lavabo-tıkanması

Lavabo tıkanması nasıl açılır? Tesisatçı çağırmadan lavabo açma yolları

Son güncelleme:

Lavabo tıklanması her evde yaşanan problemlerden biri. Saç ya da küçük atıklar nedeniyle banyo lavabosu ya da mutfak lavabosu sıklıkla tıkanabiliyor. Peki Banyo lavanolarının tıkanmasını ne açar? Lavabo tıkanması nasıl önlenir?

Evde en sık karşılaşılan problemlerden biridir lavabonun tıkanması. Bu sorunun üstesinden bir tesisatçı çağırmadan kendiniz de gelebilirsiniz. Hem mutfak hem de banyo için, adım adım pratik kurtarma planımıza göz atın.

BANYO LAVABOSU TIKANIRSA NELER YAPILMALI?

Banyo lavabosu genelde saç gibi atıklar yüzünden sık sık tıkanabilir. Açmak için önerilerimizi deneyebilirsiniz.

BANYO LAVABOSUNU TIRTIKLI BİR ÇUBUK İLE TEMİZLEYİN

Tırtıklı bir tel ya da ince uzun bir çubuk ile temizleyebilirsiniz. Lavabonun deliklerinden içeri sokarak 360 derece döndürerek saçları temizlemeye çalışın. Tamamen temizlediğinizden emin olduktan sonra su ile durulayın.

LAVABOYU AÇMAK İÇİN ÇAMAŞIR SUYU ÇÖZÜMÜ

Çamaşır suyu ve kaynar su da biriken kirleri temizlemenize yardımcı olabilir. Çamaşır suyu çok kimyasal olduğu için buharın yüzünüze temas etmediğinden emin olun.

Lavabo tıkanması

MUTFAK LAVABOSU TIKANIRSA NELER YAPILMALI?

MUTFAK LAVABOSU İÇİN POMPA KULLANIN:

Lavabo tıkanması sorunu yaşıyorsanız, ilk olarak bir pompa ile açmaya çalışın.

Pompanın güçlü basınç uygulayabilmesi için etrafını su ile çevirin. İki elinizle kuvvetlice pompalayın.

Eğer pompanız yok ya da pompa işe yaramıyorsa o halde daha başka bir yöntem denemeniz gerekir.

LAVABO TIKANMALARINA PRATİK ÇÖZÜM – KARBONAT – SİRKE

Karbonat ve sirke pek çok yerde olduğu gibi tıkanan lavaboları açma konusunda da işe yarar. Bir bardak sirkeye 2 kaşık karbonatı koyup lavabonuzun içine boşaltın ve birkaç dakika bekletin. Lavabonuz hala açılmadıysa alternatif olarak başka bir yöntem daha deneyebilirsiniz.

LAVABOYU AÇAN İLAÇ KULLANIN

Eczanelerde ilaç olarak satılan Alka-Seltzer de lavabo açma konusunda oldukça işe yarar. Üstelik kötü kokular için de iyi bir çözümdür. 2 tableti 1 bardak sirkede eritip lavabonuza boşaltın. Sonrasında ise bol su ile tıkanıklığın gidip gitmediğini kontrol edin.

ÇAMAŞIR DETERJANI DA LAVABO TIKANIKLIĞINA ÇÖZÜM OLABİLİR

Tanecikli bir yapısı olduğu için çamaşır deterjanı da işe yarayan bir çözüm. Üstelik yağ çözme özelliği olduğundan tesisat borularına yapışan atıkları da temizler. Bir fincan çamaşır deterjanını 1 litre sıcak su ile karıştırıp lavabonuzu açmayı deneyin.

TEL İLE TIKANAN LAVABOYU AÇMA

Sert ve uzun bir teli lavabonuzdan içeriye itip bloke eden atıkları ileri geri hareketlerle temizleyin.

SON ÇARE LAVABOYU SÖKÜN

  • Eğer yaptıklarınızın hiç biri işe yaramadıysa o halde kolları sıvamanın tam zamanı. U boruyu ve de eviyenizin üstündeki ızgarayı tornavida yardımıyla sökün.
  • Bunu yaparken eldiven giymeyi, borunun altına büyükçe bir kova koymayı ihmal etmeyin. Çünkü U boruyu gevşettiğiniz anda atık sular olduğu gibi aşağıya akacaktır.
  • Boruları sert bir cisimle ve bol su ile temizledikten sonra tekrar yerine monte edin.
  • Montajını yaptıktan sonra sızıntı olup olmadığını musluktan su akıtarak kontrol edebilirsiniz.

TIKANAN GİDERLER İÇİN ÇÖZÜMLER

Küvet ya da lavabo tıkanması en sık karşılaşılan problemlerden biri. Genellikle sabun artıkları ya da biriken kirler buna sebep olur. Yandaki adımları izleyerek bir tesisatçı olmaksızın küvetinizi eski durumuna getirebilirsiniz.

  1. Eğer lavabonuza kimyasal dökmek istemiyorsanız sirke ve karbonat da deneyebilirsiniz. Yarım bardak karbonat ve 1 bardak sirkeyi bir kaba koyun. Üzerine 100 derece kaynar su ilave ederek gidere dökün.
  2. Bir plastik pompa yardımıyla gideri tıkayan katı objeleri çıkartmanız mümkün. Eğer biriken daha başka kirler varsa yeniden deliğe kaynar
    su dökebilirsiniz.
  3. Eğer pompa işe yaramazsa bir telin ucunu hafifçe kıvırarak giderinizi tıkayan objeyi çıkarmaya çalışabilirsiniz.
  4. Eğer her üç yöntemde işe yaramazsa bu durumda lavabonun altındaki tesisat borularını sökmeniz gerekir. Sökerken her bir somunun ve dirseğin nereden çıktığına dikkat etmeniz gerekir ki monte ederken de aynı basamakları izleyebilesiniz. Boruları sökerken giderin altına mutlaka boş bir kova koymayı ihmal etmeyin. Aksi halde borularda biriken kirli sular etrafa yayılacaktır.

Kolay kullanımlı bir banyo için doğru planlama nasıl olur?