Haşlanmış patates suyu çiçeklere iyi gelir mi?

Son güncelleme:

Haşlanmış patates suyu çiçeklere verilir mi? sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Bitkilerin gerçek ihtiyaçlarını karşılamak için türüne uygun bir toprak karışımı ve yine türüne uygun bitki besin takviyesi kullanmak gerekir. Fakat son yıllarda gıda atıklarını geri dönüştürmek adına özellikle bitkilere çeşitli uygulamalar yapanların sayısı oldukça arttı desek yalan olmaz.

Haşlanmış patates suyunun çiçeklere faydaları ve zararları nelerdir? Ne sıklıkla kullanılabilir? Ne zaman kullanılır? Hangi çiçeklere verilebilir? sorularının yanıtlarını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf verdi.

HAŞLANMIŞ PATATES SUYU ÇİÇEKLERE VERİLİR Mİ?

Eskiden beri süregelen bazı ananevi yöntemlerin faydası olabileceği gib zararıda kaçınılmaz ne yazık ki! Bu nedenle bilimsel olarak kanıtlanmamış yöntemleri bitkilerinizde sık sık uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

Haşlanmış sebzelerin suyunu bitkilerine uygulayan birçok bitki severle karşılaşıyoruz. Bu uygulamalardan biri de haşlanmış patates suyu. Fakat bu tarz uygulamalarda suyun tuzlu olmaması çok önemli. Yine iç mekan bitkilerine uygulanan gıda suları ne yazık ki saksı içerisinde yer alan toprak karışımında bazı problemlere davetiye çıkartıyor. Son yıllarda en sık yaşanan  problemlerden biri olan sineklenme, toprak yüzeyinde küflenme, mantar gibi problemlere yol açıyor.

Bu tarz uygulamaları iç mekan bitkilerinize uygulamanızı bitki bakım uzmanları olarak önermiyoruz. Eğer bir bahçeniz varsa bahçedeki ekosistem çok daha farklı ilerlediği için buraya belli zamanlarda bahsettiğimiz durumlara dikkat ederek uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Ama bazı uygulamaların bahçedeki toprak kalitesini de etkilediği ortaya çıkmıştır. 

Haşlanmış patates suyu uygulamasını gerçekleştirmemeniz bitkilerinizin sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır.

Mucize etki! Kuru maya ile bitki besini yapımı ve kuru mayanın bitkilere faydaları

El yapımı bitki besini tarifleri