Evde ailecek yapılabilecek keyifli ve eğlenceli aktiviteler

0

hafta-sonu-ev-aktiviteleri

Hafta sonu ev aktiviteleri hakkında bazen aklımıza bir şey gelmez. Sizler de aynı şekilde yeni fikirler ve öneriler arıyorsanız birkaç fikrimiz var. Evim Dergisi arşivinden…

Hafta sonu yaklaştığında, düşünceler ertelenen ev işlerine, planlara ya da yapılması gereken diğer bütün şeylere  kayar. Tüm bunları ailece yaparsanız işleri erken bitirmenin yanı sıra eğlenceye de zaman ayırabilirsiniz.

Hafta sonunu evinizde ailenizle birlikte keyifli bir şekilde geçirmeye ne dersiniz? İster hep beraber evinizi yeniden düzenleyin, isterseniz farklı uğraşlarla zaman geçirin. Birlikte yaptığınızda her şeyin çok daha keyifli hale geldiğini göreceksiniz.

AİLE DEFTERİNİZİ OLUŞTURUN *

Hafta sonu ev aktivitelerinden ilkini anlatıyoruz: Ailenize ait eski fotoğraflardan bir defter oluşturun ve onu dekoratif minik objelerle süsleyin. Böylece hem çocuklarınızla keyifli zaman geçirir hem de onların aile bağlarını güçlendirmiş olursunuz. 

EVDE KAMP *

Evinizin minik de olsa bir bahçesi varsa  orada bir çadır kurarak çocuklarınıza farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Bahçede mangal ya da barbekü yaparak kamp deneyimini pekiştirebilirsiniz. 

KOLAJLAR YAPIN *

Eski dergiler, renkli kağıtlar, kurumuş yaprak ve çiçeklerden bir kolaj yapın. Hatta buna aile resimlerinizi de ekleyin. Sonrasında yaptığınız bu kolaj çalışmayı çerçeveleterek duvarınızda sergileyebilirsiniz.

SAĞLIKLI FAST FOOD *

Akşam yemeği için sağlıklı fast food gecesi hazırlayabilirsiniz.  Mönüyü  belirleyin ve hepsini evde hep birlikte hazırlayın. Herkesin en sevdiği fast food yemeklerinin adlarını minik kağıtlara yazıp bir çekiliş yapın.

Sonrasında kazanan yemekleri hep birlikte hazırlayın. Yemekleri kendiniz yapacağınız için malzeme olarak neler kullanıldığı konusunda da tereddüdünüz olmaz. Tüm aile hep birlikte keyifli bir akşam yemeğine imza atmış olursunuz.

SİNEMA GECESİ *

Bir sinema gecesi düzenleyin. Çocuklarınızla seyredebileceğiniz eğlenceli bir film seçin. Yere bir battaniyeleri serin ve üzerine onların sevdiği aperatif yiyecekleri hazırlayın.

Patlamış mısırları ve kendi sıkacağınız meyve sularını da unutmayın. Üstelik ortalık kirlenecek diye korkmayın. Battaniye toplayıp  silkelediğinizde, dağınıklığı da ortadan kaldırmış olursunuz.

OYUN OYNAYIN *

Kutu oyunları hafta sonları için eğlenceli bir seçenek olabilir. Tabu, Monopoly, Kızma Birader bir hafta sonu öğleden sonrasında tüm aileyi keyiflendirmek için ideal bir fikir.

KÜTÜPHANEYİ DÜZENLEYİN *

Kütüphanenizdeki kitapları düzenleyin. Hatta okuduklarınızdan bazılarını ayırarak ilköğretim okullarına da yollayabilirsiniz. Bu düzenleme sırasında çocuklarınızın da size yardımcı olmasını isteyin.

BOYA YAPIN *

Hafta sonu ev aktiviteleri maddelerimizden biri de boya. Boya, ailece yapıldığında çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Örneğin çocuklarınızın odasından işe başlayabilirsiniz. İstedikleri renge boyadıkları odada yatmak onların çok hoşuna gidecektir.

SESLERİ YAKALAYIN *

Hafta sonunda keyifli bir oyun oynamak mı istiyorsunuz? Bu oldukça kolay. Bir ses kaydediciye sokaktaki evdeki farklı sesleri kaydedin. Örneğin elektrik süpürgesi sesi, mikser sesi, akan suyun sesi, rüzgarın sesi gibi… Sonra aile üyelerini toplayın ve onlara sesleri tek tek dinletin. Onlar da neler olduğunu bulmaya çalışsın. Eğitici ve eğlenceli birkaç saat herkese iyi gelir.

AKŞAM YEMEĞİNİ BİRLİKTE YAPIN *

Hep birlikte mutfağa girip yemek yapın. Kesme, doğrama gibi işleri siz yapın, ancak karıştırma ve süsleme gibi işleri çocuklarınıza bırakarak onların da keyif almasını sağlayın. O akşam şimdiye kadar yaptığınız en güzel yemeği yiyeceğinizden emin olun.

Evde ailecek oynanabilecek 10 oyun – Yetişkinler ve çocuklar için

Evde yapılabilecek el yapımı tarifler – Videolu kendin yap tarifleri

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.