Lavabo modelleri ve lavabo alırken dikkat edilecekler

Lavabolar, mutfak ve banyolarda kullanılmak üzere günümüzde model ve çeşitliliği çok olan armatürlerdir. Seçeceğiniz lavabo modellerine göre mutfak ve banyolarınız daha modern ve şık bir görünüme kavuşabilir. Bundan dolayı lavabo seçimi yaparken, hem estetik özelliklerini hem de konforunu hesaba katarak tercihte bulunmanız gerekir. Lavabo modelleri, birbirinden farklı zevklere hitap eden seçenekler sunar. Lavabo seçimi yaparken, kullanım alanı, renk ve model olmak üzere çeşitli kriterleri değerlendirmeniz oldukça önemli. 

Birbirinden Farklı Tasarımlara Sahip Lavabo Çeşitleri

Lavabo modelleri

Birbirinden farklı malzemelerden üretilen ve çeşitli kullanım özellikleri bulunan lavabo modelleri şunlardır:

 • Tezgah Altı Lavabolar: Tezgahın içine monte edilen ve en kullanışlı lavabo modelleridir. Bu lavabolarda suyun tezgahtan dışarıya çıkması engellenerek konforlu bir kullanım avantajı sağlar.
 • Tezgah üstü Lavabolar: Bu modeller, tezgahların direkt olarak üstlerine monte edilir. Temizlemesi ve kullanımı da oldukça kolaydır.
 • Etajerli Lavabolar: Bütün olarak dolabın üstüne yerleştirilen lavabo modelidir. Lavabonun yanındaki boş alanlarında kullanılarak değerlendirildiği bu modeller, bulundukları ortamı modern bir görünüme kavuşturur.
 • Monoblok Lavabolar: Bu lavabo modeli, tek parçadan oluşur. Monoblok lavaboları tercih ederken, dikkat etmeniz gereken tek kriter musluğun lavabo ile uyumlu olmasıdır. Aynı zamanda bu modellerin montajları da oldukça kolaydır.
 • Tam Ayaklı Lavabolar: Su tesisatların sebep olduğu kirli ve kötü görünümü ortadan kaldırmak amaçlı kullanılan modellerdir. Bu modeller hem kullanım kolaylığı hem de konforu sebebiyle, iş yerleri, ofis, AVM ve otel gibi yerlerde çok sık kullanılır.
 • Yarım Ayaklı Lavabolar: Bu modellerin temizliği oldukça kolaydır. Üstelik diğer modellere göre daha estetik ve modern bir görünüm oluşturması sebebiyle son zamanlarda evlerde ve ofislerde sıklıkla tercih edilir.
 • Minimal Lavabolar: Sade ve şık banyoların vazgeçilmez modellerinden biridir. Bu lavabo modelleri tercih edilirken, banyonun komple bu minimal tasarıma uyum sağlaması gerekir.
 • Set Üstü Lavabolar: Birbirinden farklı renk ve tasarımları bulunan set üstü lavabolar, aynalar ile uyum yakaladığı zaman banyoların sade, modern ve şık görünmesini sağlayabilir.

Lavabo Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lavabo modelleri

Lavabo seçimi yaparken, mutfak ve banyoların genişliği dikkate alınması gereken ilk kriterler arasında yer alır. Küçük mutfak ve banyolar için daha minimal ve az yer kaplayan lavabo modelleri tercih edilirken, geniş mutfak ve banyolar için, büyük lavabo modelleri tercih edilebilir.

 • Lavabo seçiminde dikkat edilen bir diğer nokta ise, banyo ve mutfakların sahip oldukları mekan konsept ve tarzlarına uyumlu modeller seçmek gerekir. Klasik ve şık stile sahip banyo ve mutfaklarda; standart çanak ve etajerli lavabo modelleri daha uygun tercihler olabilir. Fakat modern stilli mutfak ve banyolarda; monoblok, minimal ve set üstü lavabo modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Lavabo seçiminde bulunurken muslukların yani bataryaların lavabo modeli ile uyumlu olması aranan önemli kriterler arasında yer alır. Lavabolar özellikle banyolarda aynalar ve musluklar ile şık bir görünüm yakalayarak bulunduğu ortamın atmosferini tamamen değiştirebilir.
 • Lavabo seçerken bakmanız gereken son faktör ise, dayanıklı malzemeden üretilmeleridir. Lavaboların yapıldığı malzemenin önemi, hijyenik koşulları sağlaması açısından büyük önem taşır.
Lavabo modelleri

Hilton Lavabo Modelleri

Son yıllarda trend olarak karşınıza çıkan bir lavabo modeli olarak hilton lavabolar, banyoların şık ve modern görünmesine yardımcı olur. Hem kullanım kolaylığı, hem konfor hem de modern bir görünüm olarak avantajları bulunan hilton lavabolar aynı zamanda gömme lavabo modelleri olarak da bilinir.

Hilton lavabolar, banyo dolabı ve tezgah ile birlikte tasarlanır. Bu modelde lavabolar tezgahtan bağımsız değildir. Bu modelleri son zamanlarda popülerlik göstermesinin en önemli nedenleri, minimalist tasarımları ile alan tasarrufu sağlamalarıdır. Günümüzde evlerin, hatta banyoların küçük olması sebebiyle hilton lavaboları yaygınlık gösterir. Küçük banyolarda oldukça kullanışlı ve konforlu olması sebebiyle, banyo dizanylarında çoğu ev sahibi tarafından bu modeller kullanılır.

Mutfak lavabo altı borusu nasıl takılır?