Ev turu: Renkli kişiliği yansıtan, renklerin coşkuyla kullanıldığı bir evdeyiz

Son güncelleme:

Tam bir kroşe tutkunu olan Annemarie Huijser’in Hollanda’da Kinderdijk yakınlarındaki evi, onun renkli kişiliğini yansıtan büyülü bir ayna gibi…

Hollanda’da renklerin coşkuyla kullanıldığı bir evdeyiz. Bu sevimli evin sahibi Annemarie Huijser. Renkler ve kroşe, Annemarie’nin hayatında önemli bir yer tutuyor.

Bu nedenle de küçük evinin her köşesi kendi elleriyle yaptığı örgü aksesuarlar ile süslü. Her şey Annemarie’nin 4 yıl önce açtığı @studiohipenstip adlı Instagram hesabı ile başlamış:

Renkli giysiler, kırmızı oje, karavanla seyahat etmek ve bol bol çikolata yemek gibi zevkleri olan Annemarie’nin yatak odası da kendisi gibi rengarenk ve enerjik.

“HER GÜN YAPTIĞIM TIĞ İŞLERİNİ PAYLAŞMAYA BAŞLADIM”

“İlk olarak hesabımda kroşe tasarımlarımın ve renkli evimizin fotoğraflarını paylaşmaya başladım. Dünyanın dört bir yanındaki insanların fotoğraflarımı sevdiği ortaya çıktı ve beklediğimden daha çok ilgi gördü. Daha sonra, renkli şeyler yaratma sevincimi diğer insanlarla paylaşmak istedim. Her gün yaptığım tığ işlerinin fotoğraflarını paylaşmaya başladım.”

Annemarie daha sonda yaptığı işlerin kalıplarını nasıl çıkarıp paylaşacağını öğrenince bunları instagramda anlatmanın zorluğunu görerek web sitesini oluşturmuş. Ayrıca bir kitap yazmayı planlamış ve bu kitabını hayata geçirmiş ve böylece “Studio Hip en Stip Party” adlı kitabı ortaya çıkmış, hatta bu kitap Almanca’ya da çevrilmiş:

Evin ana yaşam alanı olan salonun mobilyaları ağırlıklı olarak pastel renklerde tercih edilmiş. Onları canlı renklerde kroşe aksesuarlar tamamlıyor.

“İNSANLAR ARTIK FOTOĞRAFLARIMI TANIYORDU”

“Stilim adeta bir imza haline dönüşmüştü ve insanlar artık fotoğraflarımı tanıyordu. Fotoğraflarımın hepsini evimde çektim, çünkü parlak ve canlı renklerle dolu bir eve sahibim.”

Küçük bir kasabadaki bu müstakil evde Annemarie eşi ve iki küçük çocuğu ile birlikte yaşıyor ve renklerin büyülü dünyası ile çocuklarını da tanıştırıyor. Annemarie, “Parlak renkleri karıştırmak ve eşleştirmek benim DNA’mda var” diyor ve devam ediyor:

Örgülerden yapılan rengarenk çelenkler ve zincir süsler evin pencere ve kapılarını süslüyor.

“HER TASARIMIMA BİRAZ PEMBE EKLİYORUM”

“En sevdiğim renk pembe ve yaptığım her tasarıma her zaman biraz pembe ekliyorum. Kahverengi veya griye hiç girmiyorum. İlhamımı ise sokaklardan, izlediğim TV programlarından veya dergilerden alıyorum. Tasarımlarım için örneğin bir battaniye yapıyorsam önce bir başlangıç noktası oluşturuyorum. Bu şekilde renklerin birbiriyle uyumlu olup olmadığını kontrol ediyorum.”

Annemarie yaptığı tüm örgüleri evinde sergiliyor. Battaniyeden yastığa, çelenklerden süslere kadar bir çok örgü aksesuar onun evini daha da renklendiriyor. Bu da ev sahibesi için oldukça doğal bir şey, çünkü o renkleri birleştirirken kendini sonsuza dek kaybedebiliyor.

Annemarie’nin küçük evi adeta örgüden yapılmış. Rengarenk örtüler ve yastıklar evin tüm yaşam alanlarını süslüyor. Ayrıca evin her köşesinde örgü iplerine rastlıyoruz.

EVDEKİ MOBİLYALAR, AKSESUARLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Evdeki mobilyalar ve aksesuarlar sürekli olarak değişiyor. Onlar ile oynamak Annemarie için ayrı bir zevk. Böylece evinde her zaman farklı bir enerji yakalıyor. Bazen de eski eşyaları ile yeni köşelere imza atıyor. Eşyalar evin içinde sürekli yer değiştirebiliyor. Evin küçük salonunda yer alan açık renkteki koltuğa aksesuarlar renk kazandırırken bu alanda kullanılan sehpa ve dolap gibi ahşap mobilyalar ise pastel renklerde boyanmışlar.

RENKLERİN HAKİMİYETİ

Yatak odasında da renklerin hakimiyeti söz konusu. Mobilyalar bu odada daha canlı renklere boyanmış. Güneş sarısı ve çingene pembe gibi renkler ön planda. Duvarlarda ise desenli duvar kağıtları kendini gösteriyor. Annemarie’nin yaptığı kroşeler de gerek battaniye, gerekse yastık ve duvar süsü olarak kendine yer buluyor.

Kroşeden yapılmış minik bir duvar süsü ile bembeyaz bir duvara dikkat çekici bir detay kazandırabilirsiniz.

Annemarie Huijser Evliyim ve iki güzel çocuk annesiyim. Hollanda’da Kinderdijk yel değirmenlerine çok yakın yaşıyorum. Parlak renkleri ve bir şeyler yaratmanın tadını çok seviyorum. Studio Hip en Stip adlı bir markam var. studiohipenstip.nl, @studiohipenstip

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: ANNEMARIE HUIJSER
Evim Dergisi Aralık 2019

İstanbul Şaşkınbakkal’da 170 m2 ev: Billur Kalkavan’ın büyülü dünyası