Gider borularını nasıl temizliyorsunuz?

0

gider-temizliği

Gİder boruları nasıl temizlenir? Mutfak gider borusu ya da banyo gider borusunda tıkanma, yavaş çekme gibi sorunlar yaşıyorsanız temizleme yollarını öğrenmelisiniz.

GİDERLERİN TEMİZLENMESİ *

Giderler, genellikle yağ ve sabun artıklarının, saç ve tekstil artıkları ile birleşmesi sonucu tıkanır. Sorun eviye, lavabo ve duş teknesinde meydana geliyorsa, problem gider süzgecinin hemen altında veya biraz daha derinde bulunan sifondadır. 

Birçok lavaboda, bataryanın arkasında kumanda mekanizması ve kumandalı süzgeç bulunur. İlk adım, giderin bu bölümünün sökülerek temizlenmesidir. Kumandalı sifonun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

PİSLİKLERE KARŞI BASINÇ İLE ÇÖZÜM *

Eğer tıkanmaya yol açan pislik, boru içerisinde ulaşılamayacak bir yerde kaldıysa el pompaları kullanılabilir.

LAVABO POMPASI *

Uygulanması çok kolaydır: Lavabonun içini üst kenarına gelinceye kadar suyla doldurup, pompayı kullanın. Ardından da bolca sıcak su akıtın. Taşma deliğini, pompalamaya başlamadan veya basınç uygulamadan önce nemli bir bezle kapatın.

KİMYASAL MADDELER İLE GİDER TEMİZLİĞİ *

Gider borularının temizlenmesinde en yaygın yardımcı malzemeler arasında yer alan sökücüler yapı marketlerden temin edilebilir. Ancak yanlış kullanımlarında kendilerini de tıkanmaya yol açabilirler. Gider temizliğinde kullanılan etkili maddeler genellikle yakıcı natriyum, nitrit veya natriyum hipoklorid gibi agresit katkılar içerirler.

Göz, cilt veya yumuşak dokuya temasında yanmalara neden olabilir. Özellikle klor içeren maddeler sağlık ve çevre için zararlıdır. Oluşan dumanı soluduğumuzda akciğer ve nefes borusu rahatsızlıkları oluşabilir. 

ZARARSIZ MADDELER İLE GİDER TEMİZLİĞİ *

Gider boruları temizliği için, birkaç yemek kaşığı kabartma tozu veya karbonat gidere dökülür, üzerine yarım bardak sirke veya soda akıtılarak tıkanıklığın açılması sağlanır (gideri kapatınız). Birkaç dakika sonnra sıcak su dökerek temizlemek yeterlii olacaktır. 

Bazen kaynamış su bile aynı etkiyi yaratabilir. İlave yardım için basınçlı veya buharlı temizleyiciler kullanılabilir. Sertleşmemiş birikintiler, deterjan artıkları, saç yumakları vs. bu şekilde çok iyi temizlenir ve boru çeperi de temiz ve kaygan olur.

HER GÜN BİR FİKİR

Daha fazla pratik öneri ve tavsiye arıyorsanız “Her Gün Bir Fikir” sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

YANGIN ÖNLEMLERİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

KAPI SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.