Evde çalışma ortamı nasıl yaratılır? Güzel bir çalışma alanında olması gerekenler

ÇALIŞMA KÖŞESİ
ÇALIŞMA KÖŞESİ

Evde çalışma alanları günümüzde herkes için daha fazla önem kazanıyor. Çalışma odanız olsun ya da olmasın, home office çalışanlar için çalışma alanı oldukça önemli.

Evden çalışmak, gün geçtikçe daha çok popüler hale gelen bir çalışma şekli. Sürekli olarak evden çalışmıyor olsanız bile evden çalıştığınız süreleri daha verimli hale getirebilirsiniz.

İster evinizi ofis olarak kullanın, ister zaman zaman çalışmak için ufak bir köşeyi değerlendirin, yeter ki çalışma alanınızı doğru ve şık kılın.

ÇALIŞMA ALANI OLUŞTURUN *

Her seferinde evin farklı bir köşesinde çalışmak konsantrenizi bozabilir, önemli belgelerinizin kaybolmasına yol açabilir. Bu nedenle evinizde ayrı bir çalışma köşesi oluşturarak çalışmalarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz. Evinizde yer olmadığını düşünüyorsanız birkaç eşyanızı gözden çıkararak ufak bir ev-ofis kurabilir, burayı düzenli bir çalışma köşesi haline getirebilirsiniz. 

ÇALIŞMA ODASINDA PLANLAMA *

İlham alın: Çalışma odanızı planlamadan önce dekorasyon dergilerinden farklı stillerde çalışma odası stillerini derleyin.

Neye İhtiyacınız var? Çalışma alanınızda nelere ihtiyaç duyacağınızın bir listesini yapın. Bir masa sandalye depolama ünitesi… Bunlar sadece bir başlangıç.

Ergonomiyi göz önünde bulundurun: Çalışırken rahat olmanız önemli. Sandalyenin yüksekliği masanın raflara olan uzaklığı her biri konforun bir parçası.

ÇALIŞMA ALANINI HAZIRLAMADAN ÖNCE… *

  • 1. Çalışmak için ayırabileceğiniz ayrı bir oda var mı, yoksa çalışacağınız yer evin herhangi odasının bir köşesinde mi konumlandırılacak? Önce bu sorunun cevabını netleştirin.
  • 2. Gömme ya da modüler üniteleri dilediğiniz gibi konumlandırabileceğiniz için bu tip tercihler pratik yerleşme imkanı  oluşturur. Öte yandan gömme çalışma üniteleri alanı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlar.
  • 3. Halihazırdaki tüm evrakları dosyaları etiketleyip, arşivleyerek kolay erişim sağlayabilirsiniz.

EVDE KEYİFLİ BİR ÇALIŞMA KÖŞESİ NASIL OLUŞTURULUR? *

– Ne kadar sıkışık olursa olsun evinizde çalışma alanı yaratmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken bir masaya sahip olmak. Masanın yüksekliği bilgisayar kullanımına uygun olmalı. Kare bir masa her köşeye uyabilir ve diğer çeşitlere göre az yer kaplayabilir. 

– Çalışma alanınızda bir koltuk, kanape ya da divan bulunsun. Böylece istediğiniz zaman fazla uzaklaşmadan dinlenebilir ya da uzanıp kafanızı toparlayabilirsiniz. Aynı zamanda diğer bölümlerden çalışma alanınızı bu eşya ile ayırabilirsiniz. 

– İşinizde kullanacağınız kağıt ve dosyaları evin diğer eşyaları ile karıştırmayın. Çalışma köşenize ayrı bir dolap koyamıyorsanız mevcut dolap ya da çekmecelerinizin bir kısmını iş için ayırabilirsiniz.

– Çalışma köşeniz evdeki en iyi manzaraya sahip olmalı. Masanın balkon, teras yada büyük pencere kenarında olması size çalışma ilhamı verebilir.

– Evinizin bazı kısımlarında internet ya da cep telefonu iyi bir şekilde çalışmayabilir. Çalışma köşenizi seçerken bu ayrıntıya dikkat edin ve iletişim açısından sizi zorlamayacak bir çalışma alanı seçmeye çalışın.

 -Renkleri kullanarak çalışma alanınızın sınırlarını belirgin bir şekilde oluşturabilirsiniz. Örneğin çalışma masanızı dayadığınız duvarı odanın geri kalan duvarlarından farklı bir renge boyayabilir ya da renkli bir duvar kağıdı ile kaplayabilir, böylece çalışma alanınızı belirgin bir hale getirebilirsiniz. 

Çalışma odasına sanatsal dokunuşlar

https://www.evimdergisi.com.tr/calisma-odasina-sanatsal-dokunuslar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dekupe-çiçek

Dekupe çiçekli vazo tarifi ile saksılarınızı yenileyin -Videolu kendin yap tarifi

dikiş-iğnesi

Dikiş iğneleriniz kaybolmasın diye kumaş iğnelik yapıyoruz – Videolu kendin yap tarifi