kanepe-minder kılıfları nasıl temizlenir
What is Lorem Ipsum? Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley

Kanepe minderleri nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?

Kanepe minderleri nasıl temizlenir? Kanepeler, yataklardan sonra evde en sık kullanılan mobilyalardan biridir. Kir ve lekelerin en kolay şekilde biriktiği alan olan kanepeler, düzenli olarak temizlenmezse istenmeyen kokuların ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Çamaşır makinesine kolaylıkla atabildiğimiz kılıfların aksine, minderleri temizleme yöntemimiz farklıdır. Bazı koltuk minderleri çamaşır makinesine atılabilse de, çoğunlukla el ile temizlenmesi gereken ürünlerdir.

KANEPE KILIFLARI NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİDİR?

Kanepe minderlerini temizleme sıklığının ne kadar olması gerektiği, kanepeyi ne sıklıkla kullandığınıza bağlıdır. Genellikle koltuk minderi kılıfları altı ayda bir yıkanır. Ancak daha sık kullanılan kanepeleriniz varsa daha sık aralıklarla yıkamalısınız.

Koltuğunuzdaki ya da kanepenizdeki tozları ve kirleri aylık olarak elektrik süpürgesi ile süpürmeniz de tavsiye ediliyor. Ayrıca, koltuk bütünlüğünü korumak ve kılıf kumaşının aşırı yıpranmasını ve kırışmasını önlemek için yastıklar her ay çevrilmeli ve kabartılmalı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koltuklar nasıl silinir ve neyle temizlenir? İşte adım adım ipuçları

KANEPE YASTIKLARININ KILIFLARI NASIL KOLAYCA TEMİZLENİR?

kanepe

Koltuk minderi kılıflarınızı deterjan ve suyla temizlemek en kolay temizlik yollarından biri. Bu yöntem çoğunlukla işe yarar. İşte hızlı ve kolay koltuk minderi temizleme çözümü

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kanepe ve halılara sinen kötü kokular için çözümler

GEREKLİ MALZEMELER

  • Kuru bezler
  • Bulaşık deterjanı gibi hafif enzimli deterjan
  • Bir bardak ılık su 
  • Sprey şişesi
  • Sünger veya yumuşak kıllı fırça

ALANI HAZIRLAYIN

Kanepe minderleri nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı için ilk adım alan hazırlığı. Kanepe yastığındaki hafif kirleri fırçalayın. Ardından temiz ve kuru bir bezle silin. 

TEMİZLİK KARIŞIMI HAZIRLAYIN

¼ çay kaşığı bulaşık deterjanı gibi hafif, enzimli deterjanı bir fincan ılık suya karıştırarak temizleme solüsyonu oluşturun. Çözeltiyi bir sprey şişesine doldurun ve lekeli alanlara sıkın.

KANEPE YASTIĞI KILIFLARINI FIRÇALAYIN

Sünger veya yumuşak kıllı bir fırça kullanarak solüsyonu kirli alana uygulayın, ancak ovalamamaya dikkat edin. Dökülenleri temizlerken, ovmak yerine deterjanı lekeye yedirdiğinizden emin olun. Ovmak sadece lekeyi derinleştirecektir. 

DURULAYIN VE TEKRARLAYIN

Deterjan kalıntılarını hafif bir durulamayla temizleyin. Fazla nemi temiz bir bez veya süngerle alarak kurulayın. Kumaşın kurumasına izin verin ve gerektiğinde adımları tekrarlayın. 

Kanepe modelleri 2021: Fiyatlar ve farklı çeşitler

Kanepe ve halılara sinen kötü kokular için çözümler

Kanepe seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte kanepe çeşitleri