aztek - meksika-stili-dekorasyon

Aztek stilinin püf noktaları: Mistik kültürlerin etnik stili

Son güncelleme:

Aztek stilinin detaylarını anlatıyoruz. Aztek ya da bir başka deyişle Meksika stili, son dönemlerin yükselen dekorasyon eğilimlerinden biri olarak gösteriliyor. Aztek stili, natürel malzemeleri, geometrik desenleri ve zamansız dokularıyla karşımıza çıkıyor.

AZTEK STİLİ NEDİR?

Meksika’nın eski çağlardaki adı olarak bilinen Aztek toprakları, zengin bir uygarlığın da simgesi olduğu için dekorasyona da çokça ilham kaynağı olmuş bir bölge. Sanat ve teknoloji açısından öne çıkan bu kültürde sıklıkla gördüğümüz çizgiler yuvarlak formlar, mistik semboller, tekrarlayan geometrik formlar. Günümüzün modern Meksika stilinden ayrılan yönü de tam olarak bu şekiller diyebiliriz. Ayrıca Meksika stilinde gördüğümüz çarpıcı kontrastlar ve neon renklere bu stilde çok fazla rastlamıyoruz.

Aztek stili yatak odası

AZTEK STİLİNDE RENK VE DOKULAR

Toprak tonları, terracotta, kiremit, krema, vanilya ve koyu kahveler bu stilde bir dekorasyona yön veren renkler arasında. Aztek stilinde dikkat çeken detaylardan birisi de siyah çizgiler. Desenlerde siyah çizgiler çok fazla tercih ediliyor. Özellikle spiral ve zikzak desenlere de çokça şahitlik edebilirsiniz. Örme pamuk, rattan, hasır ve seramik gibi malzemeler dekorasyonun ayrılmaz bir parçası olsa da başrol her daim kilimlere ait. Hem mobilya hem de aksesuarlarda kilim dokuları oldukça fazla görülüyor.

Aztek stili dekorasyon
Pinterest

STİL KOMBİNASYONU

Bu stili farklı stillerle kombinlemek isterseniz neleri tercih etmelisiniz? İşte Aztek stilinin uyumlu olduğu stiller…

Öncelikle yerel bir kültürün yansıması olduğu için Afrika stili ile son derece uyumlu bir birliktelik gösterir. 50’lerin retro stildeki mobilyaları, modern dekoratif ögelerle de kendi kombininizi yaratabilirsiniz. Ayrıca Fas stiline özgü Berberi halıları ile bakır ve pirinç gibi metal objeler de Aztek stili ile bir arada kullanabileceğiniz ögeler arasında.

Aztek stilinin püf noktaları
Pinterest

Afrika stilinin püf noktaları: Çekici ve vahşi dekorasyon stili