Mutfağın en çok aranan mobilyaları ve mutfak dolabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Mutfaklarda düzeni sağlayan dolaplar ve yemek için oluşturulan bölümde kullanacağınız masa ve sandalyeler her zaman en çok aranan mobilyalar olma özelliğini taşıyor. Ayrıca küçük dokunuşlarla mutfağınızı kişiselleştirirken, akıllı seçimler sayesinde ona teknolojik özellikler de ekleyebilirsiniz.

Ikea.

Mutfağın dekorasyonu kadar, hatta çoğu zaman daha da önemlisi, doğru planlamadır. Eğer doğru bir planlama yaparsanız mutfaktan maksimum verim alarak ideal bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Eğer mutfağınızı yeniden planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken pek çok detay bulunuyor. Bunlar arasında depolama ya da tezgah alanı olarak kullanacağınız dolaplar ve yemek yiyeceğiniz bir masa ve sandalyeler, listenin başında yer alıyor.

Koçtaş.

PRATİK MUTFAK DOLAPLARI

Mutfak dolapları mutfak içinde bir depolama alanı sağladıkları gibi alanın fonksiyonel bir mutfak olmasını sağlayan en temel mobilyalardır. Son yıllarda kullanım alanlarının yanı sıra gerek renkleri, gerek malzemeleriyle mutfağı daha renkli hale de getiriyorlar. Kullanımının dışında göze hitap etmesi de oldukça önemli olan mutfakta, dolap seçerken oldukça titiz davranmanız gerekiyor. Mutfakta geniş bir yere sahip olan dolaplar, estetik ve işlevsel olmalı.

Neo, Lineadecor.

MUTFAK DOLABI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Peki mutfak dolabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Mutfak dolabı yaptırırken ya da alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, hangi malzemeden yapılacağı. Mutfak dolaplarında kullanılan en kaliteli malzemenin MDF olduğunu göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Mutfak dolabı maliyeti yüksek bir ihtiyaçtır. Bu nedenle seçerken, geri dönülmesi zor bir karar olduğunu unutmayın.

Kelebek Mutfak.

ANKASTRE LİSTENİZİ ÇIKARIN

Mutfak dolabını yaptırmadan önce ankastre gibi dolabın içine gömülmesi gereken eşyaları listeleyin ve planı ona göre ayarlayın.

Dolabı yaptırırken hazırladığınız projeye uygun olarak su ve elektrik tesisatını yaptırın.

FRENLEME SİSTEMİ OLAN MENTEŞELER

Mutfak dolabında çekmece ve kapakların kapanış hızı da önemli bir konu. Frenleme sistemi olan menteşeleri tercih edebilirsiniz.

Neo mutfak, Lineadecor.

MUTFAKTA RENK SEÇİMİ OLDUKÇA KRİTİK

İster hazır, ister özel tasarım mutfak olsun, renk seçimi mutfak dolapları için oldukça kritiktir. Eğer mutfağınızda ferah bir ortam yaratmak istiyorsanız tek yapmanız gereken açık renkli mutfak dolaplarını tercih etmek. Bu tonlardaki dolaplar mutfağınızı daha geniş gösterirken oldukça ferah bir görünüm sunar. Söz konusu mutfaklar olduğunda en önemli detay elbette ki mutfağınızın derli toplu görünmesi.

Açık tonlarda tercih edilen mutfaklar, hem aydınlık, hem de düzenli bir görünüm sunar. Beyaz ve bej sizler için fazla sade ise vizon, bebek mavisi, leylak ya da ahşap tonları tercih edebilirsiniz. Eğer hali hazırda geniş bir mutfağınız varsa daha iddialı ve koyu tonları da deneyebilirsiniz. Özellikle masif ya da çam modeller aradığınız zarif görünümü sağlamanıza yardımcı olacaktır. İskandinav tarzı bir görünüm istiyorsanız monokrom adı verilen tüm dolapların tek renk olduğu daha koyu tonlardaki tasarımlara göz atabilirsiniz.

Pinterest

MUTFAK DOLABI MODELLERİNDE PÜF NOKTA

Mutfaklarda seçilen dolap modellerinde çok gözlü ve çekmeceli yapılar büyük önem taşıyor. Eğer mutfağınız geniş değilse ve ‘mutfak adası’ denilen ve sıklıkla yemek hazırlanılan bölüme yer ayıramıyorsanız; mümkün olduğunca geniş saklama alanına sahip büyük dolaplar tercih edin. Ancak bu dolapların yalnızca geniş olmaları yeterli olmayacaktır, iç kısmının da kuvvetli olması gerekir. Mutfak raflarının yapıldığı malzemeler ve ölçülerinin bu kuvveti taşıyacak kapasitede olduğundan emin olun.

MASA VE SANDALYE

Dar mutfak alanlarında 80×80 cm ebadında kare masa ile 4 sandalye tercih edilebilir. Büyük alanlarda ise 80×120 cm’lik dikdörtgen masa ile 6 sandalye kullanabilirsiniz. Bakacağınız diğer bir nokta ise, temizlik konusu olmalı. Kullanılan malzemenin silinebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Geniş mutfaklar için sıcak renklerde, dar alanlar için ise pastel ve açık tonlarda masa ve sandalyeleri tercih etmenizde fayda var.

Pinterest

Pencere önündeki alanınız müsaitse, burada eviye ve pişirme alanına yer açabilirsiniz. Dolaplarınız beyazsa, yine beyaz ahşap sandalye ve masa ile takımlayarak ferahlığı pekiştirebilirsiniz.

Mutfağınızdaki ölü alanları değerlendirin. Mesela her girinti ve çıkıntıyı… Alanın ölçülerine uygun bir dolap yaptırarak depolama sorununu çözebilirsiniz. Yemek masasını da bu dolabın önüne yerleştirin. Masanın yanında kısa ve dar enli dolapları servis ve depolama için kullanabilirsiniz.

Açık planlı beyaz mutfağınıza renk katmanın yolu, yemek alanının mutfağa yakın duvarını canlı bir renge boyamak olabilir. Ayrıca aydınlatma ve aksesuarları da renkli seçenekler arasından yapabilirsiniz. Masif ahşap bir masa da beyaz mutfağa doku ve hareket katabilir.

Pinterest

Mutfak dekorasyonu için 3 farklı örnek – Renkleri nasıl kullanırsınız?

Mutfak dolapları nasıl boyanır? Renkli mutfak modelleri

Küçük evler için 5 şık Amerikan mutfak modeli