toprak-küflenmesi

Saksı toprağında beyaz küf neden olur? Çözümü basit

Son güncelleme:

Saksı toprağında beyaz küf neden oluşur? sorusu iç mekan bitkisi yetiştiren pek çok kişinin sorduğu sorulardan biri. Siz de “Çiçeklerimin toprağı küfleniyor” diyenlerdenseniz, okuyucumuzdan gelen soruyu ve yanıtını incelemelisiniz.

ÇİÇEKLERİMİN TOPRAĞI KÜFLENİYOR

Soru: Evdeki saksı içindeki çiçeklerimin bir kısmında, topraklarının üzerinde küf oluşuyor. Bu bir hastalık olabilir mi? Ne yapmam gerekir? Yıldız Aksoy / İzmir

SAKSI TOPRAĞINDA BEYAZ KÜF NEDEN OLUŞUR?

Saksı toprağında beyaz küf oluşuyorsa bunun nedeni sulama ve havalandırma ile ilgilidir. Eğer saksının üzerindeki yapılanma küf ise bitkinize verdiğiniz suyu azaltarak bitkinizi daha havadar bir yere koymanız gerekir.

(Dikkat: Saksının üzerinde oluşan beyazlık küf değil de kireç olabilir. Sıklıkla karıştırılabilen bir sorundur. İkisinin ayrımını yapmak için kokularına dikkat etmelisiniz. Beyaz küften küf kokusu alabilirsiniz ancak kireç kokmayacaktır. Eğer topraktaki beyazlık suyun kireçli olmasından kaynaklanan bir beyazlık ise bitkilerinize verdiğiniz suyu bir miktar asitlendirerek verin. Bunun için bir su bardağı suya birkaç damla sirke damlatmanız yeterli olacaktır.)

Saksı toprağında beyaz küf neden olur

Saksılara neden taş eklemeliyiz? İşte saksıdaki taşların yararları

Çiçeklerde küflenme sorunu nasıl çözülür? Bitki küflenmesi nedeni

Saksıdaki toprakların üzeri kireçleniyorsa ne yapmalı?

Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!