Klima seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Salonumuz yaz sıcaklarına hazır mı?

Yaz sıcakları yaklaşıyor ve evimize o sıcaklardan kaçıp serinleyeceğimiz serin bir atmosfer sağlamak için fazla vaktimiz kalmadı. Evimizin havasında iklim kontrolünü sağlamak için pek çok seçeneğimiz mevcut ancak dikkatli ve planlı hareket edersek işimiz çok daha kolay olur. Üstelik doğru planlama ile evi serinletmek çok daha düşük maliyetle gerçekleşebilir. İşte bu nedenle, evleri serinletmek konusundaki tavsiyelerimize bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

SICAKLIK VE NEM KONUSUNDA TÜRKİYE DE RİSKLİ BÖLGELER ARASINDA

Dünyanın iklimi giderek ısınırken evlerimizde yaz sıcakları ile boğuşmak da giderek zorlaşıyor. Bu yaz nasıl boğucu sıcaklarla karşılaşacağımızı düşünmek bile korkutucu olabilir. Hatta Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, giderek ısınan iklimde, artan hava sıcaklıklarının nem ile birleşmesinin, insan sağlığı üzerinde çok olumsuz etkiler yaratacağı uyarısı da yapılıyor. Bu araştırmaya göre Türkiye’de de pek çok bölge yüksek sıcaklık ve nem konusunda, riskli bölgeler arasında yer alıyor.

KLİMA MI VANTİLATÖR MÜ?

Dünyayı bekleyen bu kabustan korunmak içinse elimizdeki en uygun seçenek, evlerimizde sağlıklı ve konforlu bir iklimlendirme yapmak. Bunun içinde farklı özelliklere sahip klima ve hatta vantilatör gibi ürünleri kullanacağız ancak öncesinde dikkatli bir planlama yapmalıyız.

KLİMA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Seçeceğimiz klima için, kullanılacağı odanın toplam alanını m2 cinsinden hesaplayıp 2.2 katsayısına bölmelisiniz. Ardından, elde ettiğiniz rakamı da 1000 ile çarpmalısınız. Bu işlemden çıkacak sonuç, BTU cinsinden, ihtiyacınız olan klimanın kapasitesini verecek.

BTU DEĞERİ HESAPLAMA

Örneğin, 6 m x 5 m boyutlarında bir odanız olduğunu düşünelim. Ve bu odayı klima ile soğutmak istiyorsanız, 6 x 5 = 30 m2 alan bilgisine ulaşacaksınız.

30 / 2.2 = 13.6 katsayısına ulaşacaksınız. Bu rakamı da 1000 ile çarpacaksınız.

13.6 x 1000 = 13600 BTU

Elde ettiğimiz 13600 BTU rakamı, odayı soğutmak için gerekli klimanın minimum BTU değeri anlamına geliyor. Klimanızı seçerken, bu değerden büyük kapasiteye sahip bir model seçmelisiniz ki, klima odayı zorlanmadan ve doğru şekilde soğutabilsin.

ENERJİ TÜKETİMİ, İYONİZE, HAVA TEMİZLEME

Elbette klima seçerken tek kıstasımız BTU değeri de olmayacak. Enerji tüketim değeri ve havayı temizleme, iyonize edebilme gibi seçenekler de göz önünde bulundurulmalı. Böylece hem serin, hem de çok daha sağlıklı bir hava sirkülasyonu sağlanmış olur.

KLİMA FİLTRELERİ

Klimanın filtrelerinin kolay temizlenebilir olmasına da dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece basitçe kapağı açıp filtreyi çıkarabilir ve lavaboda temizliğini yapabilirsiniz. Soluduğunuz havanın, toz içinde kalmış kirli bir filtreden geçmesini istemeyebilirsiniz. Bu nedenle filtrelerin ayda bir kez temizlenmesini tavsiye ediyoruz.

BÜTÇEYE GÖRE SEÇENEKLER

Eğer klima kurmak için yeterli bütçeniz yoksa, gelişmiş yeteneklere sahip vantilatörler de odaların havasını serinletmek için kullanışlı olabilir. Havaya soğuk hava buharı veren veya ortamın havasını iyonize eden vantilatörler arasında aynı zamanda havadaki tozları filtreleyen seçenekler de mevcut olabiliyor.

KLİMA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yine de gece yatarken veya gün içinde otururken, hem klimaların hem de vantilatörlerin, doğrudan vücudunuza vurmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz zira bu soğuk havanın vücudunuza birkaç dakikadan uzun vurması, vücut ısınızın tehlikeli derecede düşmesi ve hipotermi riski yaşamanıza neden olabilir.

Unutmayın, klimalar 20-22 derece sıcaklıkta şiddetli havayı üflerken, bütün odanın ısısını yaşanabilir normal ısı değerlerine düşürmeyi hedeflerler. Ama, yaşamak için vücudu 36 derecede kalması gereken insan bu düşük ısılı şiddetli rüzgara maruz kaldığında, vücut ısısı 36 derecenin çok altına inmeye başlar. Bu da çok ağır sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle, klimaların hava akımını doğrudan salonun ortasına veya koltuk takımı üzerine değil, odanın üst katmanlarına doğru yöneltmeniz sağlıklı olacaktır.

Klima seçerken dikkat edilmesi gerekenler ve püf noktalar

KLİMA VE KOMBİ HAKKINDA PÜF NOKTALAR

İkisi de evimizin önemli ihtiyaçları arasında. Biri özellikle yazın, diğeri her mevsimde çok iş görüyor. Peki onları nasıl seçmeli?

KLİMA NEDİR?

Oda klimaları ve merkezi klima sistemleri olmak üzere iki tip klima bulunuyor. Aslında tüm klimaların çalışma prensibi aynı. Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Klimanızı seçerken evinizin büyüklüğü, iklimi ve ısıtma sistemi size yardımcı olacaktır. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak adlandırılır. Yüksek BTU birimine sahip olan bir klima aynı zamanda yüksek güce de sahiptir.

KLİMA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • – Klima alırken markasına ve kalitesine mutlaka bakılmalı. Özellikle markalara göre satış sonrası destek ve bakım konuları farklılık gösterebiliyor.
  • – Klimanın taktırılacağı ortamın şartları göz önünde bulundurularak klimanın yeri iyi belirlenmeli.
  • – Klimanın büyüklüğünün ortam ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.4 Az enerjiyle yüksek verim sağlayan A sınıfı  klimalar tercih edilmeli.
  • – Yılda bir yapılması gereken klima bakımı ihmal edilmemeli.

HANGİ EVE HANGİ KOMBİ?

Kombi seçiminde üç önemli kriter var: Evin metrekaresi, bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombi ile birlikte radyatörlerin ısıttığını göz önünde bulundurun. Onun için radyatörlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. 80-90 metrekare olan bir eve 17 bin kilokalorilik kombiler, 90-150 metrekarelik eve 20 bin kilokalorilik kombiler, 150 metrekare ve üzerindeki evler için ise 24–36 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor.

Evinizi alerjenlerden arındırın