Kanepe alırken ve yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Kanepe alırken ve yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Kanepe denildiğinde birçok insanın aklına iki kişinin oturacağı cözumler gelir. Oysa bazen iki kişilik kanepeler yaşam alanlarımız için yeterli olmaz. Kanepe seçerken karşınıza birçok tarzda kanepe çıkacağını unutmayın.

İki kişilik ya da üç kişilik kanepeler, köşe kanepeler, yatak olabilenler… Hepsi mekanınızda nasıl kullanmak istediğinize bağlı olarak sizin için bir alternatif olabilir. Kanepe konusunda ilk yapmanız gereken tarzınızı belirlemeniz. Bunun için de kanepeyi yerleştireceğiniz mekandaki diğer mobilyaların tarzlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü modern bir kanepe, kimi zaman klasik mobilyaların arasında göze hoş gelmeyebilir. Kanepelerde birçok model, renk ve desen alternatifiyle karşı karşıya kalacaksınız.

Eğer alanınız darsa ikili kanepeler sizin için bir çözüm olabilir. Ancak geniş bir alana sahipseniz tercihinizi üçlü ya da köşe kanepelerden yana kullanabilirsiniz. Eğer yatıya gelen misafirleriniz için fazla yeriniz yoksa yatak olabilen kanepeleri tercih edebilirsiniz. Kanepelerin döşemeleri konusunda da alternatif sonsuz. Deri, kadife, keten, pamuklu… Bu konuda da zevkinize ve kullanım alanınıza göre secim yapmanızı öneririz.

KANEPE ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Mobilya döşemesini test etmenin en iyi yolu üzerine oturmak ve mobilyayı kaldırmaktır. Çünkü ağırlık kalite işaretlerinden biridir. Kanepe hafifse ve rahatça kaldırılıp hareket ettirilebiliyorsa iskeleti iyi malzemeden yapılmamış demektir. İskeletin sert ahşaptan yapılmış olmasına dikkat edin.
  • Minderleri kaldırın ve yayları kontrol edin. Yayların arasında 60 ile 75 mm boşluk bulunması idealdir.
  • Ayakların sağlam olup olmadığına da bakmalısınız. Tekerlek ayaklar en iyisidir.
  • Döşeme dolgusunun neden olduğu da kanepe alırken önemli bir nokta. Lif dolgu, kuş tüyü ya da bunların karışımından oluşan süngerleri tercih edebilirsiniz. Kaliteli bir sünger dolgu kolay deforme olmaz ve şeklini korur.
  • Sünger üzerine yerleştirilen lif dolgu divanın sırt kısmı için de idealdir. Destek sağladığı alan yumuşaktır, şeklini korur ve kabartılmaya daha az ihtiyaç duyar. Lif ve kuş tüyü karışımı dolgular da yumuşaktır, ancak iyi görünmesi için düzenli olarak kabartılması gerekir.
  • Kanepe kumaşı seçerken de dikkatli olmalısınız. İpekli ve akrilik kadifeler kolayca buruşur, ışığa göre değişen gümüş ya da koyu renkli lekeler bırakırlar. Pamuk ve keten kumaşlar dayanıklıdır, ancak çok kolay leke tutarlar.

KANEPE YAPTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Eğer kanepenizi yaptırmak istiyorsanız ilk nokta ihtiyaçlarınıza karar vermeniz olmalı. Kanepenizi imalatçı firmalara ya da iyi bir marangoza yaptırabilirsiniz. Eğer kanepenizi kendiniz yaptıracaksanız minder derinliğini, arkasının yüksekliğini siz seçebilirsiniz.

Showroom’da gördüğünüz modellerdeki kumaşları dikkate almayın çünkü sizin kanepeniz tamamen sizin belirlemiş olduğunuz kumaşa bürünmüş olacaktır.

Kanepenizin açılır türden olup olmayacağına karar verin. Yatak mekanizması eklemek çok da pahalı olmadığından böyle bir sistemi seçmek akıllıca olabilir.

Yaptırdığınız kanepenin mekanınızın ölçülerine uygun olduğundan da emin olmanız gerekiyor. Ayrıca kanepenizi evinize nasıl nakliye edeceğinizi de düşünün. Gerçi artık birçok firma nakliye ve montaj servisine sahip.

Kanepe yaptırmanın en önemli avantajı kumaşınızı kendinizin seçebilmesidir. Pek çok mağaza farklı renk ve desenlerde bir çok kumaş seçeneği sunuyor, siz de bunların içinden beğeninize en uygununu seçebilirsiniz.

İkili bir kanepenin yaklaşık 12-14 metre, üçlü bir kanepenin 15-18 metre kumaşa ihtiyaç duyacağını da göz önünde bulundurun.

Kanepe ve halılara sinen kötü kokular için çözümler

Kanepeyi döşemesini değiştirmeden, boyayarak yeniledik

Kanepe minderleri nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?