Gökkuşağı tadında enerjisi yüksek 10 dekorasyon fikri
Gökkuşağı tadında enerjisi yüksek 10 dekorasyon fikri

Gökkuşağı tadında enerjisi yüksek 10 dekorasyon fikri

Gökkuşağı renkleri ile dekorasyon nasıl yapılır? Renkli dekorasyon örnekleri ve fikirleri ile daha enerjik alanlar oluşturabilirsiniz. Kırmızı, lacivert, turuncu, mavi, yeşil, sarı, mor… Enerjisi yüksek renkleri hiç birlikte kullanmayı düşündünüz mü? Gökkuşağının 7 rengi ile içinde mutlu hissedeceğiniz evler tasarlamaya var mısınız?

DESENİ BİLE İŞE YARAR

Çarpıcı renkler kullanırken belli bir denge yaratmak gerekiyor. Tıpkı yukarıdaki görselde olduğu gibi vurgusu yüksek iki pembe kanepeyi
bir pastel ton ile dengelerken, renkleri duvara çizeceğiniz gökkuşağı deseni ile bağlayabilirsiniz. Sadece deseni kullanmak bile yaşam alanınıza neşe katar.

GÖKKUŞAĞI NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Güneş ışıkları, yağmur damlalarının içinden geçerken bir ışık kırılmasına
uğrar. Bu kırılma sonucunda oluşan renk bütününe gökkuşağı denir. Toplam 7 renk barındıran gökkuşağı güneşin ufuktan açısının 52 derecenin üzerinde olduğu durumlarda oluşur ve görünür. Bu yüzden öğle saatlerinde gökkuşağına rastlamanız zordur.

Zeminde kullanacağınız çok renkli bir halı mekandaki mobilya ve aksesuarlarda kullandığınız renkleri birleştirici bir rol oynar.

RENKLİ DEKORASYONDA PASTELLER DE OLUR

Mekanların enerjisini yükseltmek için ille de çarpıcı renkler kullanmanız gerekmiyor. Gökkuşağı renklerinin pastel tonları da benzer bir etki yaratır. Üstelik mekanda dingin ve rahatlatıcı bir atmosfer sağlar.

Pastel renklerle dekorasyon
myamazingthings.com

BEYAZI RENKLENDİRİN

Beyaz bir rafı canlandırmak için elinizdeki renkli bardak, kadeh, küçük kase, sürahi ve şişelerin hepsini kendi renkleri yan yana gelecek şekilde raflarda sergileyerek bir gökkuşağı havasına sahip olabilirsiniz.

Renkli bardaklarla dekorasyon
abeautifulmess.com

DEKORASYONUN EN KOLAYI: TAKIMLAYIN

Her şeyi belli bir renk kategorisine göre ayırıp kullanmak da farklı bir yöntem. Bunu sadece dekoratif yastıklar ile de yapabilirsiniz.

Gökkuşağı dekorasyonu
remodelaholic.com

RENK İLE ALANLARI KİŞİSELLEŞTİRİN

Yaşam alanlarını kişiselleştirmenin en kolay yolu renklendirmek. Mesela mutfak dolaplarınız çok eski ve kötü duruyorsa zımparalayıp beyaz bir fona boyadıktan sonra her bir kapağa gökkuşağının çarpıcı renklerinden birkaçını boyayarak yeni bir görünüm kazandırırken, kişisel dokunuşlar da
eklersiniz. Benzer bir uygulamayı oda kapılarında dikey ve yatay çizgi şeklinde uygulayabilirsiniz.

apartmenttherapy.com

DAR ALANLARI RENKLERLE FERAHLATIN

Çatı katı olan bir dairede ya da iki katlı bir evde yaşıyorsanız her gün çıktığınız ahşap merdivenlerinizin rıhtlarını gökkuşağı renklerinde boyayarak neşeli bir etki yaratabilirsiniz. Üstelik genelde loş olan merdiven alanını bu şekilde ferahlatırsınız.

RENKLİ MERDİVENLER
definebottle.com

DEKORASYON RENGİNDE BİR TEMANIZ OLSUN

Gökkuşağı renklerini kullanırken de sadece grafik desenler veya çiçekliler ya da sadece çizgililer gibi bir temanız olsun. Bu tema hangi renkleri daha yoğun kullanmanız gerektiğine karar verirken de işinizi kolaylaştırır. Ancak şunu da unutmayın hangi renk birlikteliğini uygularsanız uygulayın fon renginiz daima beyaz ya da açık tonlu bir renk olsun.

Ikea.

ZEMİNDE DE RENKLERLE DEKORASYON OLUR

Halı ya da kiliminiz de gökkuşağı renklerinde olabilir. Bunu tek bir taban halısı ile yapabilirsiniz ancak fazla vurgulu olacağından rahatsız edici olabilir. Oysa birkaç parça küçük ölçekli halı ya da kilim hem gözü yormaz hem de sıkıldığınızda ayrı ayrı sererek atmosferi sadeleştirebilirsiniz.

yerde renklerle dekorasyon

RENKLİ RAF NASIL HAZIRLANIR? KENDİN YAP

Farklı boyda ham MDF kutu ve tepsileri farklı renkte dekoratif boyalar ile boyayın ve uygun bir kompozisyon hazırlayarak birbirlerine sabitleyin. İşte en kolay yoldan renkli rafınız hazır.

Kalekim kolay temizlenen Comfort iç cephe boya, biboya.com.tr

KİTAPLARI RENKLİ KAPLIKLARLA KAPLAYIN

Farklı ama ille de canlı renklerde düz eli işi kağıtları ile kitaplarınızı kaplayarak beyaz bir rafa yerleştirin. Ayrıca kitapların yıpranmasını da önlersiniz. Elbette kenarlarına kitap isimlerini yazmayı da unutmayın.

abeautifulmess.com

Mutfak dolapları nasıl boyanır? Renkli mutfak modelleri

Renklerin büyülü dünyası

Mutfak dekorasyonu için 3 farklı örnek – Renkleri nasıl kullanırsınız?