çalısma-odasi

Evde çalışırken, doğru mobilya seçimi çok önemli

Koronavirüs pandemisi sebebiyle, birçok kişi evden çalışma düzenine geçti. “Home Office” çalışmak, iş yerinde çalışmaktan daha rahat görünse de kendine özgü zorlukları da var. Bunların başında ise doğru çalışma ortamını yaratmak geliyor.

Hotelya Kurucusu ve Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, evde çalışma alanımızı düzenlerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

UYGUN ÇALIŞMA ORTAMI ÖNEMLİ

Home Office çalışmak iş yerinde çalışmaktan daha rahat olarak görünse de birçok zorluğu bulunuyor. Bu zorluklardan biri de çoğumuzun evinde uygun bir çalışma ortamının bulunmaması.

Hotelya Kurucusu ve Yüksek Mimar Zümrüt Doyran’a göre; verimli çalışma ortamının temel taşları olan aydınlatma ve ergonomik mobilyalar gibi unsurlar sağlanarak evde de işyerindeki verimlilikle çalışmak mümkün. İşte bu verimli çalışma ortamına ait tüyolar:

Hotelya Homeoffice Masa

EVDEKİ EN UYGUN ALAN SEÇİLMELİ

Çalışma alanı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri; seçilen mekanın evin normal işleyişinden daha izole bir noktasında olması. Her verimli çalışma ortamının ortak özelliği, kişiyi işe odaklayacak unsurları barındırması ve dikkat dağınıklığına sebep olacak şeylerden uzak olmasıdır. Uzun süreli çalışma saatlerine bağlı meydana gelen pek çok rahatsızlık doğru çalışma alanı ile önlenebilir. 

Çalışma odası tasarımları – İlham verici 10 dekorasyon örneği

EN ÖNEMLİSİ DOĞRU MOBİLYA TERCİHİ

Verimli çalışma ortamı yaratmanın en önemli kıstaslarından biri, uzun süreli çalışmayı destekleyebilecek, doğru ergonomiye sahip ürünler ile çalışmaktır. Çalışma masanızın ve sandalyenizin ölçüsü vücudunuza uygun olmalıdır.

Masanızda oturduğunuz zaman kendinizi rahat hissetmelisiniz. Masanız ile aranızda belli bir boşluk olması rahat hareket edebilmeniz açısından önemlidir. Çalışma masanızın ve sandalyenizin yüksekliği ayarlanabiliyorsa kendinize göre en ideal şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

Hotelya Homeoffice Masa

Dik durmanızı sağlayan, bel bölgenizi destekleyecek seçimler yapmalısınız. Eğer yeni bir ofis mobilyası alma şansımız yoksa bu kriterlere uygun bir koltuk da kullanabilirsiniz. Ofis mobilyası alırken evinizin genel dekorasyonuna uygun renk ve tarzda seçim yapmanız bütünlük sağlayıcı olacaktır.

AYDINLATMAYA DİKKAT

Çalışma ortamının doğru aydınlatılması da en az diğer bahsi geçen unsurlar kadar önemlidir. İdeal aydınlatma rengi “gün ışığıdır” ve direkt göze gelmeyecek şekilde doğal aydınlık kaynaklarından yararlanmak en verimli sonucu doğuracaktır.

DÜZEN ÇOK ÖNEMLİ

Tercih ettiğiniz çalışma alanının, temiz, iyi havalandırılabilen ve dikkat dağıtacak dağınıklıklardan uzak olması son derece önemlidir. Düzenli bir masa her zaman kontrolün sizde olduğu hissini verecek ve verimliliğinizi arttıracaktır.

Evde çalışma ortamı nasıl yaratılır? Güzel bir çalışma alanında olması gerekenler

KÜÇÜK DETAYLAR KEYİF VERİR

Tablolar home office dekorasyonunda en önemli ayrıntılardır. İşten kafanızı kaldırdığınızda ufkunuzu açacak tablolar kullanabilirsiniz. Yeşillik ve çiçeklerle, doğanın olumlu etkilerini kullanın. Ofisinizdeki masanızda bulunan çalışma düzeninizi evdeki masanızda da kopyalamaya çalışın. Örneğin; kalemliğiniz ofis masanızda sağda duruyor ise evde ki düzeninizde de sağda dursun.

Bu tür düzenlemeler, psikolojik olarak evdeki çalışma ortamınızın ofisi andırmasını ve sizi işe daha rahat adapte edecek mesajlar göndermesini sağlayacaktır.