Yatak odanızın yeni bir görünüme mi ihtiyacı var? İşte yapılacaklar!

Yaşamlarımızın yaklaşık olarak üçte biri burada geçiyor. Bu sebeple yatak odasının doğru kurgulanması ve ideal seçimlerin yapılması çok önemli. Yatak odanızı baştan kuruyor ya da yenilemek istiyorsanız küçük fikirlerden büyük değişikliklere kadar pek çok önerimiz var.

Evin geri kalan alanlarından farklı olarak yatak odası tam anlamıyla sizin kişisel mabediniz gibidir. Diğer pek çok alanda trafik, işlevsellik gibi unsurları düşünmeniz gerekirken yatak odası tam bir oyun alanına dönüşerek kişisel tarzınızı rahatlıkla oluşturabileceğiniz bir mekan haline gelir.

YATAK ODASI İÇİN EN DOĞRU DUVAR RENGİ

Yatak odasında doğru duvar rengi yapmak aslında doğru bir genelleme olmuyor. Çünkü burada “doğru” kriterini belirleyen şey sizin kişisel zevkleriniz ve biraz da karakteriniz oluyor. Bunu tespit edebilmek için aslında internetten kolaylıkla bulabileceğiniz bir renk testi yapabilirsiniz. Örneğin siz bir yaz insanıysanız muhtemelen renkleriniz pasteller olacaktır. Eğer sonbahar insanıysanız daha koyu mavilere, koyu kırmızı, yanık turuncu, patlıcan moru gibi sonbaharın renk kartelasını çekici bulacaksınızdır. Hedefiniz yatak odasında tamamen dingin bir atmosfer oluşturmaksa o halde iyileştirme ya da onarıcı etkisi olan renkleri tercih edebilirsiniz. Bunlar açık mavi, çok açık yeşil tonları ve krema gibi tonlar olabilir.

Hector yatak odası, Doğtaş.

BİR DUVARI ODAK NOKTASI HALİNE GETİRME

Yatak odasında en başarılı sonuç alacağınız dönüşümlerden biri de bir duvarı farklılaştırmak olabilir. Bunu koyu renkli bir boya ile yapabilir ya da bir duvar kağıdı uygulaması ile de başarabilirsiniz. Son dönemlerde en çok öne çıkan trendlerden birisi iri desenli duvar kağıtları. Tam anlamıyla bir odak noktası yaratmayı başarırsınız.

KARYOLA SEÇİMİ

Kendi karyolanızı aslında kendiniz oluşturabilirsiniz. Baza ya da karyola kısmı farklı olabilir, siz kendi yatak başınızı kendiniz seçebilirsiniz. Kapitoneli, kumaş, metal gibi seçeneklerin hepsi mevcut. Son dönemlerde öne çıkan neler diye sorarsanız; hazeran, rattan ve bambu diyebiliriz. Yaz-kış sıcak bir etki yaratır. Üstelik stil konusunda da iddialı sonuçlar alırsınız.

Yıldız karyola: 858 TL., başlık: 950 TL., Kilim Mobilya.

MOBİLYALARI TAKIM MI ALMALI?

Eğer minimalist ve kesintisiz bir görünüm elde etmek istiyorsanız yatak odası mobilyalarınızı takım almanızda fayda var. Ama daha zengin ve stil sahibi bir görünüm için takım ruhu yerine kendi kombininizi yaratmayı tercih etmelisiniz. Vintage ve antika parçalar her daim sofistike bir görünüm yaratmanızı sağlar. Ayrıca mobilyalarınızı bir ustaya alana göre yaptırmayı da tercih edebilirsiniz. Bu durumda kapakları, çekmeceleri her şeyi zevkinize göre kişiselleştirebilir, üstelik alana göre yaptıracağınız için de mekanı doğru planlamış olursunuz. Küçük ve dar mekanlarda bu yöntemle kullanışlı sonuçlar elde edersiniz.

STİL BÜTÜNLÜĞÜ NASIL YARATIRIM?

Aksesuarlar, tekstil ve mobilyalar derken seçimlerinizi neye göre yapacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız bir stile bağlı kalma kuralını uygulayabilirsiniz. Mesela İskandinav stilinden hoşlanıyorsanız tüm ögelerde İskandinav tarzda seçimler yapmalısınız. Modern bir konseptiniz varsa detay parçalardan vazgeçmelisiniz. Country stili bir yatak odası ise aynı tarzda işçilik ve dokuya sahip mobilyalar seçmeye çalışın.

Piedra yatak odası takımı, Enza.

KÜÇÜK YATAK ODALARINDA NELER YAPILABİLİR?

Küçük yatak odalarında alanı en iyi şekilde değerlendirmeyi sağlayan parçalar tercih edilmeli. Mesela komodinlerin bile çekmeceli ya da bol raflı olmasına özen gösterilmeli. Depolamalı puflar, raf ve askılar da fazla alan kaplamadan düzen için iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

ZEMİN TERCİHİ

Yatak odası için en ideal kaplamalar parke döşemelerdir. Çünkü sabah uyanıp da ayağınızı bastığınızda soğuk bir his olsun istemezsiniz. Laminat parke ya da doğal parkeler olabileceği gibi ahşap görünümlü seramikler de bir tercih olabilir. Eğer yüzeyde iddialı bir görünümü seviyorsanız çiniler de iyi birer seçenek. Soğukluk hissini her zaman yumuşak bir halıyla kırabilirsiniz.

DOĞRU YATAK: Doğru yatak seçimi kişisel bir deneyimdir. Vücudunuza uygun, omurganızı ve gövdenizi destekleyen bir yatak tercih etmeniz bu yüzden önemli. Royal baza ve başlık
seti, Lova Yatak.

AYDINLATMA: NE TARZ VE NEREDE KULLANMALI?

Yatak odasında başarılı bir görünüm yaratmak ve geceleri etkileyici bir ambiyans oluşturmak için ilk kural farklı seviyelerde aydınlatma kullanmaktan geçiyor. Yani sadece bir tavan aydınlatması ile yetinmeyin. Mutlaka komodinlerinizin üzerinde ya da yatak başında abajur ve okuma lambası gibi alternatifler olsun. Işık miktarını ihtiyacınıza göre ayarlamak içinse dimmer kullanabilirsiniz. Avizeniz tam karyola üzerinde konumlandırılarak denge yaratılmalı. Bununla beraber bir dinlenme koltuğunuz bulunuyorsa yanında bir lambader kullanabilirsiniz. Makyaj masanızın da iki yanına yerleştirilmiş aplikler tercih edebilirsiniz.

PERDE SEÇİMİ

Stor perdeler keskin gün ışıklarını engellediği için en akılcı seçim olarak görünüyor. Örneğin yatak odanız güney cephede ise sabah güneşinin gözünüze girmesini engellemek için bu tarz stor perde mutlaka tercih etmeniz gerekir. Öteki taraftan biraz soğuk görüneceklerdir. O yüzden mutlaka tülle ya da fon perdelerle desteklemeniz lazım. Uzunluklarına gelince kumaş perde ve tüllerin mutlaka yere kadar uzanması gerekir.

BİR YATAĞI NASIL GİYDİRİRSİNİZ?

Kendi kıyafetlerimizi nasıl seçiyor ve kombinliyorsak yataklarımızı da benzer bir usulle giydiririz. Benzer renk kartelası, tamamlayıcı doku ve desendeki yatak tekstilleri ve kırlentlerle yatağınızın zengin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ikea

NEVRESİM ÖLÇÜSÜ NE OLMALI?

Nevresimler yatağınızı tam anlamıyla sarıp kaplayacak kadar olmalı. Ne yerlere kadar uzamalı ne de kısa olmalı. Yatak örtüsü tercih ediyorsanız şiltenin boyunu geçmeli. Çünkü göz zevki için şilte kısmının kapalı olması gerekir.

9 farklı mükemmel yatak odası stili ve özellikleri