mutfak dolapları nasıl boyanır

Mutfak dolapları nasıl boyanır? Renkli mutfak dolabı modelleri

Mutfak dolapları nasıl boyanır? Renkli mutfak dolabı modelleri ile kendinize örnekler çıkarıp, mutfağınızı renklendirebilirsiniz. İşte detaylar…

Mutfak dolapları nasıl boyanır?

Mutfak dolaplarınızı sadece boya ile hem yenileyebilir, hem de gökkuşağı renklerinde pozitif enerji yüklü bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Size gereken biraz kutu boya ve biraz ilham… Pinterest’te küçük bir tur yaptık ve size fikir verecek birbirinden yaratıcı mutfaklar seçtik.

Mutfak dolapları nasıl boyanır?
AwwSamStudio.com

MUTFAK DOLAPLARI NASIL BOYANIR?

Siz de mutfağınızı renklendirmek isterseniz…

Mutfak dolaplarını boyamak aslında çok da eğlenceli bir iş. En kolay yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

  • Birbiri ile uyumlu tonlar seçerek kapakları farklı renklere boyayabilirsiniz. 4 renk belirleyin ve üst kapakları bu tonlarda boyayın. Alt dolapları ise beyaz bırakın.
  • Pastel pembe ile tüm dolapları boyayabilirsiniz. Beyaz eşyalarınızı metalik renkte tercih ederek, pembenin feminen görünümünü kırabilirsiniz.
  • Eğer düz bir duvarın önünde yer alan bol kapaklı bir dolap üniteniz varsa her kapağı başka bir renge boyayarak hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Burada önemli olan renklerin birbiri ile olan uyumu. Açık rafların içlerini de gökkuşağı şeklinde boyayabilirsiniz.
  • Bir dolap kapağını aynı rengin farklı tonlarıyla degrade olarak renklendirebilirsiniz.
  • Dolaplarınız tek renkse, örneğin beyaz ise, zemini boyayarak çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz. Zemine kalın şeritler yapıp her birini farklı renkte boyayın. Zeminde elde edeceğiniz rengarenk kilim görüntüsünü çok seveceksiniz.
Renki mutfak modelleri
fenerlist.org

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak dolaplarınızdan sıkılmaya başladıysanız ve yeni bir tarz arıyorsanız mutfak dolaplarınızı boyama fikri tam size göre. Birkaç basit adım ile yapabileceğiniz bu işlem sayesinde mutfağınıza yeni bir hava katabilir, istediğiniz tarzda bir mutfak dolabına kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Mutfak dolabı boyama nasıl yapılır? sorusunun cevabını ise maddeler şeklinde basitçe şu şekilde açıklanabilir;

mutfak dolapları nasıl boyanır

Her şeyden önce mutfak dolaplarınızın kulp gibi aksesuarlarını çıkarmakla başlayabilirsiniz. Tüm aksesuarlardan kurtulduğunuz zaman sıra kusursuz bir boyama yapabilmeniz için dolapların üzerindeki lekelerden kurtulmaya geliyor. Bu aşamada dolabınızın yapısını aşındırmayacak temizleyici kimyasallar kullanabilirsiniz. Kusursuz bir yüzey elde ettiğinize göre boyama işlemine başlamadan önce takip etmeniz gereken birkaç adım daha bulunuyor.

Mutfak Dolapları İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılır? 

Contemporary kitchen with white walls

Eğer ki mutfak dolaplarınızın tamamını boyamak istiyorsanız ve radikal bir değişikliğe gitmek istiyorsanız muhakkak mutfak içerisinde bulunan diğer parçalara uyumlu renkler seçmelisiniz. Bu sayede mutfaktaki renk uyumunu korumuş olacaksınız. Ayrıca mutfak dolabınızın materyaline göre silikonlu boya, plastik boya, doğal boya, antibakteriyel boya ve dekoratif boya gibi seçenekler arasından en doğru seçimi yapmalısınız. Bu noktada bir uzmandan yardım olmanız oldukça büyük önem arz ediyor. 

Boyama Adımları Nelerdir?

Renkli mutfaklar
homebunch.com
  • Boyanmasını istemediğiniz bölgelerin maskelenmesi: Kağıtbant aracılığı ile mutfak dolaplarınızın boyanmasını istemediğiniz yerlerini maskelemeniz gerekiyor. Örneğin dolabın üzerinde bulunan cam parçalar ve menteşeler bunların başında geliyor. Bu maskeleme işlemi boyama sürecinde size büyük kolaylık sağlıyor olacak.
  • Boyama işlemine geçmeden önce muhakkak pürüzsüzleştirdiğiniz yüzeylere astar boyası atmanız gerekiyor. Bu işlem bir sonraki adımda atacağınız boyanın kalıcı olmasını ve daha güzel görünmesini sağlayacak. Ayrıca hâlâ pürüzlü bir yüzeye sahipseniz mutlaka bir zımpara aracılığı ile pürüzlü yüzeylerden kurtulmanız gerekiyor.
  • Evet, artık boyama işlemine hazırsınız. İstediğiniz renk ve tarzdaki boyayı seçtikten sonra ilk katı atarak boyama işlemine başlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz en önemli husus ise boya işlemini yaparken dikkatli davranmanız. Rastgele fırça darbeleri ve bir fırça izinin üstünden defalarca geçmek gibi hatalar işlemin sonunda hoş olmayan bir görüntüye neden olur. İlk katı attığınız zaman boya kuruyana kadar bir süre beklemeniz gerekiyor. Boyanın tamamen kuruduğundan emin olduğunuz zaman ikinci katı atmaya başlayabilirsiniz. İkinci katı atmanız oldukça önemlidir. Çünkü ikinci kat elde etmek istediğiniz renge daha çok yaklaşmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca altta kalan rengin hiçbir şekilde görünmemesi için de oldukça önemli. İkinci katı da attığınız zaman tekrardan boyanın kuruması için bir müddet beklemeniz gerekiyor.
  • Boya işleminiz bittiği zaman sıra astar atmaya geliyor. Vernik işlemi elde etmek istediğiniz rengin daha canlı ve güzel durmasını sağlıyor. Bu noktada birçok vernik çeşidi karşınıza çıkıyor. Mat, parlak, yarı parlak gibi vernik seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. 
  • İşlemleri tamamladığınıza göre artık maskeleme işlemi için kullanmış olduğunuz bantları sökebilir, kulp gibi aksesuarları geri yerine monte edebilirsiniz.

Boyama İşlemi Ardından Yapabileceğiniz Değişiklikler Nelerdir? 

tinbol.com.br

Boyama işlemleriniz bittiğine göre artık daha basit değişikler yapmanız oldukça kolaylaşıyor. İsteğinize göre dolapların kulp ve menteşeleri gibi basit aksesuarları değiştirebilir, renk uyumunu çok daha güzel bir şekilde yakalayabilirsiniz. Örneğin mat bir vernik attığınız zaman mat bir kulp oldukça güzel bir uyum sağlayabilir. Aynı şekilde parlak bir verniğin üzerine parlak ve yarı parlak dolap kulpları da oldukça güzel bir uyum yakalamanıza yardımcı olacak bir diğer husus oluyor. Bunları göz önünde bulundurduğunuz zaman gerisi tamamen sizin hayal gücünüze kalıyor.

Giriş fotoğrafı: Pinterest

Küçük evler için 5 şık Amerikan mutfak modeli

Beyaz mutfak tasarımı fikirleri 2020 – Beyaz dolap modelleri