hangi-odada-hangi-duvar-rengi

Hangi odada hangi duvar rengi kullanılmalı? Renklerin ruh haline etkisi

Hangi odada hangi duvar rengi kullanılmalı? DYO Kalite Kontrol ve Renk Müdürü Berna Akalı, renklerin ruh haline etkisini anlattı.

SALON VE OTURMA ODASI İÇİN DUVAR RENGİ

“Salon ve oturma odası keyifli sohbetlerin mekânı olduğu için dikkat dağıtıcı renklerden kaçınmanızda fayda var. Güven hissi uyandıran yeşilin açıktan koyuya uzanan tonları bu mekânlar için uygun olacaktır.

Son yıllarda kahverengi, hardal sarısı, bordo kırmızı, lacivert gibi koyu renkler çok gözde. Koyu tondaki bu renkleri duvarların tümü yerine tek bir duvarda kullanmak ve açık bir renkle kombine etmek mekânlarınızda güçlü fakat ferah bir etki yaratacaktır.

Ayrıca koltuk, fon perde ve halının renginin duvar renginden koyu olmasına, aksesuarları ise canlı renklerden seçmeye özen göstermelisiniz.

YATAK ODASI İÇİN DUVAR RENGİ

Yatak odasında; pembe ve lilanın açık tonları gibi huzur veren, iyileştirici ve uykuya dalmanızı kolaylaştıran yumuşak renkler tercih edilmeli. Mor tonlarını tamamlayıcı rengi sarı ile dengelemek şartıyla… Aksi takdirde odanız olduğundan kasvetli görünebilir.

YEMEK ODASI İÇİN DUVAR RENGİ

Yemek ve sohbetin birleştiği yemek odasında mutlu ve sıcak bir atmosfer yaratmak için yeşil ve sarı gibi renkler ideal.

MUTFAK İÇİN DUVAR RENGİ

İştah açıcı bir mutfak için yaratıcılığın da dozunu artıran iddialı renkler kırmızı ve turuncuyu kullanabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınızdan dertliyseniz mutfağınızı maviye boyayarak iştahınızı kesmek konusunda yardım alabilirsiniz.”

Berna Akalı / DYO Kalite Kontrol ve Renk Müdürü

RENKLERİN ETKİSİ YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Yaşa göre renk kullanımı oldukça önemli. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuk odaları ile lise ve ergenlik dönemindeki genç odalarındaki renk seçimi de farklı olmalı. Renkler, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda tercih edilmeli, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonları kullanılmalı. Daha soğuk renklerin çalışma, odaklanma ve rahatlatmaya yardımcı olduğu, hormonal denge sağladığı görülür.

Yaş gruplarına göre renklerin psikolojik etkisi de büyük önem taşır. 0-2 yaş aralığındaki bebek odalarında sadelik, rahatlık, uyarıcı ve öğrenmeye katkı sağlayan bir tasarım önemli. Oda içerisinde oyun, uyku gibi aktivitelerin fazlaca olduğu 3-6 yaş aralığındaki çocuk odalarında canlı renklerle birlikte pastel tonların yer almasına dikkat edilmeli. 6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocuklarda ise rengin dikkat, öğrenme ve uyku üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurularak huzur verici, çok uyarıcı olmayan, öğrenmeye katkı sağlayacak renkler; bireyselleşmenin daha fazla görüldüğü ergenlik dönemindeki gençler içinse duygu durumlarını yükseltecek ve rahatlatacak renklerin tercih edilmeli.

RENKLER DUYGULARIMIZI DEĞİŞTİRİR

Renklerin bizi mutlu edebilme, üzgün hissettirebilme, kızgınlaştırma ya da heyecanlandırma özelliği vardır.

  • Çocukların duygu ve düşüncelerini en fazla ifade edebildiği araçlardan biri renklerdir. Bebekler bile doğduğu andan itibaren renklerin içinde doğar.
  • Renklerle duyular arasındaki bağı gözler önüne seren bilimsel çalışmalar doğrultusunda, renklerin insan organizmasını hem görsel, hem de görsel olmayan temelde etkilediğini ve beyin gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye faydasını kuvvetli bir şekilde göstermiştir.
  • Renklerin heyecanlandırma, sakinleştirme, ilham verme, endişe yaratma, gerginlik hissettirme, huzur verme gibi etkileri vardır ve renklere karşı daha hassas olan çocuklarda bu etkilerin yansıması da belirgin olarak hissedilir. Bu yüzden çocuklar için uygun renk seçmek oldukça önemlidir.
  • EEG ve nabız oranlarını ölçen sistemlerde erkek ve kadının renklere farklı tepkiler gösterdiği, hiperaktif, enerji dolu bir çocuğun mavi ya da pembe renge boyanmış bir odada nabzının yavaşladığı görülür.,
  • Renkler, kombinasyonlara göre de insanlar üzerinde negatif ya da pozitif psikolojik etkileri gösterir.
  • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bebekler kendilerini yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissederken mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissedebiliyor.

Salonuma uygun duvar rengi ne olmalı? Ev Terapisti yanıtladı

Duvar boyası rengi nasıl seçilir? Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli?

Hangi cephe ne renge boyanmalıdır? Cepheye göre duvar boyası seçimi