ev-aletlerinin-ömrünü-uzatmanın-yolları
ev-aletlerinin-ömrünü-uzatmanın-yolları

Ev aletlerinin ömrünü uzatmanın yolları

Son güncelleme:

Kullandığınız küçük ev aletleri ya da beyaz eşyaların ömrünün ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Peki ya aslında onları daha uzun süre kullanabileceğinizi ve ömürlerini uzatmanın püf noktalarını?

SAÇ KURUTMA MAKİNESİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Saç kurutma makinesi ömrünü uzatmanın sırrı: Filtreyi temizlemek.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Ne zaman yenisini almalı? Çalıştığında yanık kokusu geliyor ve soğuk hava üflemeye başladıysa…

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmanın sırrı: Çamaşır makinesinin düz bir yüzey üzerinde olduğundan emin olun. Önerilenden daha fazla deterjan kullanmamaya ve çamaşır yüklememeye özen gösterin. Çamaşırların ceplerinde kesici aletlerin kalmadığından emin olun. Sivri objeler makinede sızıntılara sebep olabilir.

Ne zaman yenisini almalı? Makine çalışırken trenin çıkardığı sese benzer bir gürültü çıkarıyorsa makineniz sizi yarı yolda bırakmak üzere demektir. Çamaşır makinesini tamiri oldukça pahalıya mal olabilir. Bu sebeple yenisini almak çok daha akıllıca olabilir. Özellikle de makinenizin yaşı on seneyi çoktan doldurduysa…

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Elektrikli süpürgenin ömrünü uzatmanın sırrı: Birkaç kullanımdan sonra filtrelerini temizleyin. Hortum ya da sapını tıkayan bir engel olmadığından emin olun. Torbanın doluluğu da önemli bir detay. Hortumun torba ile buluştuğu deliği tıkayan bir şey varsa bu da süpürgenin doğru çalışmamasına sebep olur.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Ne zaman yenisini almalı? Motoru yanarsa ya da dış iskeleti çatlarsa yeni bir süpürge alabilirsiniz. Çünkü tamir ettirmek en az yenisini almak kadar masraflı olacaktır.

KURUTMA MAKİNESİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Kurutma makinesinin ömrünü uzatmanın sırrı: Kurutma makinesini fanlarını her yıl mutlaka servis çağırarak temizletin. Ön panel ve kurutma
makinesinin iç kısmını da kontrolden geçirmeyi unutmayın.

Ne zaman yenisini almalı? Eğer bir defada iki tamir birden yaptırmanız gerekiyorsa ya da motor kaynaklı bir arıza varsa kurutma makinesini değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

MİKSERİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Mikserin ömrünü uzatmanın sırrı: Tek seferde mikseri kesintisiz ve uzun süreli kullanmamaya özen gösterin. Aksi halde motorun çok fazla ısınmasına ve yanmasına sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda her kullanımdan sonra fan ya da motora yakın olan kısımları iyi temizlediğinizden emin olun. Atıklar moturun yanmasına sebep olabilir.

Ne zaman yenisini almalı? Eğer motor hiç dönmüyor, yavaş çalışıyor ya da hırıltılı bir ses geliyorsa yeni bir mikser almanızın zamanı gelmiş demektir.

BUZDOLABININ ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Buzdolabının ömrünü uzatmanın sırrı: Buzdolabının kompresörünü koruyan ızgaraları yılda en az bir ya da iki kez bir elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyin. Genellikle ya buzdolabının altında ya da arka kısmında yer alırlar. Periyodik olarak buzdolabının kapak kısmındaki lastiklerin hava sızdırıp sızdırmadığına dair kontrollerinizi yapın. Aksi halde bu motorun çok daha fazla ısınmasına ve enerji harcamasına sebep
olacaktır.

Ne zaman yenisini almalı? Eğer deep freze kısmı ve buzdolabı yeterli soğutmayı yapmıyorsa buzdolabı artık görevini yerine getiremiyor demektir. Buzdolabının tüm parçaları değiştirilebilir. Ancak soğutma sistemi hariç!

FİLTRE KAHVE MAKİNESİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Filtre kahve makinesinin ömrünü uzatmanın sırrı: Her kahve yaptıktan sonra mutlaka filtre kahve makinesini, filtresinin takıldığı bölmeyi çıkarıp temizlemeniz gerekir. Özellikle kahvenin demliğe süzüldüğü kısımda kalan artıkları sirke ve ılık suyla temizlemeniz kahve makinenizin ömrünü uzatmanızı sağlayabilir.

Ne zaman yenisini almalı? Eğer kahve yeterince sıcak olmuyorsa muhtemelen makinenin filtre etme, ısıtma özelliği kaybolmuş demektir.

BULAŞIK MAKİNESİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Bulaşık makinesinin ömrünü uzatmanın sırrı: Genellikle bulaşık makinesinin alt kısmında yer alan filtreleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu kısım bulaşık makinesinin suyu tahliye etmesini sağlayan kısımdır ki burayı tıkayan herhangi bir şey onun doğru çalışmasını engeller.

Ne zaman yenisini almalı? Eğer bulaşık makinesi alt kısımdan sızıntı yapıyorsa ya da pompası çalışmıyorsa bulaşık makinesini yenileyebilirsiniz.

MİKRODALGANIN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Mikrodalganın ömrünü uzatmanın sırrı: Mikrodalgada kullanıma uygun kaplar tercih etmeye özen gösterin. Aksi halde mikrodalga çok fazla ısınabilir. Aynı zamanda kapların dönmesini sağlayan alt tablayı da her kullanımdan sonra temizlemeniz gerekir. Mikrodalgada kalan atıklar
da onun düzgün çalışmasını engeller.

Ne zaman yenisini almalı? Eğer bir yemeği ısıtmak her zamankinden daha uzun sürüyorsa muhtemelen mikrodalganız fonksiyonunu yitirmiş demektir.

Mikroldalganın onarımı için ayırmanız gereken bütçe değişkenlik gösterir. Bazı parçalar çok pahalı olmadığı için yenisini almanız gerekmez. Ancak voltajdan kaynaklı bir sorun oluştuysa tamir etmek yenisini almaktan daha masraflı olacaktır.

FIRININ ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Fırının ömrünü uzatmanın sırrı: Fırını kullandıktan hemen sonra kirleri temizlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle set üstü ocak kısmında ateşlemeyi sağlayan kısımda biriken kirler gazın akışını engeller. Ayrıca elektrikli olan modellerde yangına bile sebep olabilir. Fırının içindeki kirler ise duman yapar hatta bazen patlayıcı özellik bile gösterebilir.

Ne zaman yenisini almalı? Düğmelere bastığınızda fırın hiç yanıt vermiyorsa muhtemelen fırınınız artık ömrünü tamamlamış demektir. Fırın ısınmıyorsa tamir ettirmek çok daha pahalıya mal olacağından yenisini almanızda fayda var.

Mikrodalgalar bulaşık süngerindeki virüsleri ve bakterileri öldürür mü?