Lavanta kokulu tatlar

Renginden mi yoksa kokusundan mı bilmiyoruz… Lila renkli bu çiçeğin peşine takılıp farklı tatların peşinden gidiyoruz.

Lavantalı makaronlar
Pek azımızın karşı koyabildiği bu lezzet bu kez lavanta ile süsleniyor. Lila rengi ile 5 çayında hem lezzetli hem de çok şık bir sunum olabilir.

Lavantalı makaronlar, Beyaz Fırın. Yeşil saksı, gümüş çanak, mor bardak, tepsi olarak kullanılan tablo, hasır kenarlı mum, kurabiye servisi, Mudo Concept. Masa örtüsü, Koçtaş. Galvaniz vazo, hasır şapka, Ikea. Çatal bıçaklar, editöre ait.

Lavantalı şeker
Krem brule gibi tariflerin üzerine şeker serpilir. Siz bu tatlara biraz daha yaz dokunuşu katmak isterseniz lavantalı şeker serpebilirsiniz. Benzer biçimde bu şekeri kurabiyelerinizi süslemek için de kullanabilirsiniz. Yapılışı ise çok basit. Bir kavanoz şekerin içine lavantanın çiçeklerini koyarak ve birkaç hafta bekleterek lavantanın rayihasını şekere geçirebilirsiniz.

Kavanoz, supla, yeşil çizgili kurulama bezi, saksılı lavantalar, saksılar, mantar Amerikan servis, Ikea. Beyaz fincanlar, Mudo Concept.

Lavanta şerbeti
Şimdi biraz serinleme zamanı!

Malzemeler: • 1 çorba kaşığı kurutulmuş lavanta • 1 limon suyu • 1 çay bardağı şeker ya da bal • 1 litre su
Yapılışı Lavantaları kaynayan suyun içine atıp bir süre kaynatarak aromalarının çıkmasını sağlayın. Kaynadıktan sonra lavantalar suya sarımtırak bir renk verecektir. Daha sonra ince bir süzgeç yardımıyla süzün. Tekrar ocağın üzerine alarak içine bu kez şeker/bal ve limon suyu ekleyin. Biraz daha kaynatın. Soğumaya bırakın. Buzdolabında biraz beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

Tepsi, Mudo Concept. Şişe, pipet, kurulama bezi, Ikea.

Lavantalı buzlar
Yaz aylarında soğuk içecek servislerine aroma eklemek için buz kaplarına su ile birlikte biraz kuru lavanta ekleyebilirsiniz.

Ahşap servis, Mudo Concept. Hasır supla, seramik tabak, şekillendirici buz kapları, Ikea.

Lavantalı dondurma
Evde dondurma yapmak sanıldığı kadar zor değil. Biraz lavanta ekleyerek lezzetli bir lavantalı dondurma yapabilir, kuru ya da taze lavanta çiçekleri ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Zemin olarak kullanılan hasır kilim, makas, ince kağıt, Ikea.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR YAPIM ASİSTANI CEM BOZAN