En çok tutulan duvar boya renkleri – Duvar boyama sanatı

0

duvar boya dekorasyonu

Duvar boya dekorasyonu her ev için en önemli, eşyaları en fazla öne çıkaran detaylardan. Doğru duvar dekorasyonu ile şık bir ev oluşturabilirsiniz. Sizler için duvar dekorasyonuna yönelik birkaç örneğimiz ve önerimiz var.

DUVAR BOYA ÖNERİLERİ VE DEKORASYON *

Bir kutu boya ile yapabileceğiniz çok şey var. Bir kutu boyanın evinize nasıl bir tazelik hissi sunacağını tahmin bile edemezsiniz. Ama boyamadan ve renk seçimleri yapmadan önce, işinizi kolaylaştıracak önerilere ne dersiniz?

Beyaz bir duvarda raf genişliği kadar iki alanı parlak renklerle kare biçiminde boyayın ve rafları birkaç cm yukarından, karelerin içinde kalacak biçimde asın. Sergilemek istediğiniz biblolar, mumlar ve dekoratif tabaklar için mükemmel bir Kendin Yap projesi değil mi?

Not: Renkleri tabakları kontrast olacak şekilde seçin.

4301 Menekşe, Permolit. Menekşe 15, Filli Boya. 7565, DYO.

DUVAR BOYA DEKORASYONUNDA BAŞKA NELER YAPILABİLİR? *

İki farklı mavi tonu ve bir parça gri ile gökyüzünü içeri davet edin. Bunun için açık tonlu maviyi tavanda, koyu olanıysa ışık alan bir duvarda uygulayın ve geri kalan duvarları gri bırakın.

duvar boya renkleri
4132 Kranskonvall, Jotun. Amaroso, Jotun.

ALANIN TAM ORTASINA FARKLI RENK ŞERİT

Salonda bir köşeyi daha belirgin kılmak için, tıpkı buradaki gibi, alanın tam ortasına farklı renkle kalın bir şerit geçin.

Çocuk odası boya dekorasyon
Jotun Kids. 4753, DYO.

ÇOCUK ODASI DUVAR BOYASI ÖNERİLERİ *

Çocuğunuzun odası ona özel olsun. Duvarlardan birine asimetrik zikzaklar ve geometrik şekillerle renk ve hareket katın.

Duvar kağıdı boya dekorasyon
4753, DYO. 5502 Bahar, Permolit

DUVAR KAĞIDI VE BOYA İLE DEKORASYON *

Bir duvar kağıdı da ilham verebilir. Duvara farklı ölçüde sarkıtlar çizin ve iz düşümlerini parlak renklerle boyayın.

2029 Turuncu, Permolit. 228 Venedik Sarısı, Permolit.

EN ÇOK TUTULAN DUVAR BOYA RENKLERİ VE GEOMETRİ *

Bu yıl geometri çok moda. Bunu boya ile yapmaksa çok kolay. Yapacağınız tek şey maskeleme bantlarını gelişigüzel üçgenler oluşturacak şekilde yapıştırmak ve her defasında bir alanı boyayıp kurumasını bekleyerek işlemi tekrarlamak.

Cİ-7384, Polisan.

MUTFAK BOYA ÖNERİLERİ *

Mutfağın ada ünitesini tamamen farklı ve çarpıcı bir renkte boyamak, açık planlı bir salon yerleşiminde, alanlar arasındaki geçişleri belirginleştirir ve sınırları çizer. Bu alanı kombin tonlarda boyadığınız sandalyelerle tamamlayın.

BİR KUTU BOYA, 4 İYİ FİKİR

Bir kutu boya ile ne yapılabilir ki demeyin. Tahmininizden çok daha fazla
şey yapabileceğinizi biliyor musunuz?

1- Küçük bir banyoyu komple boyayabilirsiniz: Çünkü 1 litre yaklaşık 9,5 m2’lik bir alan boyayabilir. Banyonuzun metrekaresine göre artan boya ile küçük tuvaletinizi bile yenileyebilirsiniz.

2- Bir büfe, vitrin ya da konsolu dönüştürebilirsiniz: Boyayacağınız
alanları hafifçe zımparalayın, temizleyin, maskeleme bandıyla kumaş ya da cam kısımlarını örtün ve işte boyaya hazır.

3- Pencere pervazları, kapı çerçeveleri ve şöminelere dokunuş: Tüm evin pencere pervazlarını, kapı çıtalarını ve varsa şöminenizi elinizde kalan bir kutu boya ile yenileyebilirsiniz.

4- Eskiyen zemine desen yapın: Taş ya da ahşap zeminleri komple yenilemek yerine stencil desenleri veya bantlarla şekil vererek pratik biçimde boya ile değiştirebilirsiniz.

  • Bir kutu boya olarak 2,5 litreyi baz aldık.

BU KURALLAR HEP İŞE YARAR

Duvar boya dekorasyonu fikirlerimizin ardından, boyaya başlamadan önce renk paletinizi seçmeniz gerekir. Bunun için her zaman işe yarayan 2 kuralı unutmayın: Renk çarkını kullanın ve üç renk kuralına uyun…

Peki renk çarkı nasıl işliyor?

  1. Her oda için üç renk belirleyin. Bunu yaparken ilk önce ana tema renginizi seçin ve sonra bununla kombin olacak diğer iki rengi belirleyin.
  2. Renk çarkında yan yana duran iki rengi tercih edin. Mesela turuncu ve sarı içeriğinde benzer pigmentler barındırdıkları için renk çarkında birbirlerine komşudur.
  3. Çarkın iki zıt köşesinde olanlardan seçin. Mesela yeşil ve kırmızı yan yana durduğunda hiç de garipsemezsiniz. Bunun nedeni yeşilin kırmızıyı kontrast açıdan mükemmelce tamamlıyor olması.
  4. Renk çarkında birbirine eşit mesafede duran üç renk de denenebilir. Bu üçleme aykırı gibi dursa da doğru bir renk bütünlüğü sağlar. Tıpkı yeşil, turuncu ve mor gibi.
  5. Aynı rengin farklı üç tonunu da uygulayabilirsiniz. Birini ana renk gibi değerlendirin ve diğer iki tonu bir öncesi ve bir sonrası ** olacak şekilde belirleyin. (** Rengin bir önceki tonunda beyaz, bir sonraki tonundaysa siyah yoğunlukta demektir.)
  6. Aynı saturasyona sahip üç renk kullanın. Unutmayın seçeceğiniz renk üçlüsünde her ton benzer canlılığa (vibrancy) sahip olmalı. Mesela pastel turuncu ve elektrik mavisi, birlikte dikkat dağıtıcı ve huzursuz bir ortam yaratabilir.

DEKORASYON ÖNERİLERİ

Duvar boyası ve ev dekorasyonunun ardından farklı dekorasyon önerileri de araştırıyorsanız “Dekorasyon” sayfamız tam size göre…

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.