market alışverişine giderken eldiven takmak koronavirüsten korur mu

Market alışverişine giderken eldiven giymek Koronavirüs’ten korur mu?

Son güncelleme:

Market alışverişine giderken eldiven giyenlerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Koronavirüs nedeniyle herkes temel ihtiyaçlarını almak için markete giderken oldukça tedirgin. Zorunlu maske kullanımının yanında artık neredeyse herkes eldiven kullanmaya başladı. Peki eldiven kullanmak Koronavirüs’ten koruyor mu?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), bu sorunun yanıtını verdi ve eldiven takmanın koronavirüse karşı etkili olmadığını duyurdu.

CDC, eldivenlerin yalnızca ev temizliğinde ve sağlık çalışanları tarafından kullanılmasını öneriyor. Eldivenler, COVID-19’un yayılmasına karşı etkili değil…

ELDİVENLER KORONAVİRÜS’E KARŞI NEDEN ETKİLİ DEĞİL?

Yale Tıp Okulu’nda Yardımcı Doçent ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Jaimie Meyer, Koronavirüsün solunum yolu ile vücuda girdiğini, enfekte olmuş birinin damlacıklarını teneffüs ettiğinizde bulaşabileceğini ifade etti. Açıklamanın devamı ise şu şekilde:

ELDİVENLİ DE ELDİVENSİZ DE OLSANIZ YÜZÜNÜZE DOKUNMAMALISINIZ

“Ancak COVID-19’un bulunduğu bir yüzeye dokunduktan sonra yüzünüze dokunursanız, bulaşma olasılığı yine vardır.

Market alışverişine giderken elinizin eldivenli olup olmaması, hastalığın bulaşma şeklini değiştirmez. Eldivenin sizi koruyabilmesinin tek yolu, yüzeye dokunup yüzünüze dokunmadan önce eldiveni çıkarmanızdır. Eğer yüzünüze dokunmamak konusunda kendinizi kontrol edebiliyorsanız, eldivenli ya da eldivensiz olmak bir şey değiştirmeyecektir. Koronavirüse karşı en iyi savunma ellerinizi yıkamak, sterilize etmektir.

Ayrıca eldiven takmak, bunları çıkarırken yine çıplak elinize virüsün bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle eldiven takmak gereksizdir. Ellerinizi yıkamayı sürdürün, yüzünüze bir maske takın ve mümkün olduğunca az yüzeye dokunun.”

Corona Virüsü ayakkabıyla eve gelir mi? Ayakkabı ve kıyafetler için hangi önlem alınmalı?

Evde Corona Virüsü hastası varsa ne yapılmalı? Karantina önlemleri ve hasta odası

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?

Hangi sıcaklık Corona Virüsüne karşı etkilidir? Çamaşırları kaç derecede yıkamalı?