Ada ünitelerinizin dış yüzeyleri düz ise onları biraz desen ile hayata döndürebilirsiniz. Burada seramik kaplamalar kullanabileceğiniz gibi neredeyse gerçeğinden ayırt edemeyeceğiniz kadar şık olan seramik karo görünümlü yapışkanlı folyoları da tercih edebilirsiniz.

Öncesi sonrası fotoğraflarla mavi beyaz mutfak yenilemesi