Fütüristik bulaşık makinesi bulaşıkları sadece 25 saniyede temizleyebilir

Son güncelleme:

Bir araştırmaya göre, bir bulaşık makinesi teknolojisi yakın gelecekte su, elektrik ve deterjandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Araştırmacılar, bulaşıkları temizlemek için sabun yerine aşırı ısıtılmış buhar kullanan bir bulaşık makinesi sisteminin simülasyonlarını gerçekleştirdiler. Bilgisayar simülasyonlarının sonuçları, böyle bir bulaşık makinesinin sadece 25 saniyede bir tabaktaki bakterilerin yüzde 99’unu öldürebileceğini gösteriyor.

Henüz, bulaşık makinesi yalnızca bir bilgisayar modeli olarak var. Yani fiziksel olarak üretilmiş değil. Ancak araştırmacılar, çalışmalarının yeni nesil bulaşık makinelerinin geliştirilmesi için temel oluşturduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre kızgın buhar, kaynar sudan elde edilen doymuş buharın ısıtılmasıyla üretilen son derece yüksek sıcaklıktaki bir buharı ifade ediyor. Aşırı ısıtılmış buhar, sabit basınçta sıcaklığı doyma sıcaklığının üzerine çıkaran doymuş buhara ısı eklenerek elde edilir. Kızgın buharın kullanılması, ısıyı mekanik işe dönüştüren cihazların daha verimli çalışmasına izin verir.

Çalışma, Dortmund Teknik Üniversitesi ve Almanya Münih Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yönetildi. Araştırmacılar, “Bulaşık makinelerinde kimyasal temizlik maddeleri kullanılmadan su tüketimini ve temizlik süresini azaltmanın bir yolu olarak aşırı ısıtılmış buharın kullanılması, restoranlar, oteller ve hastaneler için büyük bir potansiyele sahip” diyor.

Onlara göre bu tür sektörlerde gıda kalıntılarının bulaşıklardan uzaklaştırılması ve hijyen güvenliği önemli bir husus.

Araştırmacılar, aşırı ısıtılmış buharlı bulaşık makinelerinin daha etkili ve çevre dostu bir çözüm sağlayabileceğini iddia ediyor. Önerdikleri aşırı ısıtılmış buharlı bulaşık makineleri başlangıçta daha pahalıya mal olacak, ancak uzun vadede su, elektrik ve deterjan tasarruflarıyla kendini amorti edecek.

Onlara göre yüksek hijyen standartlarını karşılaması gereken restoran, otel ve hastanelerde kullanım için ideal olacaklar. Gelecekte gerçek boyutlu bir bulaşık makinesini simüle etmeye hazırlanıyorlar.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: