hangi-cephe-ne-renge boyanmalıdır

Hangi cephe ne renge boyanmalıdır? Cepheye göre duvar boyası seçimi

Son güncelleme:

İnsanların sevdikleri ile bolca zaman geçirdiği yaşam alanları çok önemlidir.  Anılar biriktirdiğimiz, zamanımızı sıkça geçirdiğimiz evlerimizde eşyaların öneminin yanında aslında temel olan duvarlardır. Doğru renk seçimi hem evinizin enerjisini, hem de sizin enerjinizi ortaya çıkarır.

Peki hangi cephede hangi boya renkleri kullanılmalı? Y. İç Mimar Ayşe Güler cepheye göre renk seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlattı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Hangi cephede hangi bitki yetiştirilir? Evinizin pencere cephelerine göre bitki seçin

KUZEY CEPHELİ EVDE HANGİ DUVAR RENKLERİ TERCİH EDİLMELİ?

design-seeds.com

Duvar boyası rengi seçimlerinde, evlerde aydınlık ve karanlık önemi ortaya çıkar. Güneş açısına göre boya seçilmeli ki vakit geçirdiğiniz ortamlarda boğulmayın. Bunun içinde bulunduğunuz ortamın cephesini biliyorsanız işiniz biraz daha kolay. Kuzey cephede kalan ortamlar, karanlık ve güneşi az alan bölgeler olduğundan dolayı enerjisi yüksek ferah, koyu olmayan renkler tercih edilmelidir…

Açık ve pastel renklerin insan üzerinde de etkisi azımsanamaz. Özellikle bolca vakit geçireceğiniz ortam olduğundan ışığı, sevinci ve verimliliği temsil eden sarı tonları tercih edilebilir. Çabuk kirlendiğinden dolayı, duvarlarda çok sık kullanmayı tercih etmesek de dinginliğin, saflığın temsili olan beyaz renkte tercihler de yapabilirsiniz.

Koyu tonlara kaçmayarak açık ve pastel tonlarında beğendiğiniz favori bir renginizi boyayabilirsiniz. Odada kullanacağınız aydınlatmalarında öneminin büyük olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir: Kuzey cepheli evde oturmak: Odaları nasıl daha aydınlık kılarsınız?

GÜNEY CEPHELİ EVDE HANGİ DUVAR RENKLERİ TERCİH EDİLMELİ?

itakeyou.co.uk

Güney cepheye bakan evlerin en büyük avantajı bolca güneşi almaları ve aydınlık olmalarıdır. Bu nedenle koyu renkli ve iddialı duvarlardan korkulmamalı.

Pinterest

Azim ve kararlılığı temsil eden canlı renklerin içerisinden seçilen kırmızı ve bordo tonlarını en azından bir duvarınızda kullanmanız odadaki enerjiyi ortaya çıkaracaktır. Bu cephede son zamanların modası olan toprak tonlarını ve gri tonlarını da rahatlıkla kullanabiliriz. Karanlık olacak endişesi olmayacağı için ahşap dokulu mobilyalar ile desteklendiğinde gayet güzel samimi ve sizleri boğmayan bir ortam oluşacaktır.

Bu tür ortamlarda korkmadan tavanları bile alışılmış beyazın dışına çıkarak farklı renklerde boyanabilir.

İlginizi çekebilir: Güneş ışığı seven iç mekan bitkileri – İşte 15 güneş seven bitki

DOĞU CEPHELİ EVDE HANGİ DUVAR RENKLERİ TERCİH EDİLMELİ?

Doğu cepheli evlerde, dinginliği ve sadeliği ön plana çıkaran ve her mobilya ile uyum sağlayabilecek olan toprak tonları kullanabilir.

Doğallığı temsil eden toprak tonları insanın içerisini ısıtan samimi renklerdir. Ahşap mobilyalar ile doğal taşlar ile bir bütünlük kazandırarak uygun aksesuarlar ile içinize sinen güzel bir ortama sahip olabilirsiniz.

BATI CEPHELİ EVDE HANGİ DUVAR RENKLERİ TERCİH EDİLMELİ?

Toprak tonları sade az daha renkli olsun diye düşünenlerdenseniz gri tonları ile pembe tonlarını da harmanlayıp renkli enerjik bir ortam yaratabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda birebir modaya takılı kalmanıza gerek yok. Moda, sizin kendinizi içerisinde en rahat ve kişiliğinizi ortaya çıkarandır.  Doğru renk seçimi odanın boyutunu, şeklini ve mobilyaların boyutunu ortaya çıkarır.

Duvar nasıl boyanır? Bir profesyonel gibi boyamanın püf noktaları

Boyamayı hiç düşünmediğiniz ve mutlaka denemeniz gereken 13 nokta