Evde ailecek yapılabilecek keyifli ve eğlenceli aktiviteler

Son güncelleme:

Evde yapılabilecek aktiviteler arıyorsanız güzel fikirlerimiz var. Hafta sonu ev aktiviteleri hakkında bazen aklımıza bir şey gelmez. Sizler de aynı şekilde yeni fikirler ve öneriler arıyorsanız bu fikirler işinize yarayacaktır.

Koronavirüs pandemisinden beri, aslında evlerimiz sadece pandemi döneminde güvende olduğumuz alanlar olmasının yanı sıra artık sosyalleşmenin de tanımını değiştirdiğimiz alanlar olarak karşımıza çıkıyor. İşte size evde yapabileceğiniz bazı eğlenceli aktivite önerisi.

Hafta sonu yaklaştığında, düşünceler ertelenen ev işlerine, planlara ya da yapılması gereken diğer bütün şeylere  kayar. Tüm bunları ailece yaparsanız işleri erken bitirmenin yanı sıra eğlenceye de zaman ayırabilirsiniz. İster hep beraber evinizi yeniden düzenleyin, isterseniz farklı uğraşlarla zaman geçirin. Birlikte yaptığınızda her şeyin çok daha keyifli hale geldiğini göreceksiniz. İşte “evde sıkılınca ne yapılır?” sorusuna yanıtlar ve evde yapılabilecek aktiviteler

OYUN OYNAYIN

Kutu oyunları hafta sonları için eğlenceli bir seçenek olabilir. Tabu, Monopoly, Kızma Birader bir hafta sonu öğleden sonrasında tüm aileyi keyiflendirmek için ideal bir fikir. Hayal gücünüzü kullanarak kutu oyunları oynayabilirsiniz.

DERGİ OKUYUN

Evde yapılabilecek aktiviteler arasında en zevklilerden biri de dergi okumak. Eviniz için birbirinden yaratıcı fikirler ve önerilerin yer aldığı dekorasyon dergilerini okuyabilirsiniz. Birbirinden yaratıcı fikirler için Evim Dergisi güzel bir seçenek :)…

EVİNİZİ YENİDEN DEKORE EDİN

Evinizin enerjisi yükseltmek için Feng Shui’ye göre dekore edebilirsiniz. Eşyaların yönleri ve aksesuarlarla başlayabilirsiniz.

feng-shui-bitki

YAPBOZ BİRLEŞTİRİN

Yapboz tüm ev sakinleri için faydalı bir aktivite olabilir. Zorluk derecesi yüksek büyük bir yapbozu birleştirmeyi deneyin.

KENDİN YAP TARİFLERİNİ UYGULAYIN

Kendin yap projelerini gözden geçirin. Örneğin bir duvarı kara tahta boyası ile boyayıp üzerine pozitif mesajlar içeren sözler yazabilirsiniz.

ÖRGÜ ÖRÜN

Kış için salonunuza uyum sağlayacak bir diz battaniyesi örebilirsiniz. Örneğin bu yazımız ilginizi çekebilir: Dev örgü battaniye nasıl yapılır? Birkaç saatte battaniye yapımı

KOSTÜM TASARLAYIN

Eğlenceli dakikalar için basit kostümler tasarlayabilirsiniz. Tüm aile üyeleri için maske, şapka ve pelerin gibi yapması çok da zor olmayan alternatifleri deneyebilirsiniz.

EVDEKİ FAZLALIKLARDAN KURTULUN

Fazlalıklardan arının. Uzun süredir kullanmadığınız eşyaları elden geçirin, fazlalıkları atın. Sadeleşmek kendinizi iyi hissetmenin ilk adımıdır. Marie Kondo’nun yöntemlerine göz atmak size yol gösterici olabilir.

Örneğin bu yazımız ilginizi çekebilir: Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri

konmari-nedir

ÖZEL YETENEKLERİNİZİ GELİŞTİRİN, SATIN

Eğer özel yetenekleriniz varsa bunu geliştirebilir hatta bir online mağaza açıp yaptıklarınızı satabilirsiniz.

DEKORASYON VİDEOLARI İZLEYİN

Ev dekorasyonu ile ilgili Youtube videolarına göz atabilirsiniz. Örneğin Evim Dergisi’nin Youtube kanalına üye olabilir ve pek çok yaratıcı projeyi hayata geçirmek için ilham alabilirsiniz.

EV YAPIMI TARİFLER DENEYİN

Ev yapımı reçeteler deneyin. Örneğin ev yapımı mum, sabun ya da salata ve yemek sosları gibi…

Örneğin “Kokulu mum nasıl yapılır? Mumlar ile daha dingin bir atmosfer” yazımız ilginizi çekebilir.

BOYA YAPIN

Renklerle gelen terapik etkiye inanın ve duvarlarınızı boyayın. Yaşam alanlarına yepyeni bir görünüm katmanın basit formüllerinden biri de budur.

Hafta sonu ev aktiviteleri maddelerimizden biri de boya. Boya, ailece yapıldığında çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Örneğin çocuklarınızın odasından işe başlayabilirsiniz. İstedikleri renge boyadıkları odada yatmak onların çok hoşuna gidecektir.

KİTAP OKUYUN

Kişisel gelişiminize faydalı olabilecek kitapları okuyabilirsiniz.

ÇALIŞMA ALANINIZI DÜZENLEYİN

Eğer homeoffice çalışansanız çalışma alanınızı düzenleyebilir; böylelikle çalışma veriminizi arttırabilirsiniz.

çalışma odası düzeni

GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞÜN

Uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızla Zoom, Facetime gibi uygulamalar üzerinden görüntülü görüşme  yapabilirsiniz.

SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNLERİ ATIN

Son kullanma tarihi geçmiş tüm gıda, kozmetik ve ilaç gibi ürünleri elden çıkarın. Tek tek kontrol etmek onları düzenlemek için de size iyi bir fırsat yaratmış olur.

EŞYALARIN YERLERİNİ DEĞİŞTİRİN

Eşyaların yerlerini değiştirerek pratik yoldan bir değişim harekatı da yaratabilirsiniz. Görsel ve algısal değişimler yaratmak beyin için de ideal bir egzersizdir.

BOYA KİTAPLARI EDİNİN

Boya kitapları ile biraz eğlenebilirsiniz. Hatta çocuklarınız varsa hep birlikte boyama yapabilirsiniz. Mandala kitabı iyi bir başlangıç olabilir.

YABANCI DİL ÖĞRENİN

Yabancı dil öğrenebilirsiniz. Bunun için pek çok ücretsiz uygulama ve online web programı var. Hemen bir tane önerebiliriz bile, Duolingo.

BİTKİLERLE İLGİLENİN

Bahçeciliğin detaylarını keşfedebilir; evde bir bahçe kurgulayabilirsiniz. Balkonda ya da evin bir köşesinde… Karar sizin. Bahçe sayfamızda onlarca farklı öneri sizleri bekliyor.

salon-bitkileri

YENİ BİR HOBİYE BAŞLAYIN

Yeni bir hobiye başlayabilirsiniz. Kaligrafi, örgü, çizim, web tasarımı gibi. Artık her birini kolaylıkla öğrenebileceğiniz online platformlar mevcut.

EVDE YAPILABİLECEK SPORLARI DENEYİN

Hareket etmek hayati önem taşıyor. Sağlığınız için evde kolaylıkla yapabileceğiniz sporları deneyin. Yoga ve pilates ideal seçenekler arasında.

BLOGGER OLUN

Bir blog yapabilirsiniz. Blogger’lık sahip olduğunuz yetenekleri paylaşmak ya da başka kişilerle bağlantı kurmak için harika bir yol!

EVDE PİKNİK YAPIN

Piknik sadece kırda yapılmaz. Balkon ve bahçeler bu iş için ideal lokasyonlar arasında. Ama bir balkon ya da bahçeniz yoksa oturma odanızda yere serilerek bir piknik atmosferi yapabilirsiniz

8 önerimiz daha var:

AİLE DEFTERİNİZİ OLUŞTURUN

Hafta sonu ev aktivitelerinden ilkini anlatıyoruz: Ailenize ait eski fotoğraflardan bir defter oluşturun ve onu dekoratif minik objelerle süsleyin. Böylece hem çocuklarınızla keyifli zaman geçirir hem de onların aile bağlarını güçlendirmiş olursunuz. 

EVDE KAMP

Evinizin minik de olsa bir bahçesi varsa  orada bir çadır kurarak çocuklarınıza farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Bahçede mangal ya da barbekü yaparak kamp deneyimini pekiştirebilirsiniz. 

KOLAJLAR YAPIN

Eski dergiler, renkli kağıtlar, kurumuş yaprak ve çiçeklerden bir kolaj yapın. Hatta buna aile resimlerinizi de ekleyin. Sonrasında yaptığınız bu kolaj çalışmayı çerçeveleterek duvarınızda sergileyebilirsiniz.

SAĞLIKLI FAST FOOD

Akşam yemeği için sağlıklı fast food gecesi hazırlayabilirsiniz.  Mönüyü  belirleyin ve hepsini evde hep birlikte hazırlayın. Herkesin en sevdiği fast food yemeklerinin adlarını minik kağıtlara yazıp bir çekiliş yapın.

Mutfağa girerek sıradışı tarifler ve dünya mutfağından öne çıkan yemekleri pişirebilirsiniz. Biraz değişiklik herkese çok iyi gelir.

Sonrasında kazanan yemekleri hep birlikte hazırlayın. Yemekleri kendiniz yapacağınız için malzeme olarak neler kullanıldığı konusunda da tereddüdünüz olmaz. Tüm aile hep birlikte keyifli bir akşam yemeğine imza atmış olursunuz.

SİNEMA GECESİ

Bir sinema gecesi düzenleyin. Çocuklarınızla seyredebileceğiniz eğlenceli bir film seçin. Yere bir battaniyeleri serin ve üzerine onların sevdiği aperatif yiyecekleri hazırlayın.

Akşamları sinema ya da dizi gecesi yapıp arka arkaya klasik filmleri izleyebilir ya da kaçırdığınız dizilere başlayabilirsiniz.

Patlamış mısırları ve kendi sıkacağınız meyve sularını da unutmayın. Üstelik ortalık kirlenecek diye korkmayın. Battaniye toplayıp  silkelediğinizde, dağınıklığı da ortadan kaldırmış olursunuz.

KÜTÜPHANEYİ DÜZENLEYİN

Kütüphanenizdeki kitapları düzenleyin. Hatta okuduklarınızdan bazılarını ayırarak ilköğretim okullarına da yollayabilirsiniz. Bu düzenleme sırasında çocuklarınızın da size yardımcı olmasını isteyin.

SESLERİ YAKALAYIN

Hafta sonunda keyifli bir oyun oynamak mı istiyorsunuz? Bu oldukça kolay. Bir ses kaydediciye sokaktaki evdeki farklı sesleri kaydedin. Örneğin elektrik süpürgesi sesi, mikser sesi, akan suyun sesi, rüzgarın sesi gibi… Sonra aile üyelerini toplayın ve onlara sesleri tek tek dinletin. Onlar da neler olduğunu bulmaya çalışsın. Eğitici ve eğlenceli birkaç saat herkese iyi gelir.

AKŞAM YEMEĞİNİ BİRLİKTE YAPIN

Hep birlikte mutfağa girip yemek yapın. Kesme, doğrama gibi işleri siz yapın, ancak karıştırma ve süsleme gibi işleri çocuklarınıza bırakarak onların da keyif almasını sağlayın. O akşam şimdiye kadar yaptığınız en güzel yemeği yiyeceğinizden emin olun.

Bitkilerle Yaşamın İpuçları

Evde ailecek oynanabilecek 10 oyun – Yetişkinler ve çocuklar için

Evde yapılabilecek el yapımı tarifler – Videolu kendin yap tarifleri

Hafta sonu evde ne yapılabilir? Size özel 2 gün!

Evde sıkılan çocuklar için en iyi 10 eğitici mobil çocuk oyunu

Evde yapılabilecek 50’nin üzerinde aktivite önerisi ve fikri ile zamanınız güzel geçsin