btu nedir klima

BTU nedir ve nasıl hesaplanır?

BTU nedir, nasıl hesaplanır ya da BTU neyin kısaltmasıdır? sorularının yanıtını merak ediyorsanız, İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki ayrıntıları anlattı. İşte BTU hesaplama yöntemleri ve BTU anlamı…

BTU NEDİR?

BTU , İngilizce British Thermal Unit (İngiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır.

Klimalarda Btu/h olarak, yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. Bu BTU değeri arttıkça klima maliyeti de artmaktadır. Daha büyük mekanlar için Btu/h değeri daha yüksek klimalar tercih edilmelidir.

BTU NASIL HESAPLANIR?

Cihazın kullanılacağı bölgenin değerini klimanın konumlandırılacağı odanın metrekaresiyle çarpıyoruz. Sonuca ortamdaki kişi sayısı kadar 600 sayısını ekliyoruz.

BTU DEĞERİ HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Bir başka hesaplama yöntemi de şu şekilde:

Örneğin, 6 m x 5 m boyutlarında bir odanız olduğunu düşünelim. Ve bu odayı klima ile soğutmak istiyorsanız, 6 x 5 = 30 m2 alan bilgisine ulaşacaksınız.

30 / 2.2 = 13.6 katsayısına ulaşacaksınız. Bu rakamı da 1000 ile çarpacaksınız.

13.6 x 1000 = 13600 BTU

Elde ettiğimiz 13600 BTU rakamı, odayı soğutmak için gerekli klimanın minimum BTU değeri anlamına geliyor. Klimanızı seçerken, bu değerden büyük kapasiteye sahip bir model seçmelisiniz ki, klima odayı zorlanmadan ve doğru şekilde soğutabilsin.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Klima alırken dikkat edilmesi gereken noktalar