kanepe-boyama

Kanepeyi döşemesini değiştirmeden, boyayarak yeniledik

Son güncelleme:

Emektar kanepeyi, nasıl yapsak da döşemesini değiştirmeden yenilesek diye düşünürken çözümü onu boyamakta bulduk. Sonuç gayet başarılı oldu.

MALZEMELER

Annie Sloan Chalk Paint mobilya boyamak için kullanılabilecek uygun bir boya. Direkt olarak eski yüzey boyanabiliyor. İç veya dış mekanda her çeşit yüzeyde kullanılabiliyor.
  • Annie Sloan Chalk Paint Old White ( 2 lt/2 büyük boy kutu)
  • Annie Sloan orta boy oval kıl fırça (no: 8)
  • Annie Sloan şeffaf wax
  • Sıfır zımpara kağıdı
  • Yüzey koruyucu naylon
  • Su

KANEPE DÖŞEMESİ NASIL BOYANIR?

Ön hazırlık olarak koltuğunuzu temizleyin ve kurutun. Boyama işlemini gerçekleştireceğiniz alanı belirleyin ve altına koruma naylonunu serin.

Boya kutusunu açtığınızda önce tahta bir çubukla boyayı iyice karıştırın. Boyama işlemine başlamadan önce kıl fırçayı hafifçe nemlendirin.

Boyayı su ile inceltin. Her döşemenin yapısı farklı olduğundan boya su oranı hakkında kesin ölçümler vermek zordur. Bu oran kumaşın kalınlığı, cinsi, dokusu, emiciliği, rengi gibi etkenlere göre değişiklik gösterir. Boyama işlemini yaparken kumaş direnç göstermemeli. Kolay sürülebilir bir kıvam elde ettiğinizde doğru oranı buldunuz demektir.

Kıl fırçayı döşemeye uygularken boyama işlemi yapıyor gibi değil boyayı kumaşa yediriyor gibi düşünün ve çok ince katlar olmasına özen gösterin. Boya uygulaması yapılırken fırçanın kurumasına izin vermeyin, boyayı sürekli karıştırın. İlk kat boya uygulamasından sonra koltuğu kurumaya bırakın.

Astar katında yani birinci kat boyada zemin rengi ve desenler tamamen kapanmayabilir, istediğiniz rengi elde etmek için ikinci kat boya uygulayın.

Döşeme kuruduktan sonra kumaşta sertleşme olacaktır. Bu sizi korkutmasın. Sertliğini almak ve fazlalık boyaları temizlemek için hafifçe sıfır zımpara ile koltuğu zımparalayın ve ardından temiz bir bezle tozunu alın.

Annie Sloan Chalk Paint, wax, kıl fırça, damavintage.com. Vitrin, Ikea., Kilim ve yastıklar, Trabzon Mudo Concept.

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Boya rengini belirlerken zemin rengine uygun renkler tercih edin. Koyu tonlardan açık tonlara geçmek biraz zor olabilir. Döşemeniz naylon oranı yüksek bir kumaş veya deri ise boyama sonrası WAX uygulayın.

WAX NEDİR, NASIL UYGULANIR?

Wax, döşeme koruyucu kremsi yapıda bir malzeme. Koltuk boyamada kullanılan wax şeffaf olmalı. Temiz bir beze biraz wax alın ve koltuk siler gibi tüm yüzeye uygulayın. Fazlalıkları başka bir kuru ve temiz bezle alın.

Kanepe minderleri nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?